امضای توافق‌نامه همکاری جامع وزارت دفاع و وزارت جهاد کشاورزی

با حضور وزرای دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و جهاد کشاورزی توافق‌نامه همکاری راهبردی میان این دو وزارتخانه امضا شد.

امضای توافق نامه همکاری جامع وزارت دفاع و وزارت جهاد کشاورزی/ ساخت ماشین آلات و تجهیزات زمینی، دریایی و هوایی مورد نیاز بخش کشاورزیبه گزارش «رکن آنلاین»، با حضور امیر سرتیپ «امیر حاتمی» و «کاظم خاوازی» توافق‌نامه همکاری راهبردی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و وزارت جهاد کشاورزی به امضا رسید.

امیر حاتمی در این مراسم با تبریک ماه مبارک رجب و ولادت امام محمد باقر (ع) اظهار داشت: این توافق‌نامه همکاری با عنایت به تدابیر مقام معظم رهبری، سیاست‌های کلی نظام و به‌منظور هم‌افزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی و جهش تولید در بخش کشاروزی، شیلات، منابع طبیعی، امور بازرگانی و سایر موارد مرتبط با ماموریت وزارت جهاد و با اتکا به تعامل و بهره‌مندی از امکانات و ظرفیت‌های متقابل به امضا رسید.

وی با بیان گسترش دشمنی سلطه‌گران با ملت ایران در عرصه‌های غذایی و دارویی که بر خلاف تمام قوانین و مقررات بین‌المللی و موازین حقوق بشری است، گفت: وزارت دفاع مصمم است از ظرفیت‌های این سازمان در بخش دفاع برای کمک به سایر بخش‌های کشور همانند کشاورزی، تولید و توزیع زنجیره دام و طیور، شیلات و نهاده‌های مربوطه با مشارکت بخش خصوصی استفاده کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه با همت دانشمندان بزرگی همانند شهید والا مقام فخری‌زاده، وزارت دفاع دارای ظرفیت پژوهشی بسیار خوبی است، افزود: ان‌شاالله با این توافق‌نامه بخشی از ظرفیت وزارت دفاع در خدمت بخش کشاورزی، آب و خاک و تولید ماشین آلات مورداحتیاج این بخش قرار خواهد گرفت.

امیر حاتمی با بیان اینکه بخش کشاورزی اصلی‌ترین زیربنای تحقق امنیت غذایی به معنای تأمین غذای کافی، در دسترس، سالم، مفید و پایدار است، عنوان کرد: این بخش یکی از ارکان توسعه‌ای کشور محسوب می -شود.

وی با بیان اینکه در گذشته، به بخش کشاورزی با تأثیرپذیری از فرهنگ غربی، صرفاً به‌عنوان تأمین‌کننده مواد خام نگریسته می‌شد، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به کشاورزی به‌عنوان محور توسعه نگریسته شده است، گفت: وزارت دفاع با همین نگاه زیرساخت‌هایی را در سازمان اتکا در حوزه کشاورزی، دام‌داری و سایر حوزه‌های مرتبط با بخش کشاورزی ایجاد کرد و در این سال‌ها توانست چه در تولید محصولات این حوزه و چه در پشتیبانی از تجهیزات و ماشین‌آلات صنعتی بخش کشاورزی نقش مؤثری در کشور داشته باشد.

وزیر دفاع تولید ماشین‌آلات برای بخش‌های مرتبط با کشاورزی، تولید پهپاد برای استفاده بخش‌های آب، بیابان‌زدایی و…، استفاده از بالگرد برای اطفای حریق جنگل‌ها و…، استفاده از ظرفیت‌های فناوری، ماهواره‌ای و هوایی برای توسعه زیرساخت‌های کشاورزی و حفظ منابع زیستی آب و خاک، خودکفایی و تکمیل زنجیره تولید و توزیع محصولات ضروری مردم را از مهم‌ترین زمینه‌های همکاری وزارت دفاع و جهاد کشاورزی برشمرد.

امیر حاتمی تصریح کرد: در شرایط تحریم که با فشار آمریکا بسیاری از شرکت‌های خارجی کشور را ترک کرده‌اند و در زمانی که رونق تولید و جهش تولید مورد تأکید خاص مقام معظم رهبری است، ورود و کمک صنایع دفاعی با ظرفیت‌ها و قابلیت‌های بالای علمی-فناورانه به بخش‌های مختلف کشور ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است و ان‌شاالله با استفاده از سرریز دانش دفاعی و وجود بستر‌های لازم در وزارت دفاع، نیازمندی‌های وزارت جهاد را به‌خصوص در حوزه صنعتی تأمین خواهیم کرد.

بنا بر این گزارش، احداث سکو و اسکله‌های صیادی، کمک به اطفاء حریق، ساخت تجهیزات و ماشین‌آلات، استفاده از ظرفیت‌های سازمان اتکا در تولید محصولات کشاورزی، استفاده از ظرفیت سازمان جغرافیایی در زمینه نقشه‌برداری و اطلاعات ماهواره ای، کمک در ساخت و تجهیز و نگهداری انواع شناورها، بارج‌ها، شناور‌های غذادهی، تجهیزات پرورش ماهی، سازه‌های قفس دریایی، دوربین‌های زیرآبی، همکاری در تولید سموم و کود، تولید واکسن و کیت‌های تشخیص سریع بیماری‌های دام، طیور و آبزیان، تولید دام سبک و سنگین، طیور، گیاهان دارویی، شیلات و تقویت زنجیره‌های تولید محصولات غذایی، تولید تجهیزات نوآورانه و هوشمندسازی و ساخت کنتورها، سیستم‌های پمپاژ و سنسور‌های آبیاری هوشمند از جمله تعهدات وزارت دفاع (بر اساس تقاضای وزارت جهاد کشاورزی) در این توافق‌نامه به شمار می‌رود.

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان اینکه با ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل وزارت دفاع تدوین واجرای برنامه کاهش وابستگی به واردات نهاد‌های دامی، پایه و کشاورزی را در دستور کار داریم، گفت: وزارت دفاع با دراختیار داشتن فناوری‌های پیچیده، می‌تواند در بخش‌های مختلف به وزارت جهاد کشاورزی کمک کند.

وی خاطرنشان ساخت: در بخش فناوری‌های صنعتی نیازمند ماشین‌آلات کشاورزی و تجهیزات خودرویی، انواع حسگر‌های هوشمند، شیلات قایق، شناور‌ها و اسکله، سکو‌های صید و صیادی، پروزش ماهی، پهپاد و بالگرد و… هستیم.

خاوازی با بیان اینکه وزارت دفاع در ابعاد مختلف دارای ظرفیت‌های خوبی است، افزود: در موضوع آمایش‌های سرزمینی سازمان جغرافیایی نیرو‌های مسلح نقش مهمی دارد و زمینه‌های همکاری خوبی در این‌خصوص می‌تواند ایجاد شود.

وی با بیان اینکه سازمان اتکای وزارت دفاع در حوزه کشاورزی خدمات متنوعی را ارائه می‌دهد، عنوان کرد: تجربه‌های وزارت جهاد در این‌خصوص می‌تواند به سازمان اتکا منتقل شود.

این تفاهم‌نامه از تاریخ امضا به مدت پنج رسال معتبر خواهد بود و کارگروه مشترک و دائمی بین وزارتخانه‌های دفاع و جهاد کشاورزی همکاری‌های جامع را راهبری می‌کنند.

انتهای پیام/ ۲۲۱

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.