جهش ۴۲ هزار و ۷۲۲ واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات ۱۰.۷ میلیارد تومان شد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز کاری هفته با جهش ۴۲ هزار و ۷۲۲ واحد به کار خود پایان داد و شاخص کل به عدد یک میلیون و ۵۴۶ هزار و ۱۵۰ واحد رسید.

امروز شاخص کل با معیار هموزن ۳ هزار و ۱۰۵ واحد رشد کرد و به رقم ۴۰۰ هزار و ۶۷۹ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۸۱۵ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله گران در بورس تهران بیش از ۶.۸ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۳ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۶ هزار و ۹۳۷ میلیارد تومان داد و ستد کرد. اگر ارزش معاملات فرابورس را هم که امروز به ۳ هزار و ۸۴۲ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس بیش از 10 هزار و 779 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز همه شاخص‌های بورس رشد کردند، به گونه ای که شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی نسبت به روز گذشته معاملاتی 2.8 درصد رشد کردند. همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام 78 صدم درصد افزایش یافتند. شاخص آزاد شناور 2.8 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 3.5 درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس 1.8 درصد افزایش یافت.


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز نمادهای شاخص‌ساز شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پتروشیمی خلیج فارس، معدنی گل گهر، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان و سرمایه گذاری غدیر به ترتیب بیشترین اثر افزایشی در شاخص کل بورس را داشتند.

نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله گران قرار گرفت امروز شامل بانک ملت، فولاد مبارکه، ایران خودرو، پالایش نفت اصفهان، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، ملی مس ایران و بانک صادرات بودند.

امروز در فرابورس ایران هم بازار رو به رشد بد به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با افزایش 278 واحد به رقم 17 هزار و 954 واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۰۳ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 1.9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 588 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 842 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه، بیمه پاسارگاد، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی تندگویان، سنگ آهن گهر زمین و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و صبا تأمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نمادهای بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه گذاری صبا تأمین، پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و سرمایه گذاری میراث فرهنگی نمادهای پربیننده فرابورس بودند.

به گزارش رکن آنلاین، گرچه بازار سرمایه و بورس محل نوسان و افزایش و کاهش شاخص است، اما کسانی که وارد این بازار می‌شوند، باید دانش کافی داشته باشند و یا با افراد متخصص و امین مشورت کنند و پول خود را بدون مطالعه و تحلیل وارد بازار سرمایه نکنند.

همچنین برای سرمایه گذاری در بورس باید از پس‌اندازهای خود استفاده کنند و به هیچ وجه دارایی‌های مورد استفاده را برای خرید سهام نفروشند.

فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی هم گفت: تاکید می‌کنم قبل از خرید و فروش سهام، مطالعه، مشورت و تحلیل کنید.

از طرفی همه کارشناسان می‌گویند، در انتخاب پرتفوی سرمایه‌گذاری باید دقت کنند و سهام متنوع خریداری کنند و به ویژه سهام صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های هلدینگ و یا صندوق‌های با درآمد ثابت برای کسانی که ریسک پذیر نیستند استفاده کنند و در بازار سرمایه دید میان‌مدت و بلندمدت داشته باشند و سهام خود را مجبور نباشند همراه با ضرر به فروش برسانند. زیرا برخی افراد سودجو و حتی شرکت‌های حقوقی مترصد هستند تا سهامداران خرد در یک جو روانی دچار ترس شده و سهام خود را مفت بفروشند و آنها سهام ارزنده سهامداران حقیقی را به راحتی از چنگ‌شان درآورند.

پایان خبر / رکن آنلاین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ب