اول ایران باید به تعهدات برجام بازگردد

وزیر خارجه آمریکا بار دیگر این ادعا را تکرار کرد که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، آمریکا هم اقدام مشابه انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، آنتونی بلینکن روز دوشنبه در کنفرانس خلع سلاح که در مقر اروپایی سازمان ملل متحد برگزار شد، مدعی شد: آمریکا همچنان متعهد است تا اطمینان یابد که ایران هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت.

 

وی افزود: دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف است.

 

این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده است دستیابی به سلاح اتمی در دکترین دفاعی این کشور وجود ندارد و از نظر شرعی هم فتوای تولید و استفاده آن را حرام می‌داند.

 

گزارش بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم تا کنون تایید کرده است که تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاربرد صلح‌آمیز داشته است.

 

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: رئیس جمهوری بایدن گفته است اگر ایران به اجرای قاطع برجام بازگردد، آمریکا آماده است اقدام مشابه انجام دهد. با همکاری متحدان و شرکایمان، ما به دنبال تقویت و طولانی کردن برجام و پرداختن به دیگر نگرانی‌ها همچون رفتار بی‌‌کننده ایران در منطقه و و اشاعه موشک آن هستیم.

 

بلینکن که به خوبی می‌داند کشورش در سال ۱۳۹۷ به طور یکجانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی را علیه ملت ایران وضع کرد که تاکنون نزدیک به یک تریلیون دلار خسارت وارد کرده است، ادعا کرد: ایران باید به توافق پادمانی خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر تعهدهای بین‌المللی عمل کند.

 

وی همچنین در بخش دیگری از اظهارات خود به کره شمالی پرداخت و افزود: آمریکا همچنین بر عاری‌سازی هسته‌ای کره شمالی متمرکز است و با متحدان و شرکای خود درباره قاچاق تسلیحات کشتار جمعی و برنامه‌ها موشک بالستیک آن همکاری نزدیکی داریم.

 

 

پایان خبر / رکن آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.