دو زمانه‌کردن معاملات؛‌برگشت به عقب یا کاستن از فشار هسته معاملات

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، هنوز یک ماه از تصمیم سازمان بورس در حوزه دو بخشی کردن زمان معاملات بازار نمی‌گذرد که باز هم این سازمان در حال تکرار همان شیوه است.

طی ماه‌های گذشته که با توجه افزایش تعداد کدهای معاملاتی در بورس، فشار بسیار زیادی به هسته معاملات وارد می شد که در اکثر روزها معاملات را با کندی مواجه می‌کرد.

سازمان بورس که در آن دوره راهکاری برای ارتقاء هسته معاملات نداشت و شرکت فرانسوی که این هسته معاملات را به ایران واگذار کرده بود، از ارائه خدمات پس از فروش به بهانه تحریم‌ها خودداری می‌کرد.

سازمان بورس با توجه به افزایش حجم معاملات و اعتراضات بیش از حد مردم در آن برهه زمانی با یک دستور که مشخص بود، نمی‌تواند راهکار جدی و درستی  برای این چالش باشد، زمان انجام معاملات را به دو بخش تقسیم کرد.

برخی نمادها در آن دوره به بخش ابتدایی معاملات از ۹ تا ۱۱:۳۰ و بخش دوم نیز از ۱۲ تا ۱۵ قابل معامله بودند.

این تصمیم در حالی گرفته شده بود که بسیاری از کارشناسان مشکلات ایجاد شده در هسته معاملات را عاملی برای برخی رشدها و ریزش ها در بورس می دانستند. از دیگر سو، برخی کارشناسان نیز این هسته معاملات را اصلا مناسب برای این تعداد سهامدار مناسب نمی دانستند.

مهرداد رجبی، کارشناس مسائل مالی معتقد است: سامانه معاملات در ایران برای استفاده عموم سهامداران نبوده و برای استفاده کارگزاری‌ها طراحی شده است.

سازمان بورس پس از چند روز اجرای تصمیم خود، با توجه به تاثیرگذاری منفی دو تکه شدن زمان معاملات بر شاخص کل بورس، این تصمیم خود را ملغی کردند.

تصمیمی که می‌تواند تبعات منفی بر بازار داشته باشد

اما سازمان بورس در تصمیم مشابه به آنچه گفته شد، این بار زمان معامله بازار در فرابورس را تغییر داده و بازار باز شاهد دو تکه شدن زمان معاملات نمادهای مختلف است.

طبق اطلاعیه فرابورس، آغاز دوره سفارش گیری در بازار ابزارهای نوین مالی به جز اسناد خزانه اسلامی و صندوقهای قابل معامله از ساعت ۱۲:۴۵ به مدت ۱۵ دقیقه و شروع معاملات راس ساعت ۱۳:۰۰ خواهد بود.

البته این بار دلیل تغییر زمان معاملات فرابورس اشکال فنی در سامانه معاملاتی فرابورس اعلام شده است که از صبح امروز این سامانه با مشکل مواجه شده و انجام معاملات در آن ممکن نبوده است.

البته این بار دلیل تغییر زمان معاملات فرابورس اشکال فنی در سامانه معاملاتی فرابورس اعلام شده است که از صبح امروز این سامانه با مشکل مواجه شده و انجام معاملات در آن ممکن نبوده است. چند بخش کردن زمان معاملات می تواند تاثیر منفی بر روی نمادهایی داشته باشد که از سایر نمادها تاثیر پذیری بالایی دارند. این اقدام می تواند نمادهایی که از ارزندگی کمتری برخوردار هستند را با مشکلات جدی مواجه کند.

 این نحوه تصمیم‌گیری در سازمان بورس که در گذشته نیز نتایج آن مشخص شده است نشان از یک بی تدبیری در تصمیم گیری دارد که می تواند دوباره بازار را به روزهای ناخوش احوالی بندازد که اکثر سهامداران در آن با مشکل جدی مواجه شده بودند.

پایان خبر / رکن آنلاینب


ممکن است شما دوست داشته باشید