ستاد کرونا با قاطعیت تصمیم بگیرد/ بیمارستان‌های شهرهای شمالی مملو از بیماران است

از سراسر وب

گروه اجتماعی «رکن آنلاین»_مریم عرب انصاری: کرونا که آمد جامعه را تحت تأثیر خود قرار داد. مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل کرد. کسب و کارها را کساد کرد و رفت و آمدها را کنسل. ابتدا فکر می‌کردیم کرونا که آمده، به زودی هم می‌رود، اما این گونه نشد و انگار هم قرار نیست به زودی زود برود.

حالا روزها، هفته‌ها و ماه‌هاست که کرونا با ماست. زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار داده، خوشی و ناخوشی‌هایمان را تغییر داده و کلا سبک زندگی را عوض کرده است؛ تا آنجا پیش رفته که حتی حرم‌ها و زیارت اماکن متبرکه را با محدودیت همراه کرده است.

همه محدودیت‌هایی که کرونا برایمان ایجاد کرد به کنار؛ اما موانع‌‌ کرونا در راه عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان‌‌، داغ را بر دل هر عاشق و دلباخته از عشق و شور حسینی برجای گذاشت.

چند سالی بود که عادت کرده بودیم به پیاده‌روی در اربعین حسینی. آنها که توفیق داشته و طلبیده شده بودند، پر پرواز می‌گرفتند و برای زیارت اربعین خود را به حرم آقا‌حسین(ع) می‌رساندند و آنهایی که جا می‌ماندند در فراغ و حسرت، لبریز از حزن و اندوه‌‌ راهی‌‌ اماکن مذهبی شده‌‌ و روز اربعین بقاع متبرک ‌‌میزبان‌‌ جاماندگانی می‌شد که حسرت در آغوش گرفتن ضریح امام حسین(ع) را داشتند.

اما‌‌ اینک امسال در آستانه اربعین‌‌ حسینی دیگر هیچ فرقی وجود‌‌ ندارد؛ چراکه‌‌ همه‌‌ لبریز از عشق و شور حسینی در آتش فراغ پابوسی آقا اباعبدالله الحسین پروانه‌‌وار می سوزند.

کرونا باعث شد مرزها بسته بماند؛ هیچ رفت و آمدی نشود و دلباختگان از دور زیارت اربعین را به جای بیاورند.

بستن مرزها بنا بر مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا بود. اگرچه‌‌ عنوان شد که کشور عراق‌‌ هم پذیرای زائران نیست و آمادگی پذیرش آنها را ندارد.

اظهارات‌‌ رئیس جمهور مبنی بر اینکه «هیچ رفت و آمدی برای راهپیمایی اربعین در عراق وجود ندارد؛ مرزها بسته است. هیچ کس به سمت مرز حرکت نکند؛ این حرکت قانونی نیست، ما امسال در داخل کشور هم راهپیمایی نمادین اربعین مانند سال‌های گذشته که برگزار می‌شد نخواهیم داشت» حجت را تمام کرد؛ چراکه تصمیمات اتخاذ شد و به مرحله اجرا درآمد.

رهبر معظم انقلاب نیز اعلام کردند که باید تابع تصمیمات ستاد کرونا بود و عزاداری‌ها را از منزل انجام داد؛‌‌ پس مرزها بسته ماند و هیچ زائری به آن طرف مرز نرفت.

خیلی از مردم تمکین کردند‌‌ اما در این بین تعدادی ‌‌با‌‌ آنکه مقید‌‌ به اجرای‌‌ مصوبات ستاد کرونا هستند  نگران بوده و می‌گویند همان گونه که مرزها بسته شد بهتر است برای مدیریت سفرهای استانی نیز تصمیمی‌ اتخاذ شود، اگر قرار است کرونا را کنترل کنیم، در داخل نیز باید این کار را انجام دهیم؛ نه این که فقط مرزها را ببندیم و سفرها به خصوص سفرهای شمالی آزاد باشد.

***نامه نمایندگان مازندران: مانع سفر مردم به استان‌های شمالی شوید

این حرف و حدیث‌ها در فضای مجازی ادامه داشت و توئیت‌هایی با این مضمون منتشر می‌شد تا این که اعضای مجمع نمایندگان مردم مازندران در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به حجت‌الاسلام