ایزدی: عده ای با دل‌بستن به انتخابات آمریکا خودشان و کشور را معطل کرده‌اند

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی «رکن آنلاین»؛ فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا در جمع اعضای شورای مرکزی جامعه اسلامی دانشگاه تهران به بررسی مواضع نامزدهای انتخابات 2020 آمریکا در قبال ایران، علل به‌وجود آمدن اعتراضات اخیر در این کشور و همچنین بحث افول آمریکا پرداخت.

ایزدی در ابتدای این نشست در پاسخ به این سوال که مواضع نامزدهای انتخابات آمریکا و سیاست های اعمالی آنها در قبال ایران چیست؟ گفت: سیستم سیاسی آمریکا دو حزبی است. دو نامزد اصلی داریم که یکی از آن ها ترامپ و دیگری هم بایدن است. مواضع و سیاست های ترامپ در این چهار سال تقریباً مشخص شده اما مواضع آقای بایدن هنوز به طور کامل مشخص نیست.

وی افزود: بایدن ۸ سال معاون اوباما بود و حدود ۳۰ سال هم سناتور بوده و در حوزه سیاست خارجی هم مدتی رئیس کمیسیون روابط خارجی بوده است.

ایزدی تصریح کرد: سیاست این چند سال آمریکا در دوره آقای ترامپ، سیاست فشار حداکثری بود؛ هدف اصلی این سیاست، سرنگونی جمهوری اسلامی است اما این هدف محقق نشد.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: هدف دوم این سیاست ( فشار حداکثری ) ، این است که بتوانند امتیازهای بیشتری از ایران بگیرند، این هدف نیز نه تنها محقق نشد؛ بلکه بعضی از امتیازاتی را که ذیل برجام بود را هم از دست داد. پس این سیاست در آمریکا زیر سوال است. مشکل ترامپ نیز همین مسئله است.

ایزدی ادامه داد: ترامپ در حوزه سیاست خارجی برای انتخابات نیاز به دستاورد دارد، البته این نکته را هم باید ذکر کنم که شکست سیاست آمریکا به این معنی نیست که در ایران مردم دچار مشکلات اقتصادی نشده اند یا این که دلار گران نشده؛ بلکه اینها همه وسیله‌ای بوده است برای سرنگونی ایران و این که مردم به خیابان ها بریزند و امنیت کشور دچار اختلال شود.

وی گفت: پس ترامپ مجبور است این سیاست شکست خورده را عوض کند. اگر آقای بایدن هم بیاید قاعدتاً باید این سیاست را عوض کند.

ایزدی یادآور شد: اخیراً در کشور یک شیفتگی و ذوق‌زدگی نسبت به آقای بایدن ایجاد شده!، باید متذکر شد که زمانی که طرف مقابل می بیند یکسری هوادار در کشور دشمن دارد، تا زمانی که این علاقه وجود دارد، قیمت آن شخص بالاست هر چقدر که شما شیفتگی بیشتری نشان بدهید بیشتر برای شما مشکل ایجاد می شود.

وی افزود: پس قاعدتاً آقای بایدن باید سیاست فشار حداکثری را با ساختاری شبیه به برجام یا خود برجام عوض کنند اما ایشان به این راحتی به برجام بر نمی گردد بلکه این بار به دنبال امتیازات بیشتر در حوزه منطقه‌ای و موشکی است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: ترامپ هم تخصص زیادی نسبت به ایران ندارد اما با این حال فهمیده است سیاست فشار حداکثری جواب نمی دهد و اگر در انتخابات پیروز شود قاعدتاً سیاست را عوض می کند.

وی افزود: اصولا ما در حزب جمهوری خواه دو طیف در حوزه سیاست خارجی داریم؛‌ واقع گراها یا رئالیست ها که در ابتدای دوره آقای ترامپ مسئولیتهایی نیز داشتند مانند آقای تیلرسون وزیر خارجه و مک مستر مشاور امنیت ملی که اینها مخالف خروج آمریکا از برجام بودند. طیف دوم محافظه کارها هستند که بعد از واقع گراها روی کار آمدند سوال اینجاست که اگر ترامپ رای بیاورد چه طیفی در دوره دوم بر سر کار می آید؟ و یا سوال دیگراین است که ، آیا این امکان وجود دارد که در دوره دوم هم سیاست فشار حداکثری دنبال شود؟

وی افزود: در جواب باید گفت اینها قابل پیش بینی نیست اما چیزی که برای ما اهمیت دارد، درس گرفتن از سال‌های گذشته است، افرادی پس از روی کار آمدن آقای اوباما گفتند چون نامش حسین است می آید و مشکلات ما را حل می‌کند اما دیدیم که بدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرد بعد از آن برجام، سپس برجام اروپایی و حالا هم بایدن؛ اینگونه افراد هم خودشان معطل هستند و هم مملکت را معطل کردند و انگار نمی‌خواهند درس بگیرند.

ایزدی در پاسخ به این سوال که به نظر شما چه کسی در انتخابات آمریکا پیروز می‌شود؟ گفت: به طور قطع نمی توان گفت اما چند متغیر هست که در انتخابات آمریکا تاثیر دارد.

وی ادامه داد: اول بحث وضعیت کرونا است و اینکه آیا در پاییز این وضع ب