تلاش و خدمت را تا روز آخر ادامه خواهیم داد/ جنگ اقتصادی طولانی نخواهد بود

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار حوزه دولت «رکن آنلاین»، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور عصر امروز در مراسم افتتاح طرح‌های کلان روستایی و عشایری که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد،گفت: ۱.۵ میلیون نفر تحت پوشش بیمه اجتماعی قرار می‌گیرند.

وی ادامه داد:  خدمات به روستائیان را باید تا ساعت آخر این دولت ادامه دهیم. تا پایان این دولت، تقریباً ۱۰۰ درصد از روستاهای کشور از برق بهره‌مند می‌شوند. برق رسانی ۱۵۰ روستا در ابتدای ۶ ماهه امسال بسیار حائز اهمیت بود.

رئیس جمهور گفت: گاز رسانی و برق رسانی به روستا‌ها در انتهای این دولت به مراحل پایانی می‌رسد و اخرین قدمهایش است البته به استثنا یکی دو استان مثل سیستان و بلوچستان که در این آمار مدنظر نیست. افتتاح امروز طرحهای ملی روستایی و عشایری با هزینه بیش از 13 هزار میلیارد تومان بیانگر بخش محدودی از تلاش های دولت در راستای توسعه روستاهای کشور است.

وی با تاکید بر اینکه دولت تدبیر و امید با همه توان و با افتخار، برنامه های توسعه ای کشور را  در شرایط جنگ اقتصادی پیش برده است، اظهارداشت: همه آنهایی را که علیه ایران صحبت می‌کنند به مجادله می‌طلبیم و از آنها می‌خواهیم که با آمار و ارقام به صحنه بیایند تا ببینیم در برق و آب وضعیت ما و دیگر کشورها چگونه است.

روحانی با اشاره به اهمیت تولید و تامین امنیت غذایی جامعه، گفت:  امروز در شرایط جنگ اقتصادی، تامین امنیت غذایی کشور با افزایش تولید و خودکفایی در تامین نیازمندی های کشور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و روستائیان و عشایر در این راه نقش بسیار مهمی ایفا می کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه بار اصلی در تولید محصولات کشاورزی و خودکفایی در این زمینه بر دوش روستائیان است، گفـت: در سال های اخیر روستاها علاوه بر ایفای نقش در تولید محصولات کشاورزی اعم از دامی، زراعی  و باغی در زمینه توسعه گردشگری نیز نقش آفرین شده اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه این دولت برغم همه مشکلات ناشی از جنگ اقتصادی دشمنان، درحد توان در بخش های مختلف خدمات ارزشمندی را خدمت روستائیان و عشایر عزیز در سراسر کشور عرضه کرده است، اظهار داشت: امروز بالغ بر ۹۹ درصد روستاهای کشور دارای برق هستند و هر هفته ۳۵ روستا در شرایط بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و پایدار قرار می گیرد و تا پایان این دولت ۱۰ میلیون روستایی از آب آشامیدنی سالم و پایدار برخوردار خواهند بود.

وی گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور در این دولت را اقدامی قابل توجه برشمرد و افزود:  امروز علاوه بر اینکه در زمینه گاز خودکفا شده ایم و حتی در فصل زمستان هم گاز را به کشورهای همسایه صادر می کنیم، بخش اعظم روستاهای کشور تحت پوشش شبکه گاز قرار دارند. قبل از این دولت، به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شد و در این دولت 32 هزار روستا از نعمت گاز برخوردار شده است و این یک افتخار بزرگ برای دولت است.

رئیس جمهور همچنین به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان با  اجرای طرح تحول سلامت و بهبود وضعیت بهداشت و درمان روستاها با ساخت خانه های بهداشت روستایی اشاره کرد و افزود: امروز کار مقابله با بیماری کووید ۱۹ در کشور با خودکفایی انجام می شود.

روحانی همچنین به  توسعه ارتباطات و شبکه ملی اطلاعات در روستاها اشاره کرد و افزود: با کار بزرگی که در این حوزه انجام شده به تدریج همه روستاهای کشور به شبکه هوشمند ارتباطی متصل می شوند و اثر بزرگ این خدمات این است که می بینیم روستایی ما دارای سلامت بیشتر، امکانات آموزشی بیشتر، بهداشت بیشتر و راههای ارتباطی گسترده تر و ایمن تر است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه شرایط روستاها را به گونه ای قرار می دهیم که مسئله مهاجرت از روستا به شهر متوقف شود، گفت: وقتی روستاها تخلیه شوند و حاشیه نشینی در شهرها افزایش یابد، هزاران مشکل اجتماعی و اقتصادی بوجود می آید. مهم این است که روستاها به گونه ای رشد کنند که روستایی عزیز ما نیازی به مراجعه به شهر نداشته باشد.

روحانی توسعه اشتغال روستایی را از دیگر اقدامات مهم دولت در مورد روستاها و عشایر عنوان کرد و افزود: ر