تمام وعده‌های آقای رییس‌کل: از «مهار خواهیم کرد»، «هدایت خواهیم کرد»، تا «فعالانه در بازار ارز حضور داریم»

از سراسر وب

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های «رکن آنلاین»، روزنامه اصلاح‌طلب اعتماد در گزارشی به وعده‌ها و عملکرد عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی پرداخته است که در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

۲۶ ماه از حضور عبدالناصر همتی در ساختمان میرداماد می‌گذرد. روزی که او سکان هدایت بانک مرکزی را بر عهده گرفت، نرخ دلار در کانال چهار هزار تومان قرار داشت و نرخ تورم در سال 96 نیز 9.6 درصد گزارش شده بود.

همتی در جلسه معارفه‌اش بر به کار‌گیری هر آنچه از اقتصاد می‌داند در راستای بهبود اوضاع اقتصادی و ارزی کشور تاکید کرد. اما در این مدت نرخ ارز با جهشی 650 برابری به کانال سی هزار تومان وارد و تورم سال گذشته نیز (بر اساس آمارهای رسمی) حدود 41 درصد برآورد شد.

رییس کل بانک مرکزی از زمان انتصابش در بانک مرکزی هیچ نشست خبری نگذاشته و عمده سوالاتی که خبرنگاران از او می‌پرسند در حاشیه جلسه هیات دولت یا حضورش در مجلس است.  از سوی دیگر اغلب برنامه‌های نهاد متبوعش نیز توسط صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام اطلاع‌رسانی می‌شود. همین امر امکان هرگونه نقد در محیط فعالانه با حضور اصحاب رسانه و فعالان اقتصادی از او و عملکردش را به صفر رسانده است.

با توجه به اینکه او در این دو سال بارها، نرخ‌های فعلی ارز را غیر اقتصادی خوانده و بر تلاش بانک مرکزی برای حراست از ارزش پول ملی و کاهش نرخ ارز تاکید کرده، اما بازار بی‌توجه به صحبت‌ها و برنامه‌هایش به نوسان‌های پی در پی‌اش ادامه می‌دهد. اگر روند فعلی نرخ ارز در بازار ادامه یابد، در هدف‌گذاری نرخ تورم سال آینده که 22 درصد است، تردیدهای فراوانی ایجاد می‌شود.

نگاهی به وعده‌های همتی

۳ مرداد ۹۷؛ آغاز به کار رسمی عبدالناصر همتی در بانک مرکزی.

۴ مرداد ۹۷؛ تمام داشته‌های علمی و تجربی خود را در دولت و شبکه بانکی کشور برای پیشبرد اقتصاد کشور به کار خواهم گرفت.

۶ مرداد ۹۷؛ وضعیت کنونی ارز محصول ناترازی بانک مرکزی و سردرگمی در سیاست‌های ارزی است. برنامه‌هایی را در این خصوص به رییس‌جمهوری ارایه کرده‌ام… تلاش من بر حفظ قدرت ارزی کشور و اعتبار بانک مرکزی استوار خواهد بود.

۱۱ مرداد ۹۷؛ ارسال لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی به وزارت اقتصاد به دستور همتی.

۱۲ مرداد ۹۷؛ از روزی که مسوولیت گرفته‌ام به همراه صاحب‌نظران، کارشناسان و سایر مسوولان اقتصادی تمام وقت درگیر بررسی راه‌های برون‌رفت از وضعیت فعلی ارزی و یافتن بهترین راه با کمترین آثار منفی هستیم.

۱۴ مرداد ۹۷؛ امیدواریم نیاز به دخالت ارز پرقدرت خود در بازار نداشته باشیم، اما معتقدیم که بازار باید خود را کنترل کرده، البته سیاست من هم اضافه کردن ذخایر ارزی بانک مرکزی است و امیدواریم که از ارز مداخله‌ای استفاده نکنیم.

۲۴ مرداد۹۷؛ سکه‌هایی را که در گذشته با قیمت مشخص پیش‌فروش کرده‌ایم، به موقع و با همان قیمت تحویل خواهیم داد.

۲۷ مرداد۹۷؛ رونمایی از 9 وعده در اینستاگرام: حل مشکلات و ایجاد آرامش و ثبات در اقتصاد کشور، خصوصا بازار ارز و پول، شفاف‌سازی و مبارزه با هرگونه رانت، تقویت ارزش آسیب دیده پول ملی، هدایت و کنترل بازار ارز، کنترل حجم نقدینگی و مهار تورم بیدار شده، اصلاح ساختار مالی و ناترازی بانک‌ها، مبارزه با تحریم‌های ناجوانمردانه در نقل و انتقال بانکی و مذاکرات مداوم با کشورهای مرتبط در این زمینه.

۲۸ مرداد۹۷؛ مردم باید فرصت بدهند تا مشکلات را رفع کنیم. معاملات در بازار ثانویه نیز روان‌تر شده است.

۱۰ شهریور ۹۷؛ اتفاق کنونی بازار ارز حاصل ناترازی صورت‌های مالی بانک‌ها و نقدینگی است و تا زمانی که فشار نقدینگی وجود دارد، فشار بر حفظ دارایی افراد وجود خواهد داشت.

۱۱ شهریور ۹۷ ؛ حفظ ذخایر بانک مرکزی اولویت اصلی است.

۱۷ شهریور ۹۷؛ در حاشیه جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس: اجازه به صرافی‌ها برای ورود ارز به کشور همچنین احیای پیمان برون‌سپاری ارزی.

۲۰ شهریور۹۷؛ روند نقدینگی را مه