تصمیم امام (ره) برای پایان جنگ منطقی و عاقلانه بود

از سراسر وب

تصمیم امام (ره) برای پایان جنگ منطقی و عاقلانه بود نه احساسیبه گزارش «رکن آنلاین»، سردار سرتیپ «محمدرضا نقدی» معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه «بدون توقف» که ۱۵ مهر از شبکه سه سیما پخش شد با اشاره به اینکه امام (ره) در پذیرش قطعنامه فداکاری و آبروی خودش را با خدا معامله کرد، اظهار داشت: یک تصمیم منطقی در ابتدای جنگ گرفته شد که صلح و سازش نکنیم و یک تصمیم عاقلانه و منطقی هم در پایان جنگ گرفته شد؛ جایی که احساسات می‌گفت بجنگ.

وی در پاسخ به این سؤال که «آیا ضعف روحیه رزمندگان و شکست‌های ایران در پایان جنگ باعث پذیرش قطعنامه شد»، گفت: پس از پذیرش قطعنامه وقتی در قرارگاه از ما دعوت شد تا برای ما مسئله را توضیح دهند، تمام فرماندهان لشکر معترض بودند، هیچ‌کدام راضی و قانع نبودند، روحیه رزمندگان و فرماندهان اصلاً پایین نبود، منتظر چنین چیزی نبودند، من یک جمله مثبتی نشنیدم که مثلاً موقعش بود یا باید این اتفاق می‌افتاد، آن زمان منطقه بزرگی ازجمله حلبچه را گرفته بودند، بعد از این ماجرا هم در عملیات مرصاد نشان دادند که آمادگی دارند، شکست‌هایی که اتفاق افتاد، علتش استراتژیکی بود، نه تاکتیکی. در طول جنگ ما بیشتر حمله می‌کردیم، چون آن‌ها یکبار پیش آمده و مناطقی را گرفته بودند و بعد از آن ما پیش می‌رفتیم و مناطق را پس می‌گرفتیم.

سردار نقدی ادامه داد: و بعد هم، چون رژیم بعثی حاضر نبود که به حق تن دهد، مجبور بودیم داخل خاک عراق شویم که باز هم نیرو‌های آفندی نیرو‌های ما بودند و آن‌ها دائماً سعی می‌کردند دفاع کنند به خاطر همین هم عادت شده بود ما همیشه مهاجم باشیم؛ اما در جا‌هایی که فتح می‌شد، نیروی ضعیفی گذاشته می‌شد و نیرو‌ها سراغ جا‌های دیگر می‌رفتند.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اضافه کرد: آن‌ها توانستند جا‌هایی را پس بگیرند که این به علت ضعف روحی رزمندگان نبود، شرایط خاصی بود که کسی انتظار حمله را از جانب دشمن نداشت، در قبال پیشروی ما در غرب کشور به جای اینکه آنجا درگیر شوند، آنجا را با کار ضعیفی نگه داشتند و نیروهای‌شان را بردند سراغ فاو و جزیره مجنون و اینطور عمل کردند که موفق شدند؛ لذا اگر مشکلاتی به وجود آمد و نقاطی که به دست آورده بودیم از دست رفت نمی‌توانیم به ضعف روحی رزمندگان نسبت دهیم، بلکه موضوع تغییر استراتژی عراق بود که همیشه مدافع بود، ولی در نقش مهاجم در یک نقطه غیرقابل انتظار ظاهر شد.

وی در پاسخ به این سؤال که «نظرتان در خصوص اینکه حضرت آقا فرمودند پذیرش قطعنامه اقدامی مدبرانه و عاقلانه بوده چیست»، یادآور شد: امام (ره) برای موضوع جنگ جانشینی تعیین کرده بودند و جانشین ایشان به فرماندهان می‌گوید برای اینکه در جنگ نتیجه بگیریم چه می‌خواهید؟ آن‌ها هم صادقانه درخواست لجستیکی و تسلیحاتی می‌دهند فکر نمی‌کنند قرار است استفاده سیاسی و راهبردی از این درخواست‌ها شود، این جانشین فرماندهی کل قوا نامه را گرفت یک نامه هم از دولت گرفتند که خزانه خالی است و وضع جبهه و فرماندهان این طور بود، مسؤل اقصاد و نخست‌وزیر هم نامه نوشتند این‌ها را بردند خدمت حضرت امام.

سردار نقدی تاکید کرد: ایشان در یک فرایند احساسی قرار نگرفتند در یک فرایند منطقی تصمیم گرفتند، همانطور که روز اول که دشمن حمله کرد احساسات به ما می‌گفت که کوتاه بیائید یک دشمن آماده مجهز با پشتوانه همه قدرت‌های بین‌المللی به صحنه آمده، ولی امام با یک حساب درست و منطقی تصمیم گرفتند که بجنگند و گفتند اگر اینجا نتوانیم بجنگیم انسجامی شکل نمی‌گیرد و باید قدم به قدم امتیاز بدهیم تا دشمن عقب برود، لذا یک تصمیم منطقی در ابتدای جنگ گرفته شد که صلح و سازش نکنیم و یک تصمیم عاقلانه و منطقی هم در پایان جنگ گرفته شد جایی که احساسات می‌گفت بجنگ.

وی در خصوص نظر فرمانده وقت سپاه درباره پذیرش قطعنامه نیز اظهار کرد: ایشان ابراز مخالفت کرد و نامه‌ای به حضرت امام (ره) داد که اجازه دهید ما ادامه دهیم، ولی امام پاسخ دادند که در پذیرش قطعنامه جدی هستیم و اهل فریبکاری نیستیم. ایشان تصور نمی‌کرد که چنین بهره‌برداری بخواهند از آن نامه درخواست ایشان بکنند و اینطور خدمت حضرت امام بگویند، درهر صورت یک واقعیتی بود که در جبهه عقب‌نشینی‌هایی انجام شده و یک نامه از طرف نظامیان رفته بود و یک نامه از طرف دولت که امام را به این جمع‌بندی رسانده بود.

معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال که «ظاهرا یک اختلاف نظر بین مسؤلان نظامی و سیاسی کشور در آن زمان اتفاق افتاده بود» گفت: بله، به هر حال این پذیرش برای حضرت ام