سؤالات کنکور غیراستاندارد و تحقیرآمیز طراحی می‌شود/ کاهش وحشت غول کنکور با ثبات کتب درسی

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش «رکن آنلاین»، احمد میدری معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه پرسشگر با اشاره به جدول نمرات کسب شده دانش‌آموزان در کنکور ۹۷، اظهار کرد: بحث تعارض منافع در همه بخش‌ها به کیفیت سیستم اداری ضربه می‌زند و بخش آموزش و پرورش کشور از این قاعده، مستثنی نیست و مهمترین جایی که در آموزش و پرورش از تعارض منافع آسیب دیده، بحث کنکور است.

وی به تعریف تعارض منافع پرداخت و گفت: اگر منافع کسانی که در بخش خصوصی هستند با منافع مردم ناسازگار باشد و دستگاه اجرایی نتواند این منافع را هماهنگ کند، تعارض منافع وجود دارد؛ در بحث مؤسسات آموزشی که در بخش کنکور فعال هستند، تمایل وجود دارد که بچه‌ها را به سمت مؤسسات آموزشی سوق بدهند تا بتوانند بیشترین درآمد را کسب کنند.

میدری در پاسخ به این پرسش چه کسی علاقه‌مند به این موضوع است، بیان کرد: مؤسسات آموزشی خصوصی و کسانی که در دولت هستند و زمینه این را فراهم می‌کنند که بچه‌ها به سمت مؤسسات خصوصی حرکت کنند و دانش‌آموز نتواند با خواندن کتب درسی موفقیت لازم را به دست آورد؛ به عبارت دیگر اگر دانش‌آموزی که در مدارس دولتی باشد احتمال قبولی‌اش کاهش پیدا کند، یک امر ناعادلانه است و وظیفه مجموعه دستگاه‌های دولتی است که برابری مدارس دولتی با مدارس غیردولتی را فراهم کنند و متأسفانه در طول زمان فاصله گرفتیم و هرچقدر به جلو می‌رویم، دانش‌آموزان کمتری از مدارس دولتی به دانشگاه‌های خوب کشور می‌توانند راه پیدا کنند.

معاون وزیر رفاه گفت: این جدول که از سال ۹۷ توسط سازمان سنجش منتشر شده است و قبل از آن را به صورت پراکنده در سایت‌های اینترنتی می‌توانستیم دست یابیم، به این شکل است. کسانی که در رشته ریاضی فیزیک در کنکور شرکت کردند، ۸۰ درصد دانش‌آموزان  در درس ریاضی کمتر از ۲ از ۲۰ را به دست آوردند یا از ۱۰۰ کمتر از ۱۰ درصد را توانستند پاسخ دهند.

وی اضافه کرد: این موضوع با قواعد آزمون‌های مختلف و استانداردهای آموزشی ناسازگار است. در رشته فیزیک ۷۶ درصد دانش‌آموزان کمتر از ۲ از ۲۰ گرفتند. در شیمی ۶۹ درصد و عجیب‌تر این است که در زبان فارسی که زبان مادری هست، ۶۱ درصد کمتر از ۲ گرفتند یعنی در مجموع ۹۹ درصد دانش‌آموزان شرکت کننده در کنکور کمتر از ۱۰ از ۲۰ گرفتند و به عبارت دیگر نمره قبولی نمی‌توانند بگیرند.

میدری گفت: در درس‌های دیگر هم همین قاعده است که جای تحلیل دارد اما این سخت‌گیری غیراصولی که در سازمان سنجش و کنکور کشور وجود دارد، بچه‌ها و خانواده‌ها را مستأصل می‌کند تا هرآنچه از زندگی دارند، از زندگی اقتصادی و هزینه‌ها بزنند که شاید احتمال قبولی‌شان را در کنکور افزایش دهند. این پدیده‌ای نیست که در ایران همیشه وجود داشته باشد بلکه پدیده جدیدی است و به دو دهه گذشته مربوط می‌شود.

وی اضافه کرد: در این حالت بچه‌ها به سمت مؤسسات خصوصی کنکور، کتب کمک درسی و هزینه‌های خصوصی از طریق کسانی که درس می‌دهند، سوق داده می‌شوند تا بتوانند احتمال قبولی‌شان را افزایش دهند. این اعداد در واقع سخت‌گیری نیست بلکه سؤالات غیراستاندارد و تحقیرآمیز طراحی می شود. دانش‌آموز در خانواده و جامعه با گرفتن این نمرات در طول زندگی‌اش تحقیر می‌شود یعنی وقتی کارنامه کنکور را نشان خانواده‌اش می‌دهد، برای خانواده سوال است که این بچه‌ای که دیپلم گرفته و آنقدر زحمتکش بوده است، چرا این نمره را گرفته است یعنی استیصالی که به خانواده دست می‌دهد، تا پایان عمر همراه بچه خواهد بود.

معاون وزارت رفاه با اشاره به اینکه یک مافیا هست یعنی گروهی هست که سازماندهی می‌کند، گفت: در وزارت آموزش و پرورش مانند وزارت بهداشت، کار، مسکن، آدمهایی هستند که هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی کار می‌کنند و این رابطه‌ای است که در عموم قوانین کشورها ممنوع است یعنی نه تنها در زمان اشتغال بلکه حتی کمتر از ۵ سال بعد از بازنشستگی، فرد حق ندارد وارد فعالیت‌های مرتبط با وزارتخانه‌ای که در آن بازنشسته شده، شود اما ž