اعتراض دستیاران پزشکی به برگزاری آزمون ارتقا

در حالی که رزیدنت ها در دوران کرونا به همراه سایر کادر درمان سختی زیادی را متحمل شده اند و وقت کافی برای مطالعه نداشته اند، وزارت بهداشت مصرانه در پی برگزاری آزمون ارتقای دستیاری است.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، در روزهای گذشته و پس از قطعی شدن برگزاری آزمون ارتقاء دستیاری در روزهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ اعتراض رزیدنت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی نیز شدت گرفت و این گروه با تاکید بر این نکته که در دوران شیوع پاندمی روزهای بسیار سختی را در کنار سایر کادر درمان گذرانده‌اند و وقت کافی برای مطالعه نداشته‌اند خواستار لغو آزمون شده‌اند.

رزیدنت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف تاکید کرده‌اند که طوفان موجب شده است که این گروه در کنار دانشجویان پزشکی در خط مقدم مبارزه با باشند و وظایف مختلفی را که به آنها محول شده بود را در راستای نجات جان بیماران انجام دهند و در عین حال فرصتی برای قرار گرفتن در مسیر درمانی بیماران غیرکرونایی و به اصطلاح مطالعه «کیس های غیر کرونایی» نداشته باشند.

اعتراض دستیاران پزشکی به برگزاری آزمون ارتقا

رزیدنت‌ها: سال‌ها است که با سختی‌های زیاد در حوزه آموزش و معیشت مواجه‌ایم

این گروه از دانشجویان بر این باور هستند که دوران پشت میز ننشسته‌اند. ضمن اینکه در میانه طوفان انواع و اقسام ابلاغیه‌هایی به دانشگاه‌ها اعلام شده که در آنها تاکید شده که از توان رزیدنت ها حداکثر استفاده شود و در عین حال اگر بر وظایف محول تمکین نکنند از آزمون آنها جلوگیری شود.

رزیدنت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف یادآور شده‌اند که آنها سال‌ها است که با سختی‌های زیاد در حوزه آموزش و معیشت مواجه‌اند و طوفان نیز شرایط را سخت‌تر کرده است. آنها در اعتراضات خود از هشتگ هایی همچون « را نفس کشیده‌ایم» و «ما امتحان خود را پس داده‌ایم» استفاده کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، آزمون ارتقاء دستیاران تخصصی بالینی برای ارتقاء دستیاران در مدت ۴ یا ۵ سال تحصیل به منظور ارتقاء یک دستیار از هر سال تحصیلی به سال بالاتر برگزار می‌شود که در سال‌های اخیر چندین بار با تغییراتی مواجه شده و در آخرین تغییر مقرر شده است که توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شود.

اما وزارت بهداشت در مقابل اعتراض دستیاران پزشکی تاکید می‌کند که نمی‌توان آزمون ارتقاء دستیاری را لغو کرد و این آزمون باید سر موعد مقرر برگزار شود.

وزارت بهداشت: شرایط کرونایی جامعه در کلیه مراحل آزمون ارتقاء دستیاری در نظر گرفته شده است

دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به اعتراض دستیاران پزشکی خاطرنشان کرده است: در کلیه مراحل برگزاری آزمون ارتقاء دستیاری تخصصی پزشکی سال جاری شرایط کرونایی جامعه در نظر گرفته شده است.

وی در پیامی خطاب به دستیاران اظهار داشت: در مورد آزمون ارتقا که این روزها دغدغه ذهنی شما عزیزان شده است عرض کنم که عزم ما در این امتحان این است که این امتحان برای شما امتحان ساده‌ای باشد و متناسب با شرایط باشد قول می‌دهیم که میزان قبولی شما ان‌شاءالله حداقل معادل قبولی سال‌هایی باشد که دغدغه وجود نداشته و این به عنوان یک اصل در تمام مراحل طراحی و تصحیح و اعلام نمرات مدنظر قرار خواهد گرفت.

اگر این امتحان لغو شود بیشتر از همه، رزیدنت‌ها ضرر خواهند کرد

حق دوست گفت: اگر این امتحان لغو شود بیشتر از همه، خود شما عزیزان ضرر خواهید کرد و همان گونه که مستحضرید سال گذشته به دلیل عدم برگزاری امتحان با شرایطی که مصوبه قانونی داشته شما عزیزان همه به صورت قبولی مشروط هستید و امسال باید دو ارتقا را با هم شرکت کنید.

وی افزود: حذف این قضیه به معنی این است که شما دو سال قبولی مشروط خواهید داشت و این اصلاً طبق قوانین و مقررات و ضوابط امکانش نیست و حتی اگر به صورت فوری مصوبه‌ای اخذ شود شما عزیزان باید در سال آینده ۳ ارتقا همزمان داشته باشید و مطمئن باشید این به ضرر شما تمام خواهد شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: عزیزانی که قرار است در شهریور ماه سال جاری در امتحان گواهینامه شرکت کنند نیز بدانند که جدا شدن امتحان گواهینامه از بورد که شهریور ماه برگزار خواهد شد به نفع شماست زیرا درجه دشواری امتحانات و شرایط برگزاری با توجه به وضعیت کرونایی جامعه متفاوت خواهد بود و تکلیف شما خیلی سریع‌تر روشن می‌شود.

حق دوست با بیان اینکه با بوردها و دانشگاه‌ها مشورت شده و با توجه به خیر و مصلحت و در نظر گرفتن شرایط این تصمیمات اخذ شده است تاکید کرد: امتحانات درون بخشی نقش بسیار کلیدی در نمره نهایی خواهد داشت و ان‌شاءالله بتوانیم با یک فضای دوستانه، صمیمانه، آرام و دغدغه حداقلی بتوانیم این امتحان را برگزار کنیم و نتایج آن ان‌شاءالله برای شما خوشایند خواهد بود مطمئن باشید.

با وجود اطمینان بخشی معاون آموزشی وزارت بهداشت اما همچنان رزیدنت‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی متعدد اعتراض خود را نسبت به برگزاری آزمون اعلام کرده‌اند و مشخص نیست آیا در آستانه برگزاری آزمون، وزارت بهداشت اعتراضات را بپذیرد و یا مصرانه آزمون را برگزار کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.