برخی طرف‌های منطقه‌ای نان خود را در اتهام زنی به ایران یافته‌اند

از سراسر وب

به گزارش گروه سیاست خارجی «رکن آنلاین»، «ناصر کنعانی» کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در یادداشتی با عنوان «ایران؛ ملتزم به صلح، معتقد به مقاومت» می‌نویسد: آمریکا و رژیم صهیونیستی در طول چهار دهه گذشته تمام تلاش خود را مصروف نابودی جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند و در دو سال اخیر نیز دولت آمریکا در خدمتی تمام عیار به رژیم صهیونیستی، بی سابقه ترین تحریم‌ها در تاریخ روابط بین‌الملل را علیه دولت و ملت ایران تحمیل کرده است.

وی خاطرنشان کرده است: در این رابطه متأسفانه نه تنها شاهد سکوت برخی از کشورهای عربی نسبت به اقدامات غیرقانونی، غیرانسانی و جنایت آمیز آمریکا هستیم، بلکه برخی از آنان هم صدایی و همکاری با آمریکا و رژیم صهیونیستی را انتخاب کرده و برای توجیه رفتارها و انتخاب غلط خود، اتهامات بی اساسی را متوجه جمهوری اسلامی ایران می‌کنند. با کمال تاسف ترویج ایران هراسی به سیاست رسمی برخی کشورهای منطقه تبدیل شده است.

*ایران نمی‌تواند نسبت آنچه که در کشورهای همسایه‌اش می‌گذرد، خاصه حضور مداخله جویانه و تجاوزکارانه آمریکا در محیط مرزی و پیرامونی خود بی تفاوت باشد

وی می‌افزاید: ایران به دلیل تاریخ کهن خویش و تمدنی غنی و دیرپا، موقعیت و مزیت‌های ویژه ژئوپلیتکی و همسایگی مرزی (خشکی و آبی) با ۱۵ کشور همجوار، امتداد و نفوذی طبیعی در منطقه و ماورای آن دارد. تاریخ گواهی می‌دهد که ایران در طول بیش از ۲ قرن گذشته سابقه‌ای از تجاوز نظامی علیه هیچ کشوری نداشته و بالعکس در طول همین مدت بارها مورد تعدی و تجاوز سرزمینی توسط برخی قدرت‌های مستکبر جهان و یا عمال منطقه‌ای آنان قرار گرفته است. بدیهی است که جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر تجارب تلخ وارده بر ملت ایران در طول ۲ قرن اخیر و نیز بر مبنای منطق روابط بین‌الملل و اصول مورد قبول جامعه جهانی، نمی‌تواند نسبت به امنیت ملی خود و یا آنچه که در پیرامون کشور می گذرد، بی تفاوت باشد.

کنعانی یادآور شده است: جمهوری اسلامی ایران در آغازین سال‌های تاسیس خود، تجربه تحمیل جنگی هشت ساله را بر خود دارد که از سوی رژیم حاکم بر یک کشور عربی همسایه و با حمایت همه جانبه بسیاری از کشورهای عربی منطقه و تمامی قدرت‌های فرامنطقه‌ای بر ایران  تحمیل شد، فلذا ایران نمی‌تواند نسبت آنچه که در کشورهای همسایه‌اش می‌گذرد، خاصه حضور مداخله جویانه و تجاوزکارانه آمریکا در محیط مرزی و پیرامونی خود بی تفاوت باشد.

وی می‌نویسد: فارغ از نقش پنهان آمریکا در حمایت از رژیم متجاوز بعث علیه ایران، این کشور در اواخر جنگ تحمیلی، آشکارا به عنوان شریک و حامی متجاوز وارد فاز عملیاتی علیه اهداف نظامی و غیرنظامی و اقتصادی و حتی انسانی ایران شد که ساقط کردن پرواز مسافری شماره ۶۵۵ «ایران ایر» بر فراز آب‌های خلیج فارس توسط موشک شلیک شده از عرشه ناو آمریکایی «وینسنس»، نمونه واضحی از مشارکت مستقیم آمریکا با رژیم صدام علیه دولت و ملت ایران است.

* آمریکا خاک بسیاری از کشورهای منطقه را به انبار تسلیحاتی خود مبدل کرده

این کارشناس مسائل منطقه با بیان اینکه مخالفت ایران با حضور منطقه‌ای آمریکا، منطبق با امنیت ملی و نیز امنیت مشترک منطقه‌ای است، خاطرنشان می‌کند: آمریکا شریک راهبردی رژیم اشغالگر صهیونیستی است و علاوه بر آن خاک بسیاری از کشورهای منطقه را به انبار تسلیحاتی خود مبدل کرده و نه تنها امنیت ملی ایران، بلکه امنیت کل منطقه غرب آسیا را به طور مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر اقدامات مخرب خود قرار داده است. جای تعجب است که برخی برغم آگاهی از حقایق رفتار غیرقانونی و سلطه گرانه و تجاوزکارانه آمریکا علیه ایران و جریان‌های مقاومت ضدصهیونیستی، ترجیح می‌دهند اتهامات بی اساس خود را متوجه جمهوری اسلامی ایران کرده و در خصوص ریشه و اساس مشکلات و بحران در غرب آسیا و جهان اسلام، آدرس غلط به افکار عمومی می‌دهند.

*چه کسی نظامی‌گری در منطقه را ترویج کرده و پای قدرت‌های فرامنطقه‌ای مستکبر ب&#