جو بایدن: از رفتارهای روسیه نگرانیم

رئیس جمهور آمریکا ضمن ابراز نگرانی درباره برخی اقدامات مسکو در عین حال گفت که واشنگتن خواهان تمدید معاهده هسته ای موسوم به «استارت نو» است.

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین به نقل از روسیا الیوم، جو رئیس جمهور که واشنگتن علیرغم نگرانی درباره برخی اقدامات می تواند با مسکو پیرامون معاهده خلع سلاح های راهبردی هجومی همکاری کند.

 

بایدن عصر دوشنبه در نشستی خبری گفت: ایالات متحده از برخورد روسیه با ناوالنی (معارض روس) نگران است اما در همین حال خواهان تمدید معاهده خلع سلاح های راهبردی هجومی است.

 

وی افزود: می‌توانیم در چارچوب توافق استارت‌نو با روسیه در راستای منافع کشورمان همکاری کنیم و در عین حال به روسیه تاکید می کنیم که درباره رفتارشان در موضوع الکسی ناوالنی یا در ماجرای سولارویندز و چه در گزارش‌های مربوط به تعیین جایزه برای سر سربازان آمریکایی در افغانستان بسیار نگرانیم.

 

«جن بساکی»، سخنگوی هم پیشتر گفته بود که بایدن تمام گزینه ها را روی میز باقی خواهد گذاشت و در حال بررسی واکنش به دستگیری ناوالنی توسط مقامات روسیه است.

 

دولت بایدن از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه خواست تا ناوالنی و طرفداران معترضش را فوراً آزاد کند.

 

کاخ سفید: همه گزینه ها علیه روسیه روی میز است

سخنگوی کاخ سفید مدعی است دولت بایدن در پاسخ به بازداشت ناوالنی از سوی روسیه، از توسل به هیچ گزینه ای رویگردان نیست.

 

به گزارش مهر به نقل از رویترز، «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید مدعی شد در پاسخ به اقدام روسیه مبنی بر بازداشت «آلکسی ناوالنی» از چهره های اپوزیسیون، همه گزینه ها را روی میز نگه می داریم.

 

وی در ادامه افزود: در حال انجام ارزیابی‌هایی کلی برای تعیین سیاست ها در قبال روسیه هستیم. منتظر اتمام بررسی ها هستیم اما رئیس جمهور حق پاسخگویی به اقدامات مسکو را در زمان مناسب و به روش انتخابی خودش محفوظ می داند.

 

اظهارات مداخله جویانه ساکی در حالی است که روز گذشته، «جان سالیوان» سفیر آمریکا در مسکو، به وزارت خارجه روسیه احضار شد تا پاسخگوی اتهام ها مبنی بر تحریک معترضان روس باشد.

 

پیشتر، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داده بود که سفارت آمریکا باید پاسخگوی این باشد که چرا نقشه مسیرهای منتهی به محل تجمع معترضان در شهرهای مختلف روسیه را منتشر کرده است.

 

این در حالی است که جو بایدن رئیس جمهور جدید آمریکا نیز گفته بود که دولت واشنگتن به رغم تمایل برای تمدید پیمات هسته ای استارت نو، از بابت برخورد روسیه با ناوالنی نگران است.

 

مسکو هشدار داده است که تداوم مداخله جویی ها و رفتارهای تحریک آمیز واشنگتن، تاثیری مخرب بر رابطه دو کشور خواهد داشت.

 

 

پایان خبر / رکن آنلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.