ترامپ، کرونا و ابهاماتی که آمریکا و انتخاباتش را دربرگرفت

از سراسر وب

گروه بین‌الملل «رکن آنلاین» – مهدی پورصفا: شب جمعه به وقت محلی در واشنگتن و زمانی که اغلب مردم آمریکا در حال استراحت و تجدید قوا برای شروع آخرین روز کاری هفته بودند، دونالد ترامپ با یک توییت جنجالی دنیا را بهت‌زده کرد. او و همسرش مبتلا به ویروس covid-19 شده بودند. البته ماجرا از زمانی جدی شد که روز پنجشنبه خبر ابتلای «هوپ هیکس» دستیار انتخاباتی ترامپ از سوی خبرنگار بلومبرگ رسانه‌ای شد و با توجه به حضور دائمی وی در دفتر ترامپ گمانه‌زنی‌های جدی درباره احتمال ابتلای افراد دیگری در کاخ سفید و ستاد انتخاباتی ترامپ مطرح شد که در نهایت ترامپ مجبور به افشای آزمایش مثبت خود و همسرش گردید.

شاید اگر همه‌گیری چندماهه کرونا این بیماری را تبدیل به یک اتفاق عادی نکرده بود، این خبر می‌توانست به یک بحران امنیت ملی واقعی در آمریکا تبدیل شود. ایالات متحده در سال‌های بعد از جنگ جهانی دوم تا کنون 2 بار با رویدادی روبه‌رو شده که رییس جمهور کشور دیگر قادر به انجام وظایف عادی خود نبوده است. یک بار زمانی که جان. اف.کندی در هیوستون تگزاس توسط یک تک‌تیرانداز ترور شد و با دیگر در سال 1981 و زمانی که رونالد ریگان رییس‌جمهور وقت آمریکا با شلیک اسلحه «جان هیکلی» از ناحیه سینه زخم برداشت. با این حال این بار و بر خلاف دفعات قبل ماجرا کمی پیچیده‌تر است.

*ترامپ را چه کسی مبتلا کرد

واقعیت این است که هم‌اکنون یک بحران امنیت ملی در آمریکا در حال وقوع است. سؤال اول این است که زنجیره ابتلا دقیقاً از کجا آغاز شده و به غیر از ترامپ و همسرش شخص دیگری هم آلوده شده است؟

هیکس روز چهارشنبه به همراه ترامپ عازم یک کارناوال تبلیغاتی در ایالت «مینه‌سوتا» شده و در همان روز علائم بالینی بیماری را بروز داد. او در هنگام بازگشت در هواپیمای شماره یک ریاست جمهوری آمریکا قرنطینه شد و آزمایش کرونای او روز بعد مثبت اعلام شد. ممکن است او روز چهارشنبه ترامپ را آلوده کرده باشد اما بر طبق تجربیات پزشکی ویروس کرونا می‌تواند بین 2 تا 14 روز در حالت کمون قرار داشته باشد و در عین حال توانایی انتقال به سایر افراد را نیز داشته باشد. بنابراین ممکن است ترامپ و همسرش روزهای قبل آلوده شده باشند و بیماری را به افراد دیگری انتقال داده باشند.

از همین رو یک موج گسترده آزمایش کرونا در کاخ سفید به راه افتاده و تمام نزدیکان ترامپ همچون مایک پنس معاون رییس جمهور، «ایوانکا ترامپ» و همسر وی «جرد کوشنر»، اعضای کابینه که با وی جلسه داشته‌اند همچون «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری و همچنین «جو بایدن» کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که ترامپ نزدیک به 90 دقیقه با وی از نزدیک در حال مناظره بود مورد آزمایش کرونا قرار گرفته‌اند.

تاکنون نتایج تمام موارد منفی اعلام شده اما هنوز روشن نیست که زنجیره انتقال تا کجا در دفاتر داخلی کاخ سفید کشیده شده است و شاید حتی منشأ اولیه ورود ویروس فرد دیگری به غیر از هیکس بوده باشد.

*چاق، پیر و با احتمال بالای مرگ

سئوال بعدی اینجاست که ترامپ تا چه اندازه در معرض خطر مرگ قرار دارد و سلامتی وی در چه وضعی است. طبعا سلامت بالاترین مقام کشور جزو اسرار امنیت ملی آمریکا است. هم‌اکنون نیز یک تیم پزشکی از ارتش آمریکا در بیمارستان نظامی «وولتر رید» مسئولیت مراقبت از ترامپ و سنجش مرحله به مرحله سلامتی وی را به بر عهده گرفته است.

با این حال بر اساس اطلاعاتی که «مرکز مبارزه با بیماری‌های واگیردار» در آمریکا اعلام کرده ترامپ ریسک بالایی در ابتلا به بیماری کرونا دارد.

بر اساس آمارهای این مرکز میزان مرگ و میر در افراد بین ۳۵ تا ۷۴ سال نزدیک به ۸ درصد است اما برای افرادی که در سنین بین ۷۵ تا ۸۴ سال قرار دارند میزان مرگ و میر به ۱۸ درصد افزایش می‌یابد. ترامپ هم‌اکنون 74 ساله است بنابراین سن وی به نوار افراد پر خطر بسیار نزدیک است. البته ترامپ به احتمال زیاد از مجهزترین تجهیزات پزشکی برای معالجه خود بهره خواهد برد و هم‌اکنون نیز تحت درمان با نوعی &#