انتقاد بخش تُرک نشین قبرس از موضع اتحادیه اروپا در قبال این منطقه

رئیس جمهور بخش تُرک نشین قبرس، از موضع اتحادیه اروپا در قبال این منطقه انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین به نقل از آناتولی، «ارسین تاتار» رئیس جمهور ترک قبرس شمالی ضمن تاکید بر لزوم پایان دادن به موضع یک‌جانبه اتحادیه اروپا در موضوع قبرس جهت‌گیری آن را نگران‌کننده خواند.

تاتار به مناسبت فرار رسیدن «۹ می؛ روز اروپا» پیامی منتشر کرد و در این پیام اظهار داشت: با کمال تاسف شاهد آن هستیم که اتحادیه اروپا در مورد مسئله قبرس از اصول اولیه خود دور شده و مغایر با آنها عمل می‌کند. جهت گیری اتحادیه اروپا درباره قبرس نگران کننده بوده و به تلاش‌ها برای دستیابی به یک راه حل آسیب می‌رساند.

وی همچنین اعلام کرد که اداره رُم نشین قبرس جنوبی (بخش یونانی نشین) که به صورت یکجانبه و ناعادلانه به عضویت اتحادیه اروپا درآمد، از این عضویت به عنوان عنصر تهدید و باج خواهی استفاده کرده و با قدرتی که از اتحادیه اروپا گرفته است، به موضع سازش ناپذیر خود ادامه می‌دهد.

تاتار با تاکید بر اینکه این نگرش طرف رُم غیرقابل قبول است، گفت: انتظار و خواسته ما از اتحادیه اروپا این است که مطابق با اصل احترام به حقوق حاکمیت مردم که از جایگاه مهمی در اصول اساسی برخوردار است، رفتار کرده و خواسته ملت تُرک قبرس که ملت جداگانه‌ای در قبرس است، در نظر گرفته و منطبق با آن برخورد کند.

وی در ادامه افزود: روز ۹ می در روز اروپا به نمایندگی از مردم قبرس تُرک، اتحادیه اروپا را به پایان دادن به موضع یک‌جانبه خود در موضوع قبرس و درنظر گرفتن درخواست‌هایمان برای حاکمیت و پایبندی به تعهدات خود در همه‌پرسی «طرح عنان» فرا می‌خوانم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.