اتهام‌زنی دوباره وزارت خارجه آمریکا به ایران از تریبون «العربیه»

از سراسر وب

به گزارش گروه بین الملل «رکن آنلاین»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که شبه نظامیان طرفدار ایران، عراق را بی‌‌ثبات کرده‌اند.

«مورگان اورتاگوس» در گفت‌وگو با شبکه العربیه کسانی را که شبه نظامیان طرفدار ایران خواند، عامل بی ثباتی در عراق دانست و تاکید کرد: دونالد ترامپ برای حفاظت از نظامیانمان در عراق مصمم است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت که کشورش به روابط دراز مدت با عراق متعهد است.

این در حالی است که مردم عراق حضور نظامیان اشغالگر خارجی را عامل بی ثباتی کشورشان اعلام می‌کنند و به دنبال اقدام آمریکا در نقض حاکمیت عراق و ترور شهیدان حاج قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و ابومهدی المهندس از فرماندهان گروه الحشد الشعبی در عراق در حمله پهپادی تروریست‌های آمریکایی، پارلمان عراق طرح خروج نظامیان بیگانه از عراق را تصویب کرد.

سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد و همچنین کاروان‌های حامل نظامیان و کمک‌های لجستیک آمریکایی در عراق هم در مقطع اخیر هدف حملات بیش‌تری قرار گرفته که طرف آمریکایی را به ستوه آورده است.

در همین حال چند روز پیش در یک حمله راکتی مشکوک به یک منطقه مسکونی در نزدیک فرودگاه بغداد چند غیرنظامی کشته شدند که به دنبال آن رسانه‌های و شبکه‌های اجتماعی وابسته به آمریکا و عربستان تلاش کردند آن را به گروه‌های مقاومت عراق منتسب کنند؛ اما گروه‌های مقاومت و دیگر گروه‌های عراقی آن را قویا محکوم کردند.

اورتاگوس در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با العربیه، درباره مذاکرات قریب الوقوع میان رژیم صهیونیستی و لبنان درباره ترسیم مرزها هم گفت که دستیابی به توافق برای مذاکره میان لبنان و اسرائیل خود فی نفسه موفقیتی بوده است.
اورتاگوس گفت که کار برای دستیابی به توافق بر سر مذاکره میان لبنان و اسرائیل چند سال زمان برد.
وی همچنین مدعی شد که دولت ترامپ برای تقویت صلح در منطقه تلاش می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سیاست کشورش علیه حزب الله را ثابت و بی تغییر خواند و مدعی شد که حزب الله یک گروه تروریستی است و ما با دولت لبنان همکاری می‌کنیم.

این در حالی است که حزب‌الله، یکی از مهمترین احزاب سیاسی لبنان است و در انتخابات دو سال پیش پارلمان لبنان هم بخش بزرگی از کرسی‌ها در اختیار ائتلاف مورد حمایت حزب‌الله قرار گرفت.

کارشناسان معتقدند نقش گروه‌های الحشد الشعبی عراق در مبارزه با داعش و نقش حزب‌الله در حفظ آرامش و ثبات لبنان و مبارزه با گروه‌های تروریستی و افراطی در منطقه موجب ناکام ماندن نقشه آمریکا برای تجزیه کشورهای منطقه و خشم آمریکا از ارکان محور مقاومت شده است.

پایان خبر / رکن آنلاین.


ممکن است شما دوست داشته باشید