جزئیات نصب «سپهتن» در ۳۶۸ هزار دستگاه کامیون/ مناقصه منتظر تایید وزارت نفت است

از سراسر وب

فرامرز مداح در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین» درباره اجرای سامانه سپهتن (سیستم پایش هوشمند تردد ناوگان جاده‌ای) اظهار داشت: نصب سامانه سپهتن در ۳۶۸ هزار دستگاه ناوگان کامیونی با همکاری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، پلیس راه و وزارت نفت، مصوبه شورای اقتصاد گرفت.

وی افزود: سامانه سپهتن روی ناوگان اتوبوسی از گذشته نصب شده است که در این باره موضوع نگهداری و پشتیبانی این سامانه در ۱۵ هزار دستگاه اتوبوس را هم دنبال می کنیم.

* بازپرداخت سرمایه در سپهتن کامیونی از محل صرفه جویی سوخت است

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار کرد: یکی از اهداف بزرگ این مصوبه، صرفه‌جویی در مصرف سوخت است، محل بازپرداخت سرمایه سرمایه‌گذار در این مصوبه از محل صرفه جویی سوخت ناشی از عدم توقف وسایل نقلیه در پلیس راه است یعنی بازگشت سرمایه سرمایه‌گذار، از این محل خواهد بود.

مداح اظهار داشت: صرفه‌جویی سوختی که ناشی از این موضوع حاصل می‌شود، برای بازپرداخت سرمایه سرمایه گذار استفاده می‌شود.

* بررسی وظایف دستگاه ها بابت اجرای سامانه سپهتن کامیونی

وی درباره آخرین وضعیت پیگیری ها برای اجرای سامانه سپهتن در ناوگان کامیونی، بیان کرد: برای اجرای این سامانه اولین موضوع مصوبه شورای اقتصاد بود که ابتدای امسال ابلاغ شد و قدم بعدی آماده‌سازی اسناد و فرایندهایی است که این پروژه لازم دارد.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: یکی از فرایندهایی که باید دنبال و بررسی دقیق شود این است که نحوه محاسبه صرفه‌جویی به چه صورت است؛ وظایف دستگاه‌های مختلف در قبال این موضوع بررسی می‌شود، نقش سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌‌ای، پلیس راهور، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت همه مشخص می‌شود.

* اجماع دستگاه های متولی تخصیص سوخت در سامانه سپهتن کامیونی

مداح بیان کرد: این مصوبه کارگروهی‌ برای تخصیص سوخت تعریف کرده است که شامل پلیس راهور، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی و معاونت برنامه‌ریزی نفت است.

وی افزود: از طرف دیگر بحث تخصیص سوخت، کلا کارگروهی دارد که مصوبه هیأت وزیران در سال ۹۳ را دارد که شامل وزارت کشور، سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، ستاد مدیریت سوخت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: یکی از معضلات این بود که دو کارگروه با هم در تضاد بودند که پیشنهاد کردیم هر دو کارگروه با یکدیگر ترکیب شود.

* مناقصه اجرای مصوبه منتظر تأییدات وزارت نفت

مداح اظهار کرد: یکی دیگر از کارهایی که درباره مصوبه مذکور، در حال بررسی و انجام هستیم قرارداد و شرایطی است که باید با پیمانکار داشته باشیم.

وی افزود: همچنین مستندات تعریف روابط چهارجانبه بین سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای، پلیس راهور، سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت پخش فرآورده‌های نفتی آماده شده است.

عضو هیأت عامل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه کرد: از سوی دیگر قرارداد بین سازمان راهداری و سرمایه‌گذار هم آماده شده است، همچنین قرارداد ب