برداشت درستی از شبکه ملی اطلاعات در ذهن مخاطبان وجود ندارد

از سراسر وب

«رکن آنلاین»-گروه رسانه:  این موضوع مبنی بر اینکه ما هنوز نتوانسته ایم شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم، چند دلیل دارد؛ اول آنکه داشتن شبکه ملی اطلاعات را دیر در ایران آغاز کردیم، یعنی زمانی که اینترنت بین الملل فراگیر شد و عموم مردم مزه و مزیت استفاده از آن را چشیدند و زمانی که در سال ۸۴ موضوع اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات، با طرح تفکر مطرح شد، برداشت درستی از شبکه ملی اطلاعات وجود نداشت و این اشتباه در جامعه جا افتاد که با داشتن شبکه ملی اطلاعات قرار است اینترنت بین الملل قطع شود.

 

این بخشی از صحبت های داوود زارعیان استاد ارتباطات و کارشناس رسانه است. او بر این باور بوده که دولت آمریکا در سال 1996 زمانی که بحث اینترنت را به صورت جدی شروع کرد، 11 درصد از بودجه اش را در این زمینه هزینه کرد، این درحالی است که ما در کشورمان به دلایل مختلف چنین هزینه هایی را برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات نداشته ایم.

در خصوص ضرورت های وجود شبکه ملی اطلاعات و تأثیر آن بر مصرف رسانه ای کاربران با این استاد ارتباطات ساعتی به بحث و گفت و گو نشستیم. آنچه از نظر می گذرانید، حاصل گفت و گوی ما با وی است.

** هر روز که می گذرد، بر تعداد کاربران فضای مجازی افزوده می شود و شاهد مشکلات بسیاری هستیم که گریبانگیر کاربران می شود. بخشی از این مشکل ناشی از نبود شبکه ملی اطلاعات است. تا چه اندازه وجود شبکه ملی اطلاعات را در عصر کنونی ضروری می دانید؟

– ریشه اینترنت در کشورهای آمریکا و کشورهای غربی است؛ زمانی که شما از اینترنت و به ویژه اینترنت بین الملل استفاده کرده، عملا از امکانات سایر کشورها بهره وری می کنید. کاربر در حین استفاده از اینترنت بین الملل، همه اطلاعاتش را به سایر کشورها می فرستد و اگر آن کشور مبدأ بخواهد این اطلاعات را تحلیل کند، می تواند این کار را به راحتی و در سریعترین زمان ممکن انجام دهد.

اطلاعات کشور از طریق اینترنت وارداتی منتقل می شود

بنابراین اگر این دو نکته یعنی ما واردکننده اینترنت هستیم و باید هزینه استفاده از آن را بدهیم و در این شرایط اطلاعات مان در دسترس آن کشورها قرار می گیرد؛ باید به اهمیت داشتن شبکه ملی اطلاعات و اینترنت داخلی پی می بریم و به این موضوع توجه داشته باشیم.

** البته از دیتاهای ارسالی کاربران در شبکه های اجتماعی مشکلات بسیاری ایجاد شده است.

– بله همینطور است؛ برخی گزارشات و آمارهایی وجود دارد که نشان می دهد از اطلاعات ایرانیان در خارج از کشور به طرق مختلف سوءاستفاده می شود و یکی از دلایل این موضوع استفاده بیش از اندازه ایرانیان از شبکه های اجتماعی است.

 

متأسفانه ایرانیان همه نوع دیتای شان را در این شبکه ها ارسال و بارگذاری می کنند و در این شرایط این دیتاها برای دیگران قابل استفاده است؛ از این رو ضرورت داشتن شبکه ملی اطلاعات بسیار جدی است.

** چرا علی رغم اختصاص بودجه های کلان برای شبکه ملی اطلاعات، ما هنوز از داشتن چنین شبکه ای بی بهره هستیم؟

– این موضوع مبنی بر اینکه ما هنوز نتوانسته ایم شبکه ملی اطلاعات داشته باشیم، چند دلیل دارد؛ اول آنکه داشتن شبکه ملی اطلاعات را دیر در ایران آغاز کردیم، یعنی زمانی که اینترنت بین الملل فراگیر شد و عموم مردم مزه و مزیت استفاده از آن را چشیدند و زمانی که در سال ۸۴ موضوع اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات، با طرح تفکر مطرح شد، برداشت درستی از شبکه ملی اطلاعات وجود نداشت و این اشتباه در جامعه جا افتاد که با داشتن شبکه ملی اطلاعات قرار است اینترنت بین الملل قطع شود.

ما هم قانون و هم نهادهای بالادستی، میان دستی و پایین دستی بسیاری داریم که می توان به شورای عالی فضای مجازی، مرکز ملی فضای، شورای عالی اطلاع رسانی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر نهادها اشاره کرد که به راحتی می توانند قوانین مختلفی را وضع کنند. بنظر می رسد بایستی در جامعه موضوع شبکه ملی اطلاعات و اهمیت آن جا بیفتد و عزم جدی برای این کار باشد.

 

به همین دلیل مقاومت هایی را ش