با شعار «نه به جنگ» رأی آوردند، حالا می‌گویند در شرایط جنگی هستیم!/ جریان تحریف در پی چیدن میوه از انتخابات ۱۴۰۰ است

از سراسر وب

حوزه احزاب «رکن آنلاین»؛ احد شیرزاد: در شرایطی که تغییر روزانه قیمت‌ها و نابسامانی‌های اقتصادی و معیشتی، بحث داغ محافل مختلف است، این سؤال مطرح می‌شود که ریشه مشکلات کنونی کجاست و برای تحلیل درست اوضاع کنونی، باید از کدام دریچه به مسائل نگریست؟ در این اوضاع و احوال، رهبر معظّم انقلاب، کلیدواژه‌ای را پیش می‌کشند که می‌تواند به مثابه یک سرنخ، ما را به تحلیل درست ماجرا هدایت کند. کلیدواژه جریان تحریف، اگرچه به‌خودی خود تازگی ندارد، امّا ایجاد پیوند بین این جریان و جریان تحریم، بسی معنادار و محل تأمل است. کمی بعد، سخنان رئیس‌جمهور و نشانه رفتن انگشت اشاره به سمت واشنگتن دی‌سی، اهمیت ریشه‌یابی درست مشکلات کنونی را مضاعف کرد. در کنار آنچه گفته شد، بررسی مناسبات جریان تحریف و تحریم، ما را به جریان دیگری به‌نام جریان فتنه می‌رساند که در سال‌های ۷۸ و ۸۸ اوج بروز و ظهور خود را نشان داد. اینکه آیا سه‌ضلعی فتنه، تحریف، تحریم سه ضلع جدا از هم هستند که در مقاطعی به‌هم گره می‌خورند یا در اصل یک جریان هستند که با شکل‌های مختلف ظاهر می‌شود، موضوع گفت‌وگوی فارس با حجّت‌الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی است.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) معتقد به وجود جریانی است که از ابتدای انقلاب در اشکال مختلف خود را نشان داده و در هر مقطع پوست‌اندازی کرده و خود را با چهره دیگری به جامعه معرفی کرده است.

روانبخش به سخنان این روزهای رئیس‌جمهور نیز گریزی می‌زند و می‌گوید گرانی‌های سرسام‌آور و بی‌ثباتی‌های اقتصادی هزینه مقاومت نیست، بلکه هزینه رأی اشتباه است.

متن کامل گفت‌وگوی حجّت‌الاسلام قاسم روانبخش با فارس را در پیش رو دارید.

یکی از جریان‌هایی که طی سال‌ها و دهه‌های گذشته، لطمات جبران‌ناپذیری را به کشور وارد کرده، جریان فتنه بوده است. نمونه آن هم فتنه ۸۸ است که پس از آن تحریم‌ها علیه کشور ما تشدید شد. اخیراً به نظر می‌رسد که جریان‌های دیگری از جمله جریان تحریف، با جریان فتنه هم‌دست شده‌اند و به شکلی نرم، همان اهداف جریان فتنه را پیش می‌برند. بنابراین می‌توان گفت ما با سه‌ضلعی فتنه، تحریف و تحریم مواجه هستیم. شما ارتباط این سه ضلع را با یکدیگر چگونه تحلیل می‌کنید و به نظر شما این جریانات چه نقشی در تحمیل مشکلات کنونی به کشور داشته‌اند؟

روانبخش: اگر بخواهیم ارتباط جریان فتنه، جریان تحریف و تحریم را با هم بررسی کنیم، ابتدا باید یک تحلیل راجع به معنای این سه واژه داشته باشیم و ببینیم چطور می‌شود که این سه ضلع به‌هم می‌رسند.

سه‌ضلعی تحریم، تحریف و فتنه از صدر اسلام با هم پیوند داشته‌اند

فتنه به چیزی اطلاق می‌شود که موجب به‌وجود آمدن اختلال همراه با اضطراب و پریشانی می‌شود و ایجاد تزلزل هم یکی از نتایج آن است. تحریف یعنی واژگون کردن حقایق و حقیقت را به‌نحو وارونه‌ای بیان کردن. تحریم هم از ماده حرمان می‌آید، یعنی محروم کردن فرد یا جامعه‌ای از یکسری حقوقی که دار&