آمار زائران ایرانی اربعین در شیب تند صعود به صفر رسید/ شِکوه کردن، طومار نمی‌خواهد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار حج و زیارت «رکن آنلاین»، در سال‌های اخیر با برقراری سفر به عتبات و افزایش تقاضا برای این سفر معنوی، تعداد زائران پیاده‌روی اربعین هم هر ساله بیشتر و بیشتر می‌شود.

افزایش ۱۰۰ درصدی زائران اربعین در ۵ سال اخیر

اوایل دهه ۹۰ موج جدیدی از سفر پیاده‌روی اربعین شکل گرفت و هر سال این موج پرشور‌تر شد؛ تا جایی که سال ۹۴ یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از کشورمان به مراسم حماسی پیاده‌روی اربعین اعزام شدند و سال گذشته نیز بیش از ۳ میلیون زائر اربعین داشتیم که این امر نشانگر رشد حدود ۱۰۰ درصدی مشتاقان زیارت اربعین در ۵ سال اخیر است.

سال ۹۴ یک میلیون و ۶۰۰ هزار زائر اربعین
سال ۹۵۲ میلیون و ۵۰ هزار زائر اربعین
سال ۹۶۲ میلیون و ۳۲۰ هزار زائر اربعین
سال ۹۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار  زائر اربعین
سال ۹۸بیش از ۳ میلیون  زائر اربعین
سال ۹۹ ___

لغو سفر اربعین به دلیل شیوع کرونا/ عراق زائر خارجی نپذیرفت

با وجود اشتیاق مردم برای سفر به عتبات و شرکت در پیاده‌روی، امسال با شیوع کرونا سفر به پیاده‌روی اربعین لغو شد و طرف عراقی با توجه به زیرساخت‌های خود از پذیرش زائران خارجی عذرخواهی کرد؛ به طوری که احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر از مردم خواست با توجه به بسته بودن مرزها و نپذیرفتن زائر خارجی از سوی عراق در اربعین، به سمت مرزهای عراق حرکت نکنند. (اینجا بخوانید)

پایانه مرزی مهران و نپذیرفتن زائر از سوی عراق/ اربعین ۹۹

مرزها همچنان بسته است/ هشدار درباره ورود غیرقانونی به عراق 

پس از آن با وجود توصیه‌های مکرر ستاد مرکزی اربعین برای بسته بودن مرزها و نپذیرفتن زائر خارجی از سوی عراق، برخی بدون توجه به این توصیه‌ها به سوی مرزها رفتند. بر همین اساس، ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق نیز به مردم هشدار داد که ورود غیرقانونی و بدون ویزا به عراق مجازات‌های سختی دارد؛ تا جایی که برخی از مردم در سال‌های گذشته با وجود اینکه تردد عادی بود، چون غیرقانونی وارد عراق شدند، همچنان در زندان هستند و محکومیت شدیدی برای آنها اعمال شده است.

 

ممنوعیت سفر به عراق در ماه صفر/ هیچ موکبی امسال در مرزها برپا نمی‌شود

ستاد مرکزی اربعین نیز در اطلاعیه‌های مختلف به مراجعه نکردن به سمت مرزها و نبود موکب‌ها برای ارائه خدمات به دلیل اعزام نشدن زوار به حماسه اربعین اشاره و سفر به عراق در ماه صفر را ممنوع اعلام کرد. (اینجا بخوانید)

محمد جلال مأب، رئیس کمیته اسکان و تغذیه ستاد مرکزی اربعین نیز با بیان اینکه هیچ موکبی امسال در مرزها برپا نمی‌شود، گفت: اگر موکبی بر حسب دعوت عراقی‌ها به مرزها حرکت کند، قطعا بازگردانده می‌شود؛ چون هیچ‌ مجوزی در این باره  صادر نشده است.

توصیه رهبری برای اربعین در شرایط کرونا/ همه‌ مردم زیارت اربعین بخوانند

پس از آن نیز مقام معظم رهبری در ارتباط تصویری با مراسم تکریم و تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس با اشاره به وضعیت اربعین امسال فرمودند: «… رفتن برای راهپیمایی اربعین، فقط متوقّف به صلاحدید مسئولان ستاد ملّی مربوط به کرونا است. اگر گفتند نه -که تا الان گفتند نه- باید همه تابع باشند، همه باید تسلیم باشند. اینکه مثلاً فرض کنید ما