رشد ۵۹ درصدی ارزش ریالی دارایی خارجی بانک مرکزی

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان خرداد ماه امسال به رقم 366 هزار و 910 میلیارد تومان رسیده است.

این رقم نسبت به بهار سال گذشته ۵۸.۸ درصد و در مقایسه با پایان سال گذشته ۱۰ درصد رشد داشته است. 

* دو دلیل افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی

با توجه به اینکه ارزش خالص دارایی خارجی بانک مرکزی به صورت ریالی درج شده است، این تغییر دو دلیل می‌تواند داشته باشد. ذخایر خارجی بانک مرکزی شامل سبدی از ارزها و طلا است بنابراین دلیل اول تغییر نرخ برابری ریال در برابر سایر ارزها و افزایش ارزش ریالی بهای طلا با توجه به کاهش ارزش پول ملی، می‌تواند یکی از دلایل اصلی افزایش 58.8 درصدی ارزش ریالی خالص دارایی خارجی بانک مرکزی باشد.

دلیل دوم برای این افزایش، می تواند خرید ارز دولت یا ارز صندوق توسعه ملی توسط بانک مرکزی باشد. بانک مرکزی طبق قانون پولی و بانکی فعلی ملزم به خرید ارز دولت است و همین مساله موجب افزایش موجودی ارزی بانک مرکزی و افزایش نقدینگی می‌شود.

بانک مرکزی بخشی از ارز خریداری کرده را با هدف کنترل نرخ ارز در بازار می‌فروشد و همین موجب جمع آوری بخشی از پایه پولی تزریق شده به اقتصاد و از طرف دیگر کاهش موجودی ارزی بانک مرکزی می‌شود. 

در نهایت معادل ارزی خریداری شده از دولت، منهای ارز فروخته شده در بازار، به حساب ذخایر خارجی بانک مرکزی می‌رود. اگر در این آمارهای مرکز آمار ایران، خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در چند اخیر به صورت ارزی درج می‌شد، امکان ارزیابی رشد واقعی خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی وجود داشت اما در این آمارها که به صورت ریالی درج شده معلوم نیست چه میزان از این افزایش ریالی خالص دارایی‌های خارجی ناشی از تغییر نرخ تسعیر و چه میزان ناشی از افزایش واقعی خالص دارایی خارجی بانک مرکزی است.

انتهای پیام/ 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید