ترخیص کالاهای انباشته در گمرک محرک تقاضای ارز نیست

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، فرهاد دژپسند امروز در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی ایران، در مورد ترخیص کالاهای دپو شده  از گمرکات گفت: گزارش مفصلی در جلسه چهارشنبه هفته گذشته هیات دولت، به اعضای دولت ارائه شد که این گزارش برگرفته از آمار گمرک بود. 

وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان داشت: در این جلسه میزان موجودی کالاهای اساسی، مواد اولیه و کالاهای مورد نیاز خط تولید به تفکیک ‌مطرح و بحث مفصلی شد تا فرآیند ترخیص کالاها از گمرکات تسهیل شود. 

وی افزود: روز شنبه معاون اول رئیس جمهور به اتفاق برخی از وزرا و رئیس کل بانک مرکزی از بندر شهید رجایی بازدید کردند، لذا این موضوع اصلا چیزی نیست که بخواهد محرک تقاضای ارز باشد.

دژپسند بیان داشت: اولا این موضوع مشمول کالاهایی تا قبل پنجم مهر است و شامل بعد از آن نمی‌شود و همچنین مشمول کالاهای گروه چهار نیست.

وی گفت: در جهت تسهیل ترخیص کالاهای مانده در گمرک نگرانی بابت تحریک تقاضای ارز نیست، زیرا این موضوع شامل کالاهای اساسی و خط تولید است و بنابراین تقاضای ارز را افزایش نمی‌دهد.

دژپسند بیان داشت: در شرایط خاص اقتصادی تصمیم گرفته شده تا شرایطی فراهم شود که کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید در گمرکات نماند، ضمن اینکه برخی از اقلام مانده در گمرکات فاسد شدنی بود و لذا اتخاذ تدابیری برای ترخیص آنها می‌تواند مفید باشد. 

وی بیان داشت: دولت در مورد جلوگیری از تحریک تقاضای ارز اتفاق نظر دارد و لذا در خصوص تصمیم گیری ترخیص کالا از مناطق آزاد نیز در دولت باید تصمیم گیری شود.

دژپسند گفت: اگر دولت به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است به این دلیل است که میخواهد وزارت بازرگانی و بخش بازرگانی یک پاسخگو داشته باشد و تولید و تجارت باید یک متولی داشته باشد. 

به گزارش رکن آنلاین، دژپسند این موضوع را در پاسخ به انتقادات یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه با قانون انتزاع اختیارات را از وزارت جهاد گرفته اند و باید این اختیارات با توجه به ایجاد شرایط نابسامان به وزارت جهاد برگردد، مطرح کرد.

پایان خبر / رکن آنلاینب


ممکن است شما دوست داشته باشید