توزیع قطره‌چکانی واکسن آنفلوآنزا/ اما و اگرهای واردات ۱۶ میلیون واکسن

از سراسر وب

گروه سلامت «رکن آنلاین» – محمد رضازاده: «به دلیل کمبود واکسن، اولویت برای توزیع، زنان باردار، سالمندان روستایی، کادر بهداشت و درمان فعال در بخش‌های پرخطر و نیروهای مسلح شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی هستند». این اولویت‌بندی را وزارت بهداشت چند وقت پیش با توجه به نزدیک شدن فصل پاییز و احتمال شیوع و همزمانی بیماری آنفلوآنزا با بیماری کرونا انجام داد.

هرچند مسؤولان سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت طی روزهای گذشته بارها با حضور در رسانه‌های مختلف اعلام کردند که واکسن آنفلوآنزا به زودی در خانه‌های بهداشت و داروخانه‌ها توزیع خواهد شد اما پیگیری‌های خبرنگار فارس نشان می‌دهد نه تنها این واکسن در داروخانه‌ها موجود نیست حتی بسیاری از پایگاه‌های بهداشت و مراکز جامع خدمات سلامت واکسنی دریافت نکرده‌اند.

*توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن

چندی پیش سیدحیدر محمدی رئیس اداره داروی سازمان غذا و دارو، از توزیع ۱.۵ میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا از سوم مهر ماه در شبکه بهداشتی کشور خبر داد و گفت: در فاز اول توزیع، ۱.۵ واکسن آنفلوآنزا آغاز شده و در حال تحویل به معاونت بهداشتی است و مقرر شده طی دو روز آینده تزریق آن در مراکز بهداشتی به صورت رایگان برای گروه‌های پرخطر از جمله زنان باردار، بیماران خاص، صعب العلاج، مزمن و کادر درمان آغاز شود.

وی با تاکید بر اینکه هنوز واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها توزیع نشده است، افزود: در مرحله بعد که زمان آن به زودی اعلام می‌شود، واکسن آنفلوآنزا بین داروخانه‌ها توزیع می‌شود. در این مرحله واکسن آنفلوآنزا  به افراد بالای ۶۵ سال و کودکان بین 6 ماه تا 5 سال با ارائه کارت ملی و ثبت اطلاعات، با قیمت 44 هزار تومان ارائه می‌شود.

اطلاع رسانی چندباره مسؤولان وزارت بهداشت درخصوص توزیع واکسن به مراکز جامع سلامت باعث شد تا برای اطلاع از نحوه توزیع و دریافت واکسن به چند مرکز جامع سلامت مراجعه کنیم اما متاسفانه مسؤولان این مراکز اعلام می‌کنند که تاکنون واکسنی به دست آنها نرسیده و هیچ اطلاعی از زمان توزیع آن هم ندارند. آنها حتی از اولویت‌بندی‌ها بی‌خبرند به طوری‌که مسؤول یکی از مراکز بهداشت جنوب پایتخت نیز می‌گوید که هنوز برایشان واکسن آنفلوآنزا نیاورده‌اند و نمی‌دانند چه زمانی موجود می‌شود.

در تماسی که با منطقه دروازه شمیران داشتیم مسؤول این مرکز هم با تکرار همین موضوع، تأکید کرد که زنان باردار در اولویت تزریق واکسن قرار دارند و افراد بالای ۶۵سال با بیماری‌های زمینه‌ای باید واکسن را از داروخانه‌ها تهیه کنند.

مسؤول خانه بهداشت منطقه یک نیز در اینباره گفت: هیچ واکسنی به دست ما نرسیده و متاسفانه روزانه زنان باردار با مشقت برای تهیه واکسن به ما مراجعه می‌کنند اما خبری از واکسن نیست. برخی از آنها نیز با نصب تابلوهایی اعلام کرده‌اند که «واکسن آنفلوآنزا موجود نیست سوال نکنید». یکی از مراجعه کنندگان به یکی از این مراکز درمانی در این باره به خبرنگار فارس گفت: برای تهیه واکسن آنفلوآنزا به چند مرکز بهداشت مراجعه کرده‌ام اما متاسفانه همه آنها اعلام کردند که واکسنی دریافت نکرده‌اند.

*مرکز بهداشت در دسترس نیست!

وی ادامه داد: تا قبل از ماجرای واکسن آنفلوآنزا از مرکز بهداشت محله گاهی با ما تماس می‌گرفتند و شرح حال و وضعیت سلامت خانواده را به دلیل شیوع بیماری کرونا جویا می‌شدند اما از روزی که اعلام شده که واکسن آنفلوآنزا را باید از خانه‌های بهداشت تهیه کنیم حتی پاسخ تلفن ها داده نمی‌شود و متاسفانه هیچ تماسی برای گرفتن شرح حال بیماران نیز با ما گرفته نمی‌شود و وقتی هم حضوری به این مرکز مراجعه می‌کنیم به ما اعلام می‌شود که واکسن را از داروخانه تهیه کنید.

*مسؤولان وزارت بهداشت مسؤول سرگردانی مردم