خبرهای خوش رئیس بانک مرکزی درباره آزادسازی منابع ارزی ایران

رئیس کل بانک مرکزی از پیشرفت خوب در مذاکرات برای آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران خبر داد و گفت: نتایج در روزهای آینده در عمل مشاهده می‌شود.
به گزارش همشهری آنلاین، علی صالح آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در زمینه آزادسازی منابع ارزی مسدود شده ایران در کره جنوبی، قرار است حساب جدیدی از سوی ایران معرفی شود، آیا حساب معرفی و تایید شده است؟ اظهار کرد: توافقات خوبی با همکاری وزارت خارجه انجام شده، حساب‌هایی معرفی و هماهنگی لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه با هماهنگی و همکاری وزارت خارجه پیشرفت خوبی ایجاد شده است، تصریح کرد: نسبت به هر زمان دیگری پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتیم، امیدواریم در روزهای آینده خبرهای خوبی را به جامعه منتقل کنیم.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: جزئیات را نمی‌توانم اکنون اعلام کنم. در روزهای آینده نتایج در عمل مشاهده می شود.

وی همچنین گفت: منابع ارزی، جزیی از دارایی های ملت ایران است و باید برای منافع کشور مورد استفاده قرار بگیرد. در همین مورد هم بانک مرکزی با همکاری دستگاه دیپلماسی از ابتدای استقرار دولت، پیگیری این موضوع را به طور جدی در دستور کار قرار داد که در یک مرحله، خوشبختانه منجر به آزادسازی بخشی از منابع مسدودی در انگلیس پس از ۴۰ سال شد که رسما هم در این خصوص اطلاع رسانی شد.

صالح آبادی تاکید کرد: در خصوص سایر منابع مسدودی هم مذاکرات فشرده و مستمری در زمینه استیفای حقوق قانونی ملت ایران انجام و طی هفته های اخیر هم پیشرفت خوبی در این خصوص حاصل شده، البته برخی ملاحظات بانکی در این زمینه باقی است که به طرف های مقابل اعلام شده و نمایندگان طرفین در حال پیگیری این موضوع هستند.

رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به این سئوال که معادل ریالی ۷ میلیارد دلار مسدود شده توسط دولت قبل استفاده شده و در صورت آزادسازی این منابع در اختیار دولت قرار نخواهد گرفت و متعلق به بانک مرکزی است؟ گفت: منابع ارزی مسدود شده جزء منابع بانک مرکزی است و در اختیار این بانک قرار خواهد گرفت.

وی با تأکید براینکه منابع ارزی مسدود شده در صورت آزادسازی به دولت تعلق نمی گیرد، افزود: البته بخشی از منابع صندوق توسعه نیز داخل همین مبلغ است که بانک مرکزی می تواند در بازار از این منابع استفاده کند.

آزادسازی زندانیان ایران و آمریکا و همچنین آزادسازی میلیاردها دلار از منابع بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی خبر مهمی است که هم‌اکنون از سوی رسانه‌های مطرح دنیا نیز درحال مخابره است.

در حالی که مذاکرات رفع تحریم‌ها به‌دلیل عدم اتخاذ تصمیم سیاسی از سوی ایالات متحده آمریکا همچنان بدون حصول نتیجه باقی مانده است، این کشور مستقل از روند مذاکرات هسته‌ای، در حال پیگیری موضوع آزادی زندانیان خود در ایران و هم‌زمان آزادسازی منابع مسدودشده ارزی کشورمان در کره جنوبی است.

طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام شده است و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است.

خبرهای تکمیلی بیانگر آن است که آزادسازی همزمان زندانیان ایران و آمریکا و همچنین آزادسازی ۷ میلیارد دلار از منابع بلوکه‌شده ایران با میانجی‌گری قطر انجام شده است، ضمن اینکه سوییس و سازمان ملل نیز به‌عنوان کانال ارتباطی در این امر درگیر هستند.

صالح آبادی درباره افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر گفت: بانک مرکزی در بازار حضور فعال دارد، تلاش ما ایجاد تعادل در بازار است که امیدواریم به نتیجه برسیم.

وی با اشاره به تحریم‌های جدید که در روزهای گذشته اعمال شد، تصریح کرد: سازوکار به گونه ای است که فارغ از هر شرایطی می توانیم نیازهای ارزی کشور را تأمین کنیم. با وزیر نفت هم صحبت کردم، دوستان نفتی متناسب با شرایط سازوکار مناسب را اتخاذ می کنند.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن اشاره به اینکه هیچ مشکلی در عرضه ارز در بازار نداریم، گفت: بانک مرکزی و صادرکنندگان حضور جدی و پررنگ در بازار ارز دارند.

ممکن است شما دوست داشته باشید