جوان‌گرایی در سپاه باید سنجیده و هوشمندانه باشد/ دسته‌بندی در سپاه نداریم

از سراسر وب

جوان‌گرایی در سپاه باید سنجیده و هوشمندانه باشد/ دسته‌بندی در سپاه نداریمبه گزارش گروه دفاعی امنیتی دفاع‌پرس، سردار سرتیپ «محمدرضا نقدی» معاون هماهنگ‌کننده سپاه پاسداران در برنامه «بدون توقف» که هفتم مهرماه از شبکه سه سیما پخش شد، با اشاره به اینکه جوان‌گرایی در سپاه باید سنجیده و هوشمندانه باشد تا موجب زدگی نشود، اظهار داشت: بر این اساس جوانان با استعداد را شناسایی کرده و آن‌ها را در مسیر رشد و تجربه‌اندوزی قرار می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال که «به نظر می‌رسد جوان‌گرایی و بازنشستگی به ویژه در مسؤلان سپاه وجود ندارد»، گفت: قطعا جوان دارای یک انرژی ویژه‌ای برای خلاقیت، تحرک، دوری از محافظه‌کاری و نوآوری بوده و حوصله بیشتری دارد تا فرصت‌های بزرگی ایجاد کند و هر جایی که این ظرفیت وجود دارد نباید از آن صرف‌نظر کرد؛ مقام معظم رهبری نیز مرتب بحث جوان‌گرایی را به مسؤلان یادآوری می‌کنند و در حوزه مدیریت و انتصابات خودشان نیز این رویکرد را دارند، منتهی خود ایشان که مبدع بحث جوان‌گرایی هستند، تأکید می‌کنند اگر تا ۱۰ سال دیگر شهید سلیمانی بودند، ایشان را فرمانده نگه می‌داشتم، لذا باید یک اعتدالی بین جوان‌گرایی و استفاده از تجربه وجود داشته باشد.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه ادامه داد: نمی‌شود گفت که افرادی با تجربه‌های انبوه را کنار بگذاریم، تجربه‌های گرانقدری که افرادی در جریان حضور در زندان‌های قبل از انقلاب، انقلاب، مسائل مرزها، ترورها، دفاع مقدس، فتنه‌های مختلف، سازندگی، مسائل امنیتی و دیپلماسی در عرصه‌های نظامی و عملیات‌های بزرگ داخلی و بین‌المللی کسب کردند، حالا به این افراد بگوئیم شما بروید کنار. طبیعتا کسانی که جوانی خودشان را حفظ کردند، باید نگه داشت و از تجربه‌های آن‌ها استفاده کرد، به کسی که جوان‌اندیش و با نشاط است و با سن بالا روزانه ۱۶ تا ۲۰ ساعت کار می‌کند، بگوئیم برو کنار. گذشته از آن سپاه امروز براساس آمار جوان‌ترین سازمان کشور است و جوان‌ترین مدیریت‌ها را دارد، امروز کسی که سال‌ها بعد از جنگ به استخدام سپاه درآمده فرمانده سپاه استان شده است.

سردار نقدی با اشاره به اینکه روند جوان‌گرایی با قوت در همه رده‌ها آغاز شده است، اظهار کرد: فرماندهان سپاه‌های شهرستان‌ها را نگاه کنید، نسبت به مسؤلان دیگر نهاد‌ها چقدر جوان‌ترند، الان یکی از معاونین کل سپاه هفت سال است که وارد سپاه شده و از نسل‌های بعد از جنگ هستند. منتهی مقایسه غلطی می‌شود بین وضعیت امروز با اول انقلاب، آن زمان شرایط ویژه‌ای وجود داشت و افراد با تجربه انقلابی وجود نداشتند که به میدان بیایند، نیرو‌های آبدیده انقلابی به تعداد وفور نبودند، اولین کسی که به میدان می‌آمده و حرکت انقلابی را برعهده می‌گرفته، می‌شده فرمانده یا مسؤل؛ در آن شرایط است که فرمانده ۲۵ ساله وارد عرصه می‌شود، خوب الان یک جوان ۲۵ ساله را بگذاریم فرمانده سپاه و هزاران فرمانده باتجربه انقلابی رزم‌دیده را بگذاریم زیر دستش، خودش شرمنده می‌شود. زمان جنگ جوان‌ها چطور مسؤل شدند؟ آن موقع کسی که تجربه کار انقلابی و ستادی را داشته باشد و عهده بگیرد نبود، الان افراد زیادی هستند که این تجربه را دارند.

وی در ادامه عنوان کرد: در مقطعی بعضی‌ها یک حرکت افراطی شروع کردند و افراد خیلی خیلی جوان را گذاشتند بالای سر افراد قدیمی که خیلی هم با نشاط، فعال، توانمند و به روزند و علم و تجربه هم دارند و این حرکت خطا درآمد، که خود آن افراد بعدا عقب‌نشینی کردند، آن اتفاق اشکالاتی داشت و یک چیز‌هایی نادیده گرفته شده بود، پختگی‌هایی که باید در این طرح وجود می‌داشت نداشت، خوب این جوان میدان رزمی را ندیده بود، در خیلی از عرصه‌های کاری تجربه نداشت، جوان خام را نمی‌توان گذاشت جوان باید پخته شود.

معاون هماهنگ‌کننده سپاه همچنین یادآور شد: اما این روش و حرکت جوان‌گرایانه امروز با روش بسی