انتخابات آمریکا| کدام نامزد در ایالت‌های کلیدی پیش است؟

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، «جو بایدن» نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبرِ (۱۳ آبان) آمریکا، در نظرسنجی‌های ملی از رقیب جمهوری‌خواه خود «دونالد ترامپ» پیش است.

اما به نوشته روزنامه انگلیسی «گاردین» این مسئله، پیروزی او را در انتخابات تضمین می‌کند، زیرا «هیلاری کلینتون» هم تقریباً در کل دوران مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۱۶ در نظرسنجی‌ها در مقابل ترامپ پیش بود اما در نهایت در مجمع گزینندگان (الکترال کالج) نتیجه انتخابات را به او واگذار کرد.

از آنجا که سیستم رای‌گیری در آمریکا به هر ایالت تعدادی از آرای الکترال کالج را اختصاص می‌دهد، که بدون در نظر گرفتن اختلاف پیروزی (فاصله دو نامزد) به پیروز ایالت تعلق می‌گیرد، ایالت‌های کلیدی (در ایالت‌های کلیدی هیچ‌کدام از دو حزب اصلی و نامزدهای آنان پشتیبانی قاطعی ندارند تا بتواند به آرای مجمع گزینندگان آن ایالت اتکا کنند) که تعداد انگشت‌شماری هم دارند نتیجه انتخابات را رقم می‌زنند و به همین دلیل به شدت مورد توجه و محل رقابت نامزدهای انتخابانی هستند.

ردیاب نظرسنجی روزنامه گاردین هر روز میانگین همه نظرسنجی‌های ۱۴ روز قبل را در ۸ ایالت محل رقابت می‌سنجد. برای ردیابی بهتر در این ایالت‌های سرنوشت‌ساز، ۶ ایالت از ایالت‌های مورد بررسی آن‌هایی هستند که در سال ۲۰۱۶ به نفع ترامپ چرخیدند، در حالی که در انتخابات سال ۲۰۱۲ از «باراک اوباما» نامزد دموکرات‌ها حمایت کرده بودند. آریزونا و کارولینای شمالی هم به دلیل آنچه که ممکن است درباره تغییر فضای انتخاباتی نشان دهند، به ایالت‌های کلیدی اضافه شده‌اند؛ به نوشته گاردین، آن‌ها ممکن است در انتخابات امسال به عنوان ایالت‌های سرنوشت‌ساز ظاهر شوند.

گاردین در ادامه یادآوری می‌کند که نظرسنجی‌های انتخاباتی سال ۲۰۱۶ به ویژه نظرسنجی‌ها در ایالت‌های کلیدی به شدت حامیان ترامپ را دست‌کم گرفتند و به رغم آن که گفته می‌شود این اشکال اصلاح شده، در این خصوص اطمینان وجود ندارد. به اضافه این که در نظرسنجی‌ها ممکن است حمایت از نامزد دموکرات‌ها بیش از اندازه واقعی حساب شود به این معنی که در روز انتخابات تعداد کمتری از افرادی که از بایدن اعلام حمایت کرده بودند، به وی رای بدهند.

نظرسنجی‌ها در ایالت‌های کلیدی

فلوریدا از ایالت‌های جنوبی سرنوشت‌ساز دارای ۲۹ رای الکترال است که میانگین نظرسنجی‌های ۱۴ روزه در این ایالت نشان داده بایدن با اختلاف ۱.۶ درصد از ترامپ در این ایالت پیش است. این ایالت جمعیت متفاوتی دارد اما به طور کلی جمعیت آن به محافظه‌کاران متمایل و نسبت زیادی از رای‌دهندگان این ایالت را افراد مسن تشکیل می‌دهند. هر دو کارزار انتخابتی این ایالت را ایالتی می‌دانند که باید در آن پیروز شوند.

 

میانگین نظرسنجی‌های اخیر پیشتازی بایدن را با اختلاف ۴.۹ درصد در پنسیلوانیا نشان می‌دهد. این ایالت با ۲۰ رای الکترال در سال ۲۰۱۶ پیروزی ترامپ را وقتی که او توانست با اختلاف ۰.۷ درصد کلینتون را در این ایالت ببرد، تصویب کرد. بایدن امیدوار است بتواند مشارکت را در دو شهر دموکرات این ایالت بالا ببرد تا پشتوانه روستایی ترامپ را بی‌اثر کند.

 

 

ایالت اوهایو ۱۸ رای الکترال دارد و در نظرسنجی‌ها بایدن با اختلاف یک درصد از ترامپ در این ایالت پیش است. این ایالت از سال ۱۹۶۴ در همه انتخابات ریاست‌جمهوری به نفع پیروز رقابت رای داده است. ترامپ در سال ۲۰۱۶ با اختلاف ۸.۱ درصد در این ایالت پیروز شد که این کار را برای دموکرات‌ها دشوار می‌کند. آن‌ها در این ایالت به مشارکت گسترده رای‌دهندگان سیاه‌پوست امید بسته‌اند.

 

 

میشیگان از دیگر ایالت‌های کلیدی با ۱۶ رای الکترال است که بایدن در آخرین نظرسنجی‌ها تا ۲۲ سپتامبر با اختلاف ۷ درصد از ترامپ در این ایالت پیش است. این ایالت پیش از این سنگر دموکرات‌ها بود ت