برنامه آمریکا برای وابسته‌سازی جهان از طریق تراریخته/قانون برچسب زنی محصولات تراریخته اجرا نمی‌شود

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، تراریخته در کشور موافقان و مخالفانی دارند برخی می‌گویند برای سلامتی بسیار خطرناک است و برخی آن را امید امنیت غذایی آینده کشور می‌دانند  در این میان برخی می‌گویند اکثر محصولات واردات حوزه غذایی تراریخته است در دیگر سو وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید نظارت بر محصولات تراریخته در مبادی وارداتی به طور کامل انجام می‌شود و اگر تراریخته بود اجازه ورود نمی‌دهیم.

قانون الصاق برچسب برای محصولات تراریخته هم به رغم اینکه روغن های مصرفی و  برخی اسنک‌های تراریخته در مغازه‌ها غیر وجود دارد، رعایت نمی‌شود، این در حالی است که در قانون برنامه ششم توسعه به الصاق برچسب برای محصولات تراریخته تاکید شده از سوی دیگر مستندات و شواهد زیادی بر خطرناک بودن اینگونه محصولات برای سلامتی وجود دارد.

 با عمرانی رئیس کمیسیون سلامت انجمن ارگانیک ایران گفت‌وگویی انجام داده‌ایم.

وی معتقد است ورود به محصولات تراریخته توسط آمریکا برای کنترل غذا و انرژی جهان و مسلط شدن بر مقوله غذا در جهان از دهه های پیش آغاز شده همچنان که برنامه آمریکا در دیگر حوزه‌ها مانند نظامی، اقتصادی به سمت ابرقدرت شدن است در این حوزه هم تمام تلاشش برای این است که بذر و غذای دنیا را در دست بگیرد و کشورهای دیگر را وابسته خود سازد و در این میان کشورها مانند ایران نباید در تله سیاست زیاده‌خواهی آمریکا بیفتند.

عمرانی می‌گوید: آمریکا می‌خواهد به بذر دنیا که گنجینه وراثتی طبیعی است مالکیت پیدا کند و تمام دنیا را از نظر بذری وابسته خود سازد.

وی خطرات و آسیبهای استفاده از محصولات تراریخته را انکار نمی‌کند و می گوید به ویژه نسل اول محصولات تراریخته که از طریق ورود یک ژن جدید این به اصطلاح اصلاح آزمایشگاهی صورت می گرفت بسیار خطرناک است.مسئله دیگر اینکه در کشور طبق آنچه به طور صریح در برنامه ششم توسعه قید شده که باید به محصولات تراریخته برچسب زده شود اما برای محصولات تراریخته وارداتی برچسب نمی زنند و در حقیقت نقض قانون و حق مردم است.

عمرانی همچنین افزود: برای من هم جای سؤال است که چرا نهادهای نظارتی و قانون‌گذاری برای منع استفاده از محصولات تراریخته قانونی وضع نمی‌کنند. مشروح این گفت‌وگو را با عمرانی رئیس کمیسیون سلامت انجمن ارگانیک ایران و دارای مدرک دکترای بیوشیمی با هم می‌خوانیم.

 

فارس: تراریخته به چه محصولاتی گفته می‌شود؟

عمرانی: براساس تعریف سازمان بهداشت جهانی هرگونه تغییرات ژنتیکی که در گیاه یا حیوان به صورت طبیعی، لقاح یا نوترکیبی در طبیعت نباشد و از طریق دست‌ورزی ژنتیکی در آزمایشگاه‌ها ایجاد شده باشد به آن محصول تراریخته می‌گویند. تولید محصولات تراریخته با هدف افزایش تولید، مقاوم‌سازی به بیماری‌ها، ژن‌درمانی، مقابله با سرطان‌ها و … انجام می‌شود البته در دیگر سو جهات منفی مانند بیوتروریسم و آگروترریسم هم جزو اهداف محصولات تراریخته به شمار می‌رود.

فارس: آیا استفاده از محصولات تراریخته و ورود به این تکنولوژی می‌تواند به نفع بخش تولید باشد؟

عمرانی: ۳۰ سال از عمر محصولات تراریخته می‌گذرد اما تکاملی در تکنولوژی این نوع محصولات ایجاد نشده است و در حقیقت این تکنولوژی و فناوری نسبت به بقیه تکنولوژی‌ها بسیار نوپا است و نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم محصولات تراریخته بتواند انتظاراتی که ما داریم را برآورده کند. محصولات