روایت هشت روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، آژیرهای حمله هوایی بامداد امروز یکشنبه در شهر «استپاناکرت» مرکز قره‌باغ کوهستانی بار دیگر به صدا در آمدند تا دور تازه درگیری‌های مرزی میان دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان وارد هشتمین روز شود.

 

 

«آرائیک هارتونیان» رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره‌باغ که به خط مقدم برای بازدید از نیروها سر زده بود، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت نیروهای حکومتش بعد از درگیری‌های سخت مداوم در تمام طول روز، مواضع خود را تقویت کرده‌ و حملات نیروهای آذربایجانی را بی‌پاسخ نگذاشته‌اند.

ارمنستان و آذربایجان که درگیری‌های جدید را با اتهامات نقض آتش‌بس از سوی طرف مقابل  آغاز کردند، حالا یکدیگر را به حمله به مناطق و زیرساخت‌های غیرنظامی متهم می‌کنند و هر یک ده‌ها نفر تلفات را در جریان درگیری‌های اخیر گزارش کرده‌اند. در این بین اتهاماتی در خصوص دخالت طرف‌های دیگر در این درگیری مطرح شده که اوضاع را پیچیده‌تر کرده و احتمال گسترش درگیری در منطقه را افزایش داده است.

این در حالی است که تاکنون درخواست‌ها از کشورهای مختلف در همسایگی این دو کشور تا نهادهای بین‌المللی برای پایان درگیری و نشستن دو طرف بر سر میز مذاکره بی‌پاسخ مانده و باکو و ایروان نشان داده‌اند که قصد کوتاه آمدن ندارند.

روز اول؛ اعلام آماده‌باش و حالت جنگی

اولین درگیری‌ها یکشنبه ۶ مهر گزارش شد و وزارت دفاع آذربایجان اعلام کرد مواضع و شهرک‌های مرزی این کشور از سوی نیروهای مسلح ارمنستان هدف خمپاره قرار گرفته که تلفاتی از میان نظامیان و غیرنظامیان به همراه داشته است.

باکو در ادامه از انجام اقدامات تلافی‌جویانه خبر داد و گفت واحدهای پیشرفته ارتش آذربایجان در حال به کار بستن اقدامات تلافی‌جویانه برای سرکوب تحرکات نیروهای ارمنی هستند تا از امنیت جمعیت غیرنظامی که نزدیک خط مقابله نظامی زندگی می‌کنند اطمینان یابند. 

پس از آن ارمنستان هم از حمله نیروهای آذربایجانی به شهرک‌های مسکونی ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر داد و وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرد که نیروهای این کشور دو بالگرد و سه پهپاد آذربایجانی را در واکنش به حملات باکو به مناطق مسکونی ساقط کرده‌اند.

در پی این گزارشات، آرائیک هاراتونیان، رئیس منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در یک نشست اضطراری با اعضای شورای ملی آماده‌باش جنگی اعلام کرد و از تمامی افراد بالای ۱۸ سال خواست آماده جنگ شوند.

وزارت دفاع ارمنستان هم «حالت جنگی» اعلام کرد، تا بار دیگر زخم کهنه مناقشات میان دو طرف بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ که به دلیل موقعیت استراتژیک و احاطه آن بر مناطق اطراف مطلوب دو کشور است، باز شود و دو طرف در مقابل یکدیگر آرایش جنگی بگیرند.

در ادامه درگیری‌های روز اول، رسانه‌های جمهوری آذربایجان از تسلط نیروهای این کشور بر ۶ روستای تحت کنترل ارمنستان خبر دادند. 

از طرف دیگر، وزارت دفاع حکومت منطقه مورد مناقشه قره‌باغ که تحت حمایت ارمنستان قرار دارد، اعلام  کرد در درگیری‌های روز یکشنبه با جمهوری آذربایجان، ۴ بالگرد، ۱۵ پهپاد  و ۱۰ تانک این کشور نابود شدند.

در همان روز اول، نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان درباره هرگونه مداخله احتمالی ترکیه که حمایت خود را از باکو در درگیری با ایروان اعلام کرده بود، هشدار داد. رئیس حکومت منطقه مورد مناقشه قره‌باغ هم مدعی مشارکت جنگنده‌های ترکیه در حمایت از آذربایجان در نبرد با ارتش ارمنستان شد.

«نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان همچنین هشدار داد ایروان ممکن است به طور رسمی استقلال جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی (جمهوری آرتساخ) را به رسمیت بشناسد.

درگیری دوباره و زدوخورد نیروهای ارتش ارمنستان و جمهوری آذربایجان پس از سه ماه و افتادن شبح جنگ بر این منطقه، کشورها و مقام‌های بین‌المللی را هم به واکنش واداشت. وزارت خارجه روسیه، ایران، آلمان، آمریکا، دبیرکل سازمان ملل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (نا&#