الکاظمی: برخی می‌خواهند روابط خوب ما با ایران را تخریب کنند/ از رابطه با آمریکا خجالت نمی‌کشیم

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق شب گذشته (۳ اکتبر) برای نخستین بار از زمان دستیابی به این پست در ماه می گذشته، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی حاضر شد و درباره جدیدترین تحولات کشورش و رویکردهای دولت خود توضیحاتی را ارائه کرد و به اتهامات و انتقادات وارده به سیاست‌های داخلی و خارجی خود پاسخ داد.

مردم عراق با سیستم کنونی مشکل دارند نه دولت

وی در گفت‌وگوی اختصاصی با «نبیل جاسم» در شبکه العراقیه تصریح کرد: ملت عراق احساس می‌کند که در مشکلی حقیقی گرفتار آمده و برای همین تظاهرات می‌کند. این یک مرحله گذار در تاریخ عراق نیست بلکه یک مرحله محوری است زیرا ملت احساس می‌کند که عراق تهدید شده است و حال و آینده آن در خطر است. دولت پیشین استعفا کرد و دولت کنونی آمد.

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: اعتراضات اکتبر گذشته عامل اصلی تشکیل دولت کنونی شد و ما باید به این امر توجه کنیم که میان دولت و ملت بحرانی وحود ندارد بلکه بحران میان ملت و سیستم سیاسی کشور است. برای همین در نخستین سخنرانی‌ام گفتم که این دولت، دولت راهگشا و حل فصل [بحران‌ها] است نه دولت بحران‌ها. این دولت در شرایط حساس و خطرناک کنونی یک خیمه و چادر برای همه عراقی‌ها است.

برخی گروه‌های سیاسی با منطق گذشته می‌اندیشند

وی افزود: برخی گروه‌های سیاسی همچنان با منطق گذشته می‌اندیشند و فراموش می‌کنند که ۶۰ درصد ملت عراق را نسل جوان تشکیل می‌دهد. از روز نخست اتهامات علیه من وارد شد و تا به امروز ادامه دارد. این به آن دلیل است که آنها درکی از معادله سیاسی ندارد. این نیروها فراموش کرده‌اند که ۶۰ درصد ملت عراق که جوان است، با تکنولوژی و جهان در ارتباط است و محصور جغرافیای عراق نیست.

الکاظمی گفت: برخی از آنها به دنبال تکرار اشتباه گذشته هستند و اگر من به آنها، آنچه را می‌خواهند بدهم، دولت الکاظمی را ستایش می‌کنند و از آن دفاع می‌کنند اما اصول من این را رد می‌کند و برای همین خود را به اقدام دولت برای حمایت از وضعیت امنیتی کشور و جلوگیری از فروپاشی آن و فروپاشی اوضاع اقتصادی و حمایت از توزان در روابط خارجه برای دستیابی به انتخابات زودهنگام شفاف راضی کردم.

نخست‌وزیر عراق افزود: من رضایت خودم و وجدانم و رضایت مردم عراق را بر امور دیگر ترجیح دادم. برخی از فراکسیون‌های شیعی هستند که موضعی ملی دارند و از دولت حمایت می‌کنند اما مشکل در عرف سیاسی است که پس از سال ۲۰۰۳ بنا نهاده شد. اغلب وزرا در دولت کنونی از داخل وزارت‌خانه‌ها انتخاب شدند و فرزندان همان نهادها و موسسات هستند.

اهل خیانت نیستم

وی درباره اتهامات وارده به خود گفت: من افتخار می‌کنم که مرا به شیعی بودن، سنی بودن و کرد بودن متهم می‌کنند زیرا این تنوع عنصر قدرت در عراق است اما واقعیت این است که من خود را یک عراقی ملی می‌دانم که در سرزمین سومر با ارزش‌های حسین، صحابه و ابراهیم نبی  تربیت یافته‌ام. به کسی خیانت نمی‌کنم زیرا کسی که ضعیف‌النفس است و اعتماد به نفس ندارد دست به چنین کاری می‌زند.

آمریکا مرتکب اشتباهات زیادی شده اما از رابطه با آن خجالت نمی‌کشم

الکاظمی در پاسخ به کسانی که از وی برای گرایش به محور آمریکا انتقاد می‌کنند، تصریح کرد: برخی بر روابط عراق با ایالات متحده خرده می‌گیرند درحالی که خود برای رهایی از رژیم صدام حسین به کاخ سفید رفتند. پس چرا این کودتاست؟

وی افزود: ایالات متحده در زمان اشغال تا سال ۲۰۱۱، اشتباهات زیادی مرتکب شد اما به ما در رهایی از رژیم صدام حسین و سپس جنگ با داعش کمک کرد و ما نباید از رابطه‌ای که به نفع ملت عراق است، خجالت بکشیم و شرمسار باشیم. اما برخی از سیاست‌مداران در ظاهرا از آمریکا انتقاد می‌کنند اما در اتاق‌های تاریک از آن اطاعت می‌کنند. 

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد: ما از روابط خود با ایالات متحده، ایران و عربستان سعودی خجالت نمی کشیم و اساسا از هر رابطه‌ای که در خدمت ملت عراق و مشکلات ما را به صفر برساند، شرمسار