افزایش نگرانی‌ها همزمان با پیک جدید بیماری؛ مهم‌ترین مطالبات کرونایی مردم در «فارس من» چیست؟

از سراسر وب

به گزارش «رکن آنلاین»؛ ایران عزیز هم‌چنان زیر چکمه‌های کرونا است. آمار و ارقام وزارت بهداشت از روزانه هزاران ابتلا و صدها قربانی جدید حکایت دارد. همزمان از روز گذشته تصمیمات سخت‌گیرانه بیشتری در تهران و دیگر نقاط کشور برای جلوگیری از گسترش فاجعه اعمال شد؛ تصمیماتی که البته به‌اعتقاد برخی رافع نگرانی‌ها از شیوع بیشتر بیماری نیست. تواتر مطالبات شما در «فارس من» نمودار روشن همین نگرانی‌ها است. این گزارش مرور آن‌ها است.

 

۱| از بانک تا تأمین اجتماعی؛ اصرار ادارات دولتی برای مراجعه حضوری چیست؟

هدف کاهش ترددها است؛ ترددهای بی‌ضرورتی که تنها شانس شیوع بیماری را افزایش خواهد داد. خیلی از این سفرها در روز برای مراجعه به ادارات دولتی است؛ اداراتی که علیرغم تأکیدات متواتر مسؤلین، هم‌چنان از روش‌های سنتی برای ارائه خدمات استفاده می‌کنند. گذشته از وقت‌گیری، اجبار مردم برای سرویس‌دهی حضوری آن هم در این کرونابازار حتماً پذیرفتنی نیست. موضوعی که موجبات گلایه‌های متواتر افکار عمومی را هم فراهم کرده است.

مطالبات متواتری در «فارس من» در این‌باره به‌ثبت رسیده است. مطالباتی که هرکدام انتقاد از یک اداره یا دستگاه دولتی است. دستگاهی که می‌تواند خدمات غیرحضوری ارائه دهد، اما برای کِشاندن مردم اصرار می‌کند. مثلاً این پویش که از رفتار برخی نمادهای بورس انتقاد می‌کند. درحالی که با راه‌اندازی و استقرار زیرساخت مُعظمی مثل «سجام» می‌توان بسیاری از امورات سهامداران را به‌صورت برخط انجام داد.

 

سوژه مطالبه بعد «سازمان تأمین اجتماعی» است. امضاکنندگان پویش معتقدند: «ادارات دولتی کارمندان را جهت دریافت حقوق روزهای مرخصی کرونا به تامین اجتماعی ارجاع می‌دهند. در چنین شرایطی کارمند ترجیح می‌دهد از مرخصی استحقاقی خود استفاده نماید و در دوران طولانی و سخت نقاهت بیماری کرونا درگیر کاغذبازی و انتظار در راهروهای تامین اجتماعی نشود و خللی نیز در پیوستگی سوابق بیمه وی ایجاد نشود.»

موضوع بعد اصرار برخی اداره‌های دولتی برای حضور همه کارمندان در محل کار است؛ در شرایطی که می‌توان برخی از آن‌ها را برای کاهش تراکم جمعیت، دورکار کرد. در این‌باره مطالبات پرشماری در «فارس من» به‌ثبت رسید. مثلاً این پویش که از ستاد ملی مبارزه با کرونا می‌خواهد دست‌کم در استان‌هایی با وضعیت قرمز، مجوز دورکاری کارمندان را صادر کند.

 

پویش بعدی یک سؤال اساسی را از مسؤلین مطرح می‌کند؛ این‌که اگر دورکاری قابل اجرا نیست، چطور توسط برخی مسؤلین اجرا می‌شود؟ در ادامه این پویش هم‌چنین آمده است: «درخواست ما این است که مسؤولین طرح ترافیک را لغو کرده و دورکاری شاغلین را دوباره اجرا کند زیرا به دلیل شیوع بیشتر بیماری کرونا خانواده‌ها درگیر این بیماری شده‌اند.» مطالبه به‌جایی است؛ البته که با همان تدابیر و دست‌فرمان قبل نمی‌توان امیدی به کاهش تلفات کرونا داشت.

محمدبیگی عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان معتقد است تصمیمات نادرست و دفعی آقای رئیس‌جمهور برای مبارزه با کرونا عامل شیوع هولناک بیماری است. وی در این‌باره به‌خبرنگار ما می‌گوید: «ما اگر در کشورمان که با فصل سرما روبرو بوده و در موج جدید شیوع کرونا مواجه هستیم، اگر بیماری را رها کنیم به شدت آسیب خواهیم دید. ما اگر کشور را در فاز فعلی رها کنیم و به سمت قرنطینه‌سازی گام برنداریم قطعا شکست سنگینی خواهیم خورد.»

 

وی هم‌چنین استمرار ناهماهنگی را میان وزارت‌خانه‌های مختلف را مانع مهمی برای کنترل بیماری برشمرد