بررسی املاک واگذار شده شهرداری در دوران قالیباف در ایستگاه آخر

از سراسر وب

گروه اجتماعی «رکن آنلاین»، از سال ۹۶ که مدیریت پنجم شهری روی کار آمد، در خصوص واگذاری املاک شهرداری موضوعاتی را مطرح کردند ومعتقد بودند که مدیریت قبلی، املاک را به غیر واگذار کرده است. 

اعضای شورای شهر بارها اعلام کردند که می‌خواهند املاک را پس بگیرند. حتی سیدمحمود میرلوحی عضو شورای شهر در این باره گفت: اراده‌ای در شورای شهر تهران در شهریور سال 96 برای شناسایی و بازپس‌گیری املاک شکل گرفت و در این مدت روند شناسایی املاک فهرست‌شدن و فرایند بازپس‌گیری پیش رفت و با ارائه گزارش تغییر و تحول شهردار اسبق نیز شکل جدی‌تر به خود گرفت. 

وی با تأکید بر این موضوع که ۲ هزار ملک شناسایی شده است، گفت: این ۲ هزار ملک ۳ هزار و ۸۰۰ واحد را شامل می‌شود و در پی این اقدام، همه مناطق فعال شدند، هر چند که من از شهردار تهران برای این تآخیر گله دارم. حداقل گزارش را به افکارعمومی بدهند چرا که کارهای خوبی انجام شده  است و به نظر بنده برای بازپس‌گیری، کم‌ کم به نقطه مناسبی رسیده و املاک و ساختمان‌های زیادی پس گرفته شده است. 

وی در خصوص دلایل اعلام نکردن اسامی افرادی که املاک شهرداری دراختیار آنهاست، گفت: ما منع نکردیم که اسامی منتشر نشود، در جایی اعلام کردیم می‌شود این کار را انجام داد و گفتیم اگر مقاومتی در استرداد املاک شهرداری وجود داشته باشد حتماً این کار را می‌کنیم. 

در منطقه ۲۲ به تنهایی زمینی به مساحت ۹۶ هکتار برگردانده شده است

وی در خصوص مساحت املاکی که دراختیار غیر قرار دارد، گفت: این مورد را شهرداری باید گزارش دهد. در منطقه ۲۲ به تنهایی زمینی به مساحت ۹۶ هکتار برگردانده شده است. 

به گفته میرلوحی،‌ برخی از املاک قرارداد نداشتند و باید اجاره‌نامه برای همه املاک نوشته و تنظیم شود و همه چیز در روال و با نظم و برنامه مرتب شود. 

وی تأکید کرد که از شهردار تهران می‌خواهیم فهرست املاکی که برگردانده شده را منتشر کند.

۷۰۰ ملک در دست دیگران است/توکلی ورود کرد بیش از یک‌ماه پیش محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با حضور در یک برنامه تلویزیونی گزارشی از عملکرد شورای پنجم ارائه کرد و گفت: شهرداری بیش از 2 هزار ملک دارد که حداقل 700 مورد آن در دست دیگران است. همین اظهارات رئیس شورای شهر باعث شد تا احمد توکلی رئیس هیأت مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت نامه‌ای برای شورا بنویسد و درخواست کند که اسناد و مدارک این کار را دراختیار آنها قرار دهد تا موضوع را بررسی کنند.

البته محسن هاشمی در واکنش به این نامه اعلام کرد که اسناد نمی‌دهند اما اگر نماینده‌شان را بفرستند، اسناد و مدارک را به آنها نشان می‌دهند.

احمد توکلی نماینده فرستاد و در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه کار در چه مرحله‌ای است، گفت: به زودی نتایج را اعلام می‌کنیم. 

با وجود اینکه بارها معاونان قالیباف اعلام کردند که لیست املاک را مدیران فعلی اعلام کنند، اما این اتفاق رخ نداد. 

افشین حبیب‌زاده رئیس کمیته عمران شورای شهر در خصوص آخرین وضعیت واگذاری حق بهره‌برداری از املاک شهرداری تهران گفت: براساس بند 6 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، شهرداری می‌تواند جهت بهره‌برداری، املاکی را به افراد حقیقی و حقوقی واگذار کند. در این بند، یکی از کاربری و نوع فعالیتی که می‌توانند از این مکان استفاده کنند مشخص شده و در همان بند نیز تأکید شده که این واگذاری‌ها باید به مصوبه انجمن شهر که همان شورای شهر فعلی است برسد. این در حالی است که متأسفانه در هیچ‌یک از واگذاری‌های مطرح شده اثری از رأی شورا وجود ندارد و شهرداری رأسا اقدام به وگذاری املاک خود به افراد غیر کرده است. 

وی تأکید کرد: بر همین اساس در ماه نخست ورود به شورا طرحی تهیه شد که شهرداری را ملزم می‌کرد تا نسبت به تعیین تکلیف املاک واگذار شده با توجه به شاخص‌هایی که شورای شهر تعیین کرده، اقدام کند، که این طرح در صحن علنی مورد استقبال قرار گرفت و به تصویب رسید و شش ماه به شهرداری مهلت داده شد که نسبت به ارائه لیست املاک واگذار شده اقدام کند. 

حبیب‌زاده اضافه کرد: ‌شهرداری تهران 1904 ملک را شناسای®