افشای اسنادی محرمانه از قیمومیت برخی کشورهای بیگانه بر یمن

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، شبکه یمنی «المسیره»، امروز (پنجشنبه)، اسنادی محرمانه درباره دخالت انگلیس و آمریکا در یمن را فاش کرد.

المسیره در این خصوص نوشت، به اسنادی جدید دست یافته است که گوشه‌‌ای از قیمومیت بیگانگان بر یمن پیش از انقلاب ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۴ و تلاش آنها برای سیطره بر سواحل این کشور را نشان می‌دهد.

المسیره در ادامه گزارش داد که این اسناد به نیمه سال ۲۰۱۲ باز می‌گردد و اداره کل اطلاعات نظامی آن را صادر کرده است و این اسناد «بسیار محرمانه» توصیف شده است.

در این اسناد از دیداری میان مقامات بلندپایه وزارت دفاع و وزارت کشور یمن با وابسته نظامی تعدادی از سفارت‌خانه‌ها پرده برداشته شده که در آن به بررسی طرح استقرار نیروهای گارد ساحلی و طرح نیروهای مسلح برای حفاظت از مرزهای دریایی پرداخته شده است.

المسیره گزارش داد که وابسته نظامی سفارت انگلیس خواستار دست یابی به «اطلاعات نظامی ممنوعه» و «بسیار حساسی» شده و خواسته است در ارتباط با ترکیب رزمی نیروهای دریایی و محل استقرار آنها اطلاعاتی به دست آورد.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که وابسته نظامی انگلیس از مقامات اطلاعاتی در خصوص مکانیزم کار مرکز فرماندهی و کنترل را درخواست کرده است و از سوی دیگر، خواستار اطلاع یافتن از مکانیزم هماهنگی و روابط میان نیروهای دریایی و گارد ساحلی یمن شده است.

المسیره نوشت که وابسته نظامی انگلیس خواستار برپایی نشستی دیگر با فرماندهی نیروهای دریایی در «الحدیده» شده تا «تا نگرشی واضح درباره وضعیت نیروهای دریایی» این کشور به دست آورد.

طبق این اسناد، فرماندهی نیروهای دریایی و دفاع ساحلی یمن اطلاعات خواسته شده را در راستای پاسخ مثبت به دیکته‌های وابسته نظامی انگلیس آن هم بدون مراعات حاکمیت ملی یمن و محرمانه بودن اطلاعات نظامی منتقل می‌کند.

در این گزارش همچنین اشاره شده است که در تاریخ نُهم ژوئن سال ۲۰۱۲ میان فرماندهی نیروهای هوایی، پدافند هوایی، و نماینده بلندپایه وزارت دفاع و وابسته نظامی در سفارت آمریکا دیداری برگزار شده است.

طبق این اسناد، نماینده بلندپایه وزارت دفاع و وابسته نظامی سفارت آمریکا خبر داده بوده که برای ارائه آنچه «کمک به آمادگی مرکز فرماندهی و کنترل نیورهای هوایی یمن» خوانده شده، تیم آمریکایی تشکیل شده است.

در این اسناد آمده است که نماینده بلندپایه وزارت دفاع و وابسته نظامی سفارت آمریکا به اهتمام انگلیس به موضوع یادشده اشاره کرده است.

 شبکه المسیره پیش از این نیز در گزارشی اطلاعاتی بسیار محرمانه درباره مداخلات سفارت آمریکا در یمن پیش از انقلاب 21 سپتامبر فاش کرده بود (جزئیات بیشتر).

پایان خبر / رکن آنلاین


ممکن است شما دوست داشته باشید