خودکفایی پنبه تا دو سال دیگر/ تحریم و گرانی ارز فرصت شکوفایی برای طلای سفید است

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، امروز ابراهیم هزارجریب مجری طرح ملی پنبه کشور در نشست خبری به مناسبت دومین همایش ملی روز جهانی پنبه، از امکان خودکفایی پنبه طی دو سال آینده خبر داد و گفت: پیش بینی می‌شود امسال تولید وش پنبه به 270 هزار تن برسد که نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش تولید دارد و از نظر سطح کشت هم 10 درصد اضافه شده است.

وی گفت: تولید پنبه در کشور نسبت به ابتدای برنامه ششم توسعه هم رشد ۶۸ درصدی داشته است و برای برنامه ششم توسعه هم تولید ۳۲۰ هزار تن برنامه ریزی شده که محقق خواهد شد

به گفته این مسؤول در صورتی که حمایت‌های دولت از طلای سفید افزایش یابد، امکان خودکفایی در این محصول تا دو سال آینده وجود دارد.

 

* راه رسیدن به خودکفایی در تولید پنبه

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر این که برنامه ریزی شما برای خودکفایی در تولید پنبه چیست، گفت: دولت باید حمایت‌های لازم را از کشاورزان در قالب پرداخت یارانه بذر، یارانه برداشت و یارانه تولید انجام دهد. از سوی دیگر برای کاهش هزینه‌های تولیدکنندگان به آنها کارت اعتباری و یارانه نهاده اعطا کند تا آنها بتوانند نهاده‌های خود را با قیمت پایین‌تری تهیه کنند.

هزار جریب ادامه داد: مسأله دوم برداشت مکانیزه کشاورزان است که باید دولت به این مسأله ورود کند و با توجه به گرانی کمباین‌های برداشت پنبه یارانه پرداخت کند و یا با سرمایه‌گذاری آنها را تولید یا وارد کند. بخش عمده‌ای از هزینه‌های تولید پنبه مربوط به برداشت دستی این محصول است.

مجری طرح ملی پنبه کشور اظهار داشت: در همه کشورهای دنیا هم به همین روش است و از کشت پنبه حمایت جدی می‌شود و اگر دولت ما از این تولید حمایت نکند کشاورزان ما با تولید جهانی نمی توانند رقابت کنند.

این مسئول در خصوص امکان رقابت‌پذیری پنبه داخلی با پنبه‌های خارجی هم گفت: کشورهای دیگر از این محصول استراتژیک حمایت می‌کنند و تولیدکنندگان داخلی ما از این رقابت نمی‌توانند موفق باشند؛ چراکه حمایت‌های دولتی در این بخش کمتر است.

هزارجریب به احیای زنجیره‌های صنعت پنبه هم اشاره کرد و گفت: برای این که کشور زودتر به خودکفایی برسد باید حلقه‌های مختلف این صنعت مانند نساجی، روغن گیری و استفاده از لینتر پنبه در اولویت قرار گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر این که قیمت تولید شده پنبه در کشور ما بالاست و به گفته صنایع کیفیت لازم را ندارد، گفت: برای کاهش قیمت تمام ‌شده دولت هم باید حمایت‌هایی کند. قطعات زراعی ما بسیار کوچک است و همین عاملی برای بالا بردن قیمت‌های تمام شده می‌شود. ماشین‌های برداشت هم به راحتی تأمین نمی‌شوند. مثلاً در سال‌های گذشته از حدود 30 کمباین دست چندم و فرسوده داخلی 20 دستگاه کمباین تعمیر و راه اندازی کردیم، اگرچه این میزان کافی نیست.

مجری طرح ملی پنبه کشور در مورد کیفیت محصول پنبه هم گفت: آزمایشگاه‌های مختلفی کیفیت پنبه را رصد می‌کند و این طور نیست که پنبه داخلی کیفیت لازم را نداشته باشد، آنچه صنایع انتقاد می کنند در مورد متفاوت بودن نوع پنبه‌ها و یک دست نبودن آنها است و این امر از خرد بودن اراضی نشأت می‌گیرد. در کشورهای دیگر مانند ازبکستان زمین‌های یک دست بیش از هزار هکتاری وجود دارد که پنبه‌هایی هم که از آن به دست می‌آید نیز یکدست است.

* برنامه وزارت جهاد برای افزایش کیفیت پنبه از سال آینده

هزار جریب گفت: در داخل کشور با استفاده از ظرفیت تعاونی‌ها می‌خواهیم کشت پنبه را در مساحت‌های بزرگ کلید بزنیم و این طرح از سال آینده آغاز می‌شود. در حقیقت برنامه ما کار روی کیفیت محصول استراتژیک پنبه است.

* قیمت خرید تضمینی پنبه به کشاورز انگیزه نمی‌دهد

وی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس مبنی بر این که قیمت خرید تضمینی پنبه برای سال آینده چقدر است، گفت: دولت روز گذشته نرخ خرید هر کیلو وش پنبه را ۷ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد، در حالی که همین الان کشاورزان وش هر ک