ریزش ۳۲ هزار و ۸۲۶ واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان شد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار بورس «رکن آنلاین»، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها برخلاف افزایش قیمت دلار، در حال ریزش است، ‌امروز هم در پایان معاملات با ریزش 32 هزار و 826 واحد به رقم یک‌میلیون و 490 هزار و 154 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن 1936 واحد کاهش یافته و به رقم 396 هزار و 768 واحد رسید.

ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران که ناشی از ارزش سهام شرکت‌ها در قیمت آنها است، به بیش از 5 میلیون و 614 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 9 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب یک‌میلیون و 122 هزار معامله و به ارزش 7 هزار و 575 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که امروز به بیش از ۳ هزار و ۹۹۲ میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، ارزش مجموع معاملات بورس و فرابورس به بیش از ۱۱ هزار و ۵۶۷ میلیارد تومان رسید. 


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز همه شاخص‌های بورس به رنگ قرمز بوده که حکایت از کاهش این شاخص‌ها نسبت به روز گذشته دارد. 

شاخص کل بورس و شاخص قیمت سهام با معیار وزنی – ارزشی هرکدام ۲.۱۶ درصد افت کردند. 

شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن هریک 49 صدم درصد کاهش یافتند. 

شاخص آزاد شناور ۱.۷ درصد کاهش یافت. 

شاخص بازار اول بورس ۲.۳ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۱.۹ درصد کاهش یافت. 

امروز نمادهای مهم مانند پتروشیمی خلیج‌فارس، ملی مس، هلدینگ نفت و گاز تأمین، گل‌گهر، فولاد مبارکه، پالاش نفت بندرعباس و سرمایه‌گذاری غدیر به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در کاهش کل بورس را داشتند. 

امروز نمادهای پربیننده در بورس تهران شامل ایران‌خودرو، بانک ملت، فولاد مبارکه اصفهان، ملی مس ایران، پتروشیمی سرمایه ایرانیان، سایپا و بانک صادرات بوده‌اند.

امروز فرابورس ایران هم تعریف چندانی نداشته به گونه‌ای شاخص کل در پایان معاملات 186 واحد کاهش یافته و به رقم 17 هزار و 647 واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 182 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران 2 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 600 هزار فقره معامله و به ارزش 3 هزار و 992 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات و بیمه پاسارگاد بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پلیمر آریا ساسول، پتروشیمی مارون، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی زاگرس و صبا تأمین به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند.

امروز نمادهای بانک دی، آریا ساسول، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، صبا تأمین و پتروشیمی زاگرس و سمگا از نمادهای پربیننده در فرابورس بوده‌اند.

به گزارش رکن آنلاین، امسال با ورود بیش از ۸ میلیون سهامدار جدید به بورس تهران در واقع حدود یک‌چهارم جمعیت کشور یا 25 درصد جمعیت دارای کد بورسی شده و در بورس فعالیت می‌کنند.

به نظر می‌رسد دولت باید قوانین بازار سرمایه را با دو جنبه حمایت از سرمایه‌گذاران خرد و سرمایه‌گذاران حقوقی تنظیم کند، در حالی که عامه سرمایه‌گذاران معتقدند قوانین بازار بیشتر به نفع حقوقی‌های بازار و شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. 

مردمی که برای سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول خود در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید این حضور مردمی را دولت قدر بداند، زیرا اگر این پول‌های مردم به سمت بازارهای دیگر هجوم بیاورد، باعث تورم و افزایش می‌شود، همانطور که ملاحظه کردیم، بعد از ریزش بازار بورس، بازار ارز دچار افزایش شدید شد، بنابراین دولت باید از راه‌های مختلف مردم را به سرمایه‌گذاری تشویق کند.

با ریزش شاخص بورس همچنین تقاضا برای خرید زمین ، ملک و طلا افزایش یافته و این امر به تغییر کاربری زمینهای مرغوب کشاورزی و شالیزارها که در واقع کارگاه تولید غذای مردم هستند، کمک می‌کند و زمین کشاورزی تبدیل به ویلا و خانه می‌شود، ‌اما اگر سرمایه مردم در بورس سرمایه‌گذاری شود، باعث رونق تولید و تامین نقدینگی در گردش و سرمایه برای تولید شرکتها می‌شود.

از طرفی، با آموž