حال و هوای خانه‌ها اربعینی است

از سراسر وب

«رکن آنلاین»- اردبیل|سرویس فرهنگی؛ حامد قادری: هر سال به اواخر ماه صفر که می‌رسیدیم، خیلی‌ها در تدارک رفتن به کربلا بودند و خیلی‌ها هم در راه بازگشت از پیاده‌روی اربعین، اما امسال که به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته‌ بودن مرزها امکان سفر به عراق و زیارت اربعین میسر نیست، خیل مشتاق سیدالشهدا(ع) خاطرات آن روزهای شیرین «طریق الحسین» را مرور می‌کنند.

شیفتگان حضرت سیدالشهدا(ع) امسال در اردبیل به طور متفاوتی به استقبال اربعین رفته‌ و دل‌های خود را از خانه‌ها روانه مسیر پیاده‌روی اربعین و کربلا کرده‌اند، دل‌هایی که بی‌قرار برای حرم علمدار کربلا می‌تپد.

امسال با وجود شرایط نامساعد کرونایی و وضعیت قرمز اردبیل مردم به طریق دیگری یاد اربعین سرور و سالار شهیدان را گرامی می‌دارند به طوری که هر خانواده هرچند کم تعداد اما باهم در کنار یکدیگر روضه برپا می‌کنند و ضمن زنده نگه داشتن یاد ۷۲ تن از شهدای کربلا، زیارت عاشورا و اربعین قرائت می‌نمایند.

در این میان ستاد مردمی اربعین که در مهدیه اردبیل تشکیل شده است، تمام سعی خود را می کند تا در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی مراسماتی را برای اربعین حسینی برپا کند که در این باره گفت‌وگویی با مسؤول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س) استان اردبیل انجام دادیم.

تدارک برنامه‌های متنوع برای اربعین حسینی در اردبیل

مسؤول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س) استان اردبیل گفت: ستاد مردمی اربعین حسینی برنامه‌های متنوعی را پیش‌بینی کرده است که تمامی این برنامه‌ها با هزینه خود مردم و خیرین تدارک دیده شده است.

علی حسن‌زاده در گفت‌گو با خبرنگار فارس اردبیل از تدارک برنامه‌های متنوع مردمی برای اربعین حسینی خبر داد و اظهار کرد: ستاد مردمی اربعین حسینی متشکل از ۵ کمیته در مهدیه اردبیل تشکیل شده است و هماهنگی و تصمیمات مرتبط با برنامه‌های روز اربعین در این ستاد اتخاذ می‌شود.

وی افزود: مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته تعدادی از هیأت‌های مذهبی در روز اربعین در مقابل خانه شهدا حضور یافته و به مدت ۱۵ دقیقه در فضای باز برنامه اجرا خواهند کرد که این برنامه شامل مداحی و قرائت زیارت اربعین است.

مسؤول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س) استان اردبیل تشریح کرد: در روز اربعین تمامی مساجد استان اردبیل از بلندگوهای خود زیارت اربعین را پخش خواهند کرد و مردم نیز از خانه‌های خود، این برنامه را همراهی خواهند نمود.

حسن‌زاده به برپایی موکب‌های اربعین در اردبیل اشاره کرد و ادامه داد: موکب‌هایی که در اربعین سال قبل در داخل اردبیل و عراق برپا بودند، امسال نیز برپا بوده و به ارائه خدمات و پخش نذورات خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: ۱۱۰ بسته معیشتی نیز در اردبیل آماده شده است که همزمان با روز اربعین در مناطق حاشیه‌ای و کم‌برخوردار شهر توزیع خواهد شد.

مسؤول قرارگاه فرهنگی و اجتماعی حضرت فاطمه زهرا(س) استان اردبیل به برنامه‌های تدارک دیده شده اربعین در فضای مجازی اشاره کرد و بیان داشت: در فضای مجازی نیز تولید محتوا داشتیم و برای انتشار این برنامه‌ها در روز اربعین نیز هماهنگی‌های لازم اندیشده شده است.

حسن‌زاده گفت: با توجه به اینکه همه سال مردم و خیرین استان اردبیل، بسته‌های غذایی را به عراق ارسال می‌کردند، امسال نیز با در نظر گرفتن شرایط حاکم و رعایت پروتکل‌ها، این بسته‌ها به مردم عراق ارسال خواهد شد.

تأکید بر خواندن زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین

حجت الاسلام مهدی نوروزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس به اعمال اربعین حسینی اشاره و اظهار کرد: زیارت امام حسین(ع) و زیارت اربعین از مهم‌ترین اعمالی است که در کتب ادعیه بر خواندن آنها در روز بیستم صفر تأکید شده است.

وی افزود: گرچه امسال به خاطر شرایط کرونایی امکان پیاده‌روی اربعین وجود ندارد، اما سال‌هاست مردم با شور و حرارت بسیار در پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند.

مدیر حوزه علمیه اردبیل بیان کرد: این شور و حال زیارت در روز اربعین و جمعیت گسترده‌ مردم به خواست و هدایت پروردگار متعال صورت گرفته و چنین گردهمایی‌هایی در تاریخ بشر و بر روی کره زمین بی‌سابقه است. اجتماع&#