درس های مهم شاخص نوآوری جهانی ۲۰۱۹/ چگونه هنگ کنگ در لیست برترین هاب های استارتاپی جهان قرار گرفت

از سراسر وب

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری، استاد دانشگاه شیراز و چهره ماندگار علمی کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، نتایج شاخص نوآوری جهانی سال ۲۰۱۹ را تشریح کرد.

وی گفت: بر اساس شاخص نوآوری جهانی سال ۲۰۱۹، هنگ کنگ سومین کشور نوآور آسیای جنوب شرقی، آسیای شرقی و اقیانوسیه است. سال گذشته برای اکو سیستم استارتاپ های هنگ کنگ سالی شگفت انگیز بود. این اکو سیستم که به سرعت در حال رشد است باعث شده است که هنگ کنگ در فهرست هاب‌های  برتر  استارتاپ‌های جهان رتبه بندی شود.
این استاد دانشگاه شیراز افزود: طبق گزارش سال ۲۰۱۹ InvestHK، هنگ کنگ در تمام مولفه های مهم که موجبات رشد یک اکوسیستم استارتاپی را فراهم می آورند به توسعه های قابل توجهی نایل آمده است. رشد ۲۱ درصدی در کل تعداد استارتاپ‌ها که تعداد آن ۳۱۸۴ استارتاپ است. همینطور، افزایش ۳۱ درصدی در نرخ استخدام که مجموع کارکنان شاغل در استارتاپ‌ها را به ۱۲۴۷۸ نفر افزایش داده است.
این چهره ماندگار علمی کشور تصریح کرد: اساس این اکو سیستم استارتاپی رشد یابنده را گروه های چند فرهنگی تشکیل می دهند که در واقع پایه گذاران استارتاپ‌ها به حساب می آیند. این  گروه ها که از فرهنگ های مختلف گرد هم آمده‌اند در ایجاد فرصت های شغلی برای اقتصاد هنگ کنگ نقش بی بدیلی ایفا می کنند. در نتیجه، تعداد شتابدهنده ها، مراکز رشد و محل های کار مشترک به شدت افزایش پیدا کرده است. این اکو سیستم با شبکه‌ای از ذینفعان، پدیدآورندگان، طراحان و مبتکران پشتیبانی می شود.

*اکو سیستم استارتاپی آسیای شرقی از منابع مهم و بزرگ اقتصادی هستند

وی ادامه داد: اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ به سرعت در حال پیشرفت است. در سال ۲۰۱۹، کل سرمایه‌گذاری در صنعت استارتاپ بالغ بر ۷۲۰ میلیون دلار بود.
مهراد تصریح کرد: دولت هنگ کنگ امروز نه تنها از میزان فعالیت ها کاسته بلکه سیاست های اعطا و صدور ویزا را نیز سرعت بخشیده است. نتیجه این سیاست ها آن است که نخبه های فنی و غیر فنی با همکاری های مستمر با اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ به ترفیع جایگاه اقتصادی آن کمک شایان توجهی می کنند. با دسترسی به جدیدترین فناوری ها، بودجه های قابل توجه دولتی و کاربرد  فناوری برای کاهش هزینه کسب و کارها انتظار می رود که اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ در آینده نزدیک به نقطه اوج خود برسد.
مؤسس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری گفت: لازم است  راه ها و عواملی که باعث توسعه بی سابقه اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ شده است بیشتر بررسی شود. سرمایه گذاران خارجی به این توان پی برده اند که اکو سیستم استارتاپی آسیای شرقی از منابع مهم و بزرگ اقتصادی اند و چون هنگ کنگ در بین اکو سیستم های آسیایی از بالاترین رشد برخوردار است از این رو گروه های مختلف سرمایه‌گذاری از کشور های مهم جهان به این اکو سیستم جذب می شوند.
این استاد دانشگاه شیراز گفت: توجه و علاقه سرمایه گذاران غیر محلی اکو سیستم استارتاپی هنگ کنگ را در صدر فرصت های سرمایه گذاری جهانی قرار داده است. امروز، ۳۴ درصد بنیانگذاران استارتاپی هنگ کنگ افراد غیر محلی، ۵۹ درصد افراد محلی و ۷ درصد نیز هنگ کنگی هایی هستند که به سرزمین خود باز گشته اند. بنیانگذاران غیر محلی شامل گروه های متفاوتی از کشورهای آمریکا، بریتانیا، استرالیا، فرانسه، کانادا، سرزمین اصلی چین، ایتالیا، هندوستان، سنگاپور و آلمان و سایر کشورهای جهان است.
این چهره ماندگار علمی کشور افزود: امروز هر صنعتی را که بتوان تصور کرد در هنگ کنگ رو به توسعه است. در اکوسیستم استارتاپی ه