آمریکایی‌ها را مجبور کرده‌‌ایم در خلیج فارس به فارسی صحبت کنند

از سراسر وب

به گزارش گروه سیاسی «رکن آنلاین»، علی فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با حضور در برنامه دستخط به گفت‌وگو درباره مسائل مختلف پرداخت.

در بخش زیر مشروح این گفت‌وگو آمده است:

*سلام عرض می کنم و خیلی خوش آمدید.

سلام علیکم بر شما و بر همه بینندگانی که ما را خواهند دید.

*سردار اوضاع کشور چطور است؟ از جایگاه جانشینی فرماندهی کل سپاه پاسداران بخواهید مقایسه با ۴۰ سال پیش که جنگ شروع شد، داشته باشید ما کجای راه هستیم و با قبل چه تفاوت هایی داریم؟

به برکت انقلاب اسلامی که الان ۴۱ سال و ۷ ماه از انقلاب گذشته است، در مورد هر موضوعی اعم از امنیت، نظامی، تسلیحاتی، علمی و غیره قابل قیاس با قبل نیستیم. در خیلی از مواقع و موارد در سال ۵۷ و ۵۸ و ۵۹ که جنگ شروع شد، در ذهن ها هم خیلی از مواردی که الان بعنوان یک موضوع عادی در بین همه مردم از آن مطلع هستند و دیده‌اند، نبود.

اگر تحقیقی درباره جایی کنید که همه فناوری هایی بزرگ پآمریکایی از آنجا بروز کرد که دره سیلیکون آمریکا است، همه دنیا این را قبول دارند که مردم ما از بالاترین بهره هوشی برخوردار هستند. کتابچه ای هست که کسی از دانشگاه شریف به آنجا رفته بود چاپ کرده بود، تعداد زیادی از شرکت ها را عنوان کرده بود که همه ایرانی هستند.

لازمه هر نوع پیشرفتی در هر زمینه ای موضوعی است که ایران بیش از نیاز خودش دارد؛ یعنی آدم.

اگر روال های مدیریتی ما طبق روال انقلاب اسلامی و امام و آن چیزی که در اسلام عنوان شده، باشد همه این توانمندی های آدم ها بروز پیدا می‌کند. ولی متاسفانه در خیلی از سیستم هایی که در خیلی از کشورها وجود دارد تغییری حاصل نشد.

*یعنی بهره ویژه ای که باید برده شود …

یعنی سیستم‌گذاری که آمریکایی ها در سال 36 به بعد کرده بودند تغییر خاصی نکرد. در این سیستم ها از این موضوعات اصلا نیست که بتوانید از توانمندی های جوانان داخل کشور بالاترین بهره را ببرید. آن‌ها سیستم‌سازی که می‌کردند برای اهداف خودشان بود، نه برای اهداف این جغرافیا و این مرز و بوم. هنوز متاسفانه گریبان گیر این موضوع هستیم. آیا گرفتاری های معیشتی داخل کشور در شأن ملت مسلمان ما هست؟ مشکل از آن سیستم هایی است که هنوز کارکرد دارد، آن ساختارهایی که هنوز هست.

آمریکایی ها بعد از ۴۱ سال حضور فیزیکی در اینجا ندارند ولی چون سیستمگذاری کرده‌اند آن سیستم ها برقرار است. سختترین کار دنیا چه کاری است؟ کاری است که آدم برای انجام آن اگر لازم شد باید جان بدهد. شما اگر برای کارهایی که سخت نیست و برای انجام آن نباید جان بدهید، مثلاً همین مسائل اقتصادی که برای کار درست انجام دادن در این زمینه نباید جان بدهید، در سیاست و فرهنگ نباید جان بدهید، ولی باید طبق قاعده هایی که خداوند بیان کرده، عمل کنید؛ اگر می خواهید پیروز شوید. وقتی عمل به قاعده هایی خدا نمی کنید ما پیروز می‌شویم؟

*الان یکی از مواردی که بحث می شود و آمریکایی ها در هفته اخیر تلاش کردند مکانیسم ماشه را عملیاتی کنند تا از توان دفاعی ایران جلوگیری کنند، به خصوص که مسئله آنها مسئله منطقه ای و موشکی است. الان چقدر جلو رفته ایم؟ آخرین آزمایشی که انجام دادیم فکر می کنم ۴۰۰-۳۰۰ کیلومتر اضافه کردیم.

برای ما مسئله مسافت و اینها موضوعیت ندارد؛ برای ما دستور مقام معظم رهبری درباره برد موشک ۲ هزار کیلومتر مطرح است. ما بر اساس این دو هزار کیلومتر همه موضوعات را تنظیم کرده ایم و هر دستور دیگری باشد، همه لازمه های آن فراهم می شود؛ اصلی‌ترین لازمه‌اش آدم است.

*برخی گمان می کردند بعد از شهادت سردار طهرانی مقدم خیلی عقب می‌افتیم.

نه، مهم نیست چه موضوعاتی مطرح است. چندین سال پیش آقا فرمودند درباره دقت موشکی کار کنید. موشکی که می زنید برای کشتار جمعی نیست؛ بلکه هدف‌زن است مثل این که تک تیرانداز بخواهد تیری بزند، باید اینچنین موشک بخورد. چه موشکی باشد؟ موشکی که برد آن 2 هزار تا باشد، سرموشکی هزار و 500 کیلوگرم است و مثلا این 6 متر مربع هدف است. الان موشک های ما در این وضعیت هستند.

در همه زمینه ها اینچنین است. در موضوع دریایی هنوز د