خانواده‌ای با ۴ شهید/ این نقاشی بدون «مادر» روح نداشت + تصاویر

از سراسر وب

 

«رکن آنلاین» ـ پیغام فتح؛ ویژه نامه چهلمین سالگرد آغاز دفاع مقدس: ۵ برادر بودند، ابراهیم که یک روز قبل از پیروزی انقلاب شهید شد، فقط ۱۳ سال داشت. اسماعیل، امیر، جواد و علیرضا هم در جبهه آسمانی شدند. پدرشان «حاج معمار» ۱۰ سال قبل رفت پیش پسرهایش. حالا مادر خانواده که دلتنگ آنهاست، رفته توی نقاشی کنارشان نشسته.

یادمان شهیدان افراسیابی اثر «مژگان حبیبی» هنرمند خوش‌ذوقی است که این نقاشی، سومین دیوارنگاری او محسوب می‌شود. اجرای این دیوارنگاره در خردادماه امسال آغاز و در آخرین روزهای تیرماه به پایان رسید. به مناسبت هفته دفاع مقدس، با خالق ۳۵ ساله آن گفت‌وگو کردیم. 

 

 

 

* نقاشی را در دانشگاه آموختید؟

کارشناسی ارشد نقاشی از دانشگاه تهران دارم اما فعالیت هنری حرفه‌ای را از سال ۸۳ همزمان با ورود به دانشگاه شروع شد. سال ۱۳۹۰ اولین دو سالانۀ دیوارنگاری در تهران برگزار شد، کار من در آنجا برگزیده شد و در سه دوره هم به هم ترتیب بود و فعالیت حرفه‌ای‌ام را از سال ۹۰ با سازمان زیباسازی شروع شد.

* یعنی کارمند سازمان هستید؟

خیر، ما در فراخوان‌ها با سازمان همکاری می‌کنیم مثلاً به ورکشاپ تخصصی دعوت می‌کنند و از ما می‌خواهند برای آنها کار انجام بدهیم.

* شما در دانشگاه بیشتر به چه سبکی در نقاشی تمایل پیدا کردید؟

ما در دانشگاه تمام فضاها را تجربه کردیم، تکنیک‌های مختلف را تجربه کردیم، آبرنگ، رنگِ روغن، آکرلیک، طراحی، حتی جاهایی مجسمه‌سازی و چاپ، ولی من بیشتر به تکنیک رنگ روغن و پُرتره علاقمند هستم و بیشتر سعی کردم در فضای فیگوراتیو کار کنم و این فضا برای من مهم بود. به نظرم اگر بخواهیم در دانشگاه سبک مورد علاقۀ خودمان را پیدا کنیم خیلی تضمینی برای آن وجود ندارد، شما در فضای شخصی خودتان هم باید خیلی جستجوگر باشید، سعی کنید یکسری مسائل را برای خودتان آنالیز کنید، مطالعه داشته باشید تا بتوانید بفهمید خودتان به چه چیزی علاقه دارید، گاهی یک رشتۀ دانشگاهی صرفاً یک رشته دانشگاهی است و تضمینی نیست برای اینکه آن رشته استعداد و پتانسیل درونی و علاقۀ درونی من باشد.

تفاوت دیوارنگاری با کار کوچک مانند نقاشی روی بوم این است که ابعاد اثر بزرگتر می‌شود و مخاطبش هم تغییر می‌کند، به همین دلیل حساسیت‌های بیشتری می‌طلبد

* در دانشگاه هم تجربۀ دیواره‌نگاره داشتید؟

بله کار کردیم و کارهای کوچکتر انجام می‌دادیم، در فضای دانشجویی و کارهایی کوچکتر، تجربۀ آن را داشتم و کارهایی که روی بوم اجرا می‌کنم چون اندازه‌هایش بزرگ بوده مانند شبه‌نقاشی دیواری بوده، چون سایزهایی که خودم اجرا می‌کنم بزرگ است. تفاوت دیوارنگاری با کار بوم و کار کوچک که روی دیوار انجام می‌شود این است که اندازه بزرگتر می‌شود، ابعاد تغییر می‌کند، مخاطب ما متفاوت می‌شود و چون حساسیت اجرایی وجود دارد، ما یک مقدار از اجراکارِ حرفه‌ای‌تر کمک می‌گیریم که طرح دچار مشکل نباشد.

 

 

* دیوارنگاری شهیدان افراسیابی چندمین دیوارنگاری شما است؟

درواقع این سومین کار من است که در ابعاد بزرگ اجرا ‌می‌شود و کارهای دیگ من بیشتر بحث طراحی داشتند، یکسری از طرح‌های من در دوسالانه‌ها انتخاب شدند ولی یا اجرا نشدند و در قالب طرح باقی ماندند و یا به حالت نمایشگاهی درآمدند و در فراخوان‌های سازمان نمایش داده شدند، یکسری کار محیطی هم انجام دادم ولی این سومین کار بزرگ من است.

* اولین اثر شما چه و کجا بود؟

یک کاری حدود ۸۰۰ مترمربع بود در «سیمون بولیوار»‌ با عنوان «قاب‌های خالی» که اجرای تمیزی هم داشت و هم طرحِ آن برگزیده‌ای شد و هم اجرای آن جایزه دریافت کرد. در مجموع، بازخورد مثبتی داشت. این دیوارنگاره هنوز هم وجود دارد و به سبب نزد