با پلیس تهران؛ از دستگیری زورگیران علاءالدین تا چرخاندن گنده‌لات مشیریه+فیلم

از سراسر وب

گروه انتظامی «رکن آنلاین» ـ مریم عرب انصاری: اراذل‌‌ و اوباش نه آدم‌های ناشناخته‌ای هستند نه ‌‌واژگان عجیب و غریبی. از دیرباز بوده و هستند؛ انگار قرار نیست که درگیری و نزاع‌ها و تخریب‌هایشان تمام شود. برای خودشان  برو‌‌ و‌‌ بیایی دارند و نوچه و نوکری. در دسته‌های چند نفره گروه تشکیل داده‌اند، می‌آیند و می‌روند.

محلات را به تسخیر خود درآورده‌اند؛ نه ترس دارند و نه‌‌ ‌‌تردید؛‌‌ آنقدر‌ پررو شده‌ و ‌‌کار را به جای باریک رساندند تا پلیس ‌‌عزمش را جزم کرد و خط بطلانی کشید بر قلمروورزی و‌‌ عربده‌کشی‌شان.

اراذل و اوباش برای خودشان سطح‌بندی هم دارند؛‌ آنهایی که سطح یک هستند تحت کنترل شدید پلیس امنیت‌ هستند. 

دفتر و دستک دارند و نوچه‌هایی که دور و برشان را گرفته‌اند. اوباشگری‌شان با افراد زیرگروه‌شان است؛ خودشان را افراد مطرحی می‌دانند. محله‌ای را برای خود در نظر گرفته و در آنجا فرمانروایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند!

سطح دو همان نوچه‌های دور و بر گنده‌لات‌ها هستند؛ آنها هم احساس قدرت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، به زیردستان خود و آنهایی که تازه واردند و نوپا، دستور می‌دهند؛ سطح سه‌ای‌ها همان تازه‌واردانند، اما همه‌شان یک کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند؛ ایجاد رعب و وحشت در محلات!

                        ***

چندی پیش فیلمی از درگیری اراذل و اوباش در مقابل پاساژ علاءالدین منتشر شد؛ با صندلی و چوب و چماق و چاقو به جان هم افتاده بودند، عربده می‌کشیدند، حریف طلب می‌کردند و مردم از ترس‌شان ایستاده بودند و فقط می‌نگریستند.

دامنه درگیری و عربده‌کشی‌شان فقط به یک بار ختم نمی‌شد، جلوی پاساژ علاءالدین را تسخیر کرده بودند، کارشان شده بود زورگیری و خفت‌گیری؛ سر مشتری‌های شهرستانی کلاه می‌گذاشتند، گوشی‌هایی را که فیک و تقلبی بود به چند برابر قیمت تا چند میلیون تومان می‌فروختند. اگر کسی هم اعتراض می‌کرد و نُطُق می‌کشید، با چاقو به جانش افتاده و سلاخی‌اش می‌کردند. 

برای ‌‌خودشان امپراطوری دست و پا کرده بودند. تا آنکه پلیس آمد و برای همیشه به زورگویی‌شان پایان داد. 5 نفرشان را گرفت و در ملأ عام گرداند تا هیمنه پوشالی‌شان فرو ریزد، تا مردم بدون ترس، کسبه بدون لرز بیایند و شکایت کنند و از حق از دست‌رفته‌شان بگویند.

 

***

گرداندن اراذل و اوباش را پلیس چندی است با هماهنگی با مقام قضایی انجام می‌دهد. چرخاندن اراذل و اوباش تهرانپارس، مشیریه و حالا هم‌‌ اراذل و اوباش علاءالدین از جمله برنامه‌های پلیس برای شکستن آن وجهه پوشالی است.

اما در این بین بعضی‌ها مغرضانه در تکاپوی این هستند که اقدام پلیس را زیر سؤال ببرند؛ درست مثل توئیتی که« الف- م» در مورد گرداندن اراذل و اوباش پاساژ علاءالدین منتشر کرد و اراذل و اوباش را فقط تعدادی موبایل قاب نامید!

سردار حمید هداوند، جانشین پلیس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی «رکن آنلاین»، در خصوص اقدام اخیر پلیس در گرداندن اراذل و اوباش محدوده پاساژ علاءالدین و واکنش به این اظهارات ‌‌اظهار داشت: پلیس در این طرح 5 نفر از اراذل و اوباشی که سابقه نزاع، درگیری و خشونت داشتند را شناسایی و دستگیر کرد. این افراد در جلوی پاساژ علاءالدین اقدام به درگیری و شکستن میز و صندلی کرده و با درگیری و نزاع موجب سلب آرامش مردم و کسبه شده بودند.

جانشین پلیس تهران تصریح کرد: دستگیرشدگان در قالب تیم‌هایی، از افرادی که تخصصی در خرید و فروش گوشی تلفن نداشتند کلاهبرداری می‌کردند؛ گوشی‌های فیک و دست دوم را که ارزش چند صدهزار تومانی داشتند به چند میلیون تومان فروخته و باج‌خواهی و زورگیری می‌کردند.

وی گفت: پلیس با گزارشات جدیدی که در این باره به دستش رسید وارد عمل شد.

سردار هداوند با اشاره به فیلمی که از درگیری این افراد در فضای مجازی منتشر شده بود تصریح کرد: این گروه از اراذل و اوباش بعد از فروش وسایل فیک به افراد اگر با اعتراض آنها مواجه می‌شدند با چاقو به جانشان می افتادند.

این مقام ارشد پلیس تهران افزود: اراذل و اوباش دستگیر شده تعداد زیادی شاکی داشتند؛ شکاتی که