جریمه ۷.۶ میلیارد دلاری لهستان برای گازپروم بر سر خط لوله «نورد استریم»

از سراسر وب

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، اداره رقابت و حمایت از حقوق مصرف کننده لهستان(UOKiK) امروز اعلام کرد شرکت گازپروم روسیه را به علت احداث خط لوله نورد استریم 2 بدون اجازه این ناظر، 7.6 میلیارد دلار جریمه کرد.

همچنین اعلام کرد پنج شرکت دیگر را ۲۳۴ میلیون زوآلتی (واحد پول لهستان) برای مشارکت در این خط لوله ۱۱ میلیارد دلاری جریمه کرده است. این خط لوله ظرفیت ارسال گاز روسیه از طریق دریای بالتیک را دو برابر می کند.

لهستان خط لوله نورد استریم ۲ را تهدیدی برای امنیت انرژی اروپا می داند زیرا وابستگی این قاره به انرژی روسیه را افزایش می دهد.

آمریکا نیز علیه شرکت های احداث کننده این خط لوله تحریم اعمال کرده است.

این نهاد لهستانی سال هاست این پروژه را بازرسی می کند و در ماه آگوست، گازپروم را ۲۱۳ میلیون زوآلتی به علت عدم همکاری در رابطه با این پروژه جریمه کرد.

توماسز شروستنی، رئیس ، این نهاد لهستان گفت: «احداث این خط لوله استمرار تامین گاز طبیعی برای لهستان را تهدید خواهد کرد. احتمال افزایش قیمت نیز بسیار محتمل است و این نکته قابل توجه است که این افزایش گفته شده بر عهده مشتریان لهستانی است.»

وی افزود: «تکمیل این پروژه، وابستگی اقتصادی به گاز روسیه را افزایش می دهد و این نه تنها برای لهستان بلکه برای کشورهای اروپایی دیگر هم است.»

احداث ۱۲۳۰ کیلومتر از این خط لوله تقریبا تکمیل شده اما ۱۲۰ کیلومتر آن در آب های دانمارک مانده است.

به نوشته اسپوتنیک، خط لوله نورد استریم ۲، پروژه ای با سرمایه گذاری مشترک میان گازپروم روسیه، شرکت های یونیپر و وینترشال آلمان، OMV اتریش، Engie فرانسه و شرکت انگلیسی هلندی رویال داچ شل است.

زمانی که این خط لوله کامل شود، ظرفیت انتقال بیش از ۵۵ میلیارد مترمکعب گاز در سال به آلمان را دارد و می توان ظرفیت این شبکه را دو برابر کرد و آلمان به قطب گازی تبدیل شود.

واشنگتن مرتبا تلاش می کند تا اتحادیه اروپا را متقاعد کند که این خط لوله با هدف وابسته کردن اروپا به گاز روسیه احداث می شود اما روسیه در عوض تاکید دارد که نورد استریم دو کاملا یک پروژه اقتصادی است و نباید سیاسی شود.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید