تکرار قرار عاشقی منهای ۳ میلیون زائر ایرانی/ چه کردیم ما را نطلبیدی؟

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار حج و زیارت «رکن آنلاین»، اربعین، قرار عاشقی با سیدالشهدا (ع) تکرار می‌شود، اما این بار بدون زائران ایرانی! در مسیری که سن و سال، رنگ ‌و ‌نژاد بی‌معنی است، همه متحد می‌شوند و می‌خواهند با هر شیوه‌ای شده به زوار امام حسین (ع) خدمت کنند؛ یکی آب می‌دهد و دیگری در موکبی غذا توزیع می‌کند؛ در گوشه‌ای کفش‌ زائران را واکس می‌زنند و آن طرف‌تر دختر بچه‌ای با یک سینی میوه از زائران پذیرایی می‌کند.

میزبانی بی‌نظیر مردم عراق از زوار اربعین حسینی/ همه را عشق به حسین (ع) گرد هم آورده است

پیرمردی خمیده نیز در گوشه‌ای زائران را به خانه‌اش دعوت می‌کند تا بتواند خدمتی کرده باشد. در هر گوشه و کنار مسیر منتهی به حرم سیدالشهدا (ع) مردم در انتظار زائران حسینی هستند. آن‌ها یک سال چشم‌انتظاری روزی بوده‌اند که بتوانند به بهترین شکل میزبان عاشقان اباعبدالله (ع) باشند. همه را عشق به حسین (ع) گرد هم آورده است و خدمت به زائران برای همه توفیقی است که هیچ کسی نمی‌خواهد از این توفیق بی‌بهره باشد؛ حتی با یک لیوان آب.

امسال زائران ایرانی هر لحظه در انتظار بازگشایی مرزهای عراق و پذیرش زائران اربعین بودند. کوله‌پشتی‌های خود را آماده کرده و گذرنامه‌ها را از ماه‌ها قبل بررسی کرده بودند که مبادا اعتبارش به پایان رسیده باشد. همه منتظر بودند تا بار دیگر در حماسه عظیم پیاده‌روی اربعین حاضر شوند و در مسیر کربلا همقدم با عاشقان حسینی از کشورهای دیگر به سوی حرم ارباب مشرف شوند.

پایان چشم‌انتظاری‌ ایرانیان؛ امسال اربعین نداریم!

اما این بار، قضیه طور دیگری رقم خورد. کرونا باز هم موجب شد تا حسرت زیارت امام حسین (ع) به دل عاشقان بماند. ستاد مرکزی اربعین در حال تدارک برنامه‌های زائران برای حضور در حماسه اربعین بود، اما از سوی عراق اخبار امیدبخشی نمی‌آمد تا اینکه سفیر کشورمان تیر خلاص را زد و از نپذیرفتن زائر خارجی از سوی عراق در ایام اربعین خبر داد.

 

حضور زائران خارجی در پیاده روی اربعین ۹۸

دل‌های ناآرام عاشقان سیدالشهدا (ع)، ناآرام‌تر از گذشته شد. اما همچنان برخی کورسوی امیدی به بازگشایی مرزها داشتند تا اینکه دبیر ستاد مرکزی اربعین هم رسما اعلام کرد هیچ زائر خارج اربعین امسال امکان ورود به عراق ندارد. همه در حال برنامه‌ریزی برای برنامه جایگزین بودند؛ برنامه‌هایی که نمی‌توانست برای آنهایی این مسیر را تجربه کنند، تسکین‌دهنده باشد.

بیش از ۳ میلیون مشتاق زیارت و پذیرش ۱۵۰۰ نفر!

در نهایت عراق یک هفته قبل از اربعین از پذیرش زائران خارجی به صورت محدود آن هم فقط از هر کشوری یک هزار و ۵۰۰ نفر خبر داد. در مقابل جمعیت میلیونی عاشقان حسینی در ایران که سال گذشته فقط در ایام اربعین بیش از ۳ میلیون نفر عازم کربلا شدند، پذیرش یک هزار و ۵۰۰ نفر شوخی بود. علاوه بر این وضعیت کرونا در دو کشور موجب شد تا ایران از اعزام زائر به عراق در اربعین امسال انصراف دهد.

هیچ زائر و‌ موکبی از ایران به عراق اعزام نشد و در عمودهای مسیر نجف ـ کربلا جای موکب‌های ایرانی خالی ماند. با این وجود، مردم عراق که میزبان اصلی این حماسه عظیم هستند، همچون سال‌های گذشته سنگ تمام گذاشتند و به پذیرایی از زائران می‌پردازند. اما آن سوی مرز عراق، دل‌های بیقراری است که دلتنگ قدم زدن در مسیر عشق است. ‌دل‌های سرگشته‌ای که پیش از این به هر سویی بود، به سمت کربلا و حرم سیدالشهدا (ع) متمرکز شده است و از راه دور به ارباب سلام می‌دهد.

پیام پرمهر میزبان اربعین/ شما شریک لحظه لحظه‌ ما هستید

عراقی‌ها هم دلتنگ ایرانیان شده‌اند و از نبود زوار ایرانی دلگیرند، اما به رسم رفاقت با یادی از عاشقان حسینی از ایران قدم برمی‌دارند و دعاگوی آن‌ها شده‌اند.

«عمار عبدالرزاق الصغیر»، یکی از خادمان حسینی در نجف اشرف که هرساله در خانه‌اش از زائران ایرانی پذیرایی می‌کرد، امسال با نبود زوار ایرانی پیامی پرمهر به رسم رفاقت ارسال کرده و نوشته است: «الإخوة الأحبة فی