سفر هوایی به عراق در ایام اربعین، چند تمام می‌شود؟ +عکس

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار حج و زیارت «رکن آنلاین»، در حالی که ۴ روز تا اربعین حسینی باقی مانده است، برخی از افراد سودجو در حوالی سفارت عراق با تبلیغات کاذب، عاشقان حسینی را برای رفتن به عراق همزمان با ایام اربعین فریب می‌دهند؛ به طوری که وعده اخذ ویزا با قیمتی حدود ۳۰۰ دلار را به عاشقان اربعین پیشنهاد می‌دهند.

این امر در حالی است که ستاد اربعین کشور از اعزام نشدن هیچ زائری به اربعین امسال خبر داده است و در اطلاعیه‌های مختلف از مردم خواسته به سمت مرزها نروند. اما سودجویان، احساسات دوست‌داران اباعبدالله علیه‌السلام را بازیچه قرار داده و با وعده‌های دروغین و به بهانه پذیرش یک هزار و ۵۰۰ زائر از سوی عراق، سعی در گمراه کردن و فریب عاشقان سیدالشهدا (ع) را دارند.

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه امسال هیچ زائری از ایران به عراق اعزام نمی‌شود، اظهار داشت: وعده اخذ ویزا از سوی سفارت عراق هم کذب است و ما امسال هیچ زائری به عراق اعزام نمی‌کنیم.

همچنین حسین ذوالفقاری، رئیس ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته به بسته بودن مرزهای زمینی اشاره کرد و گفت: هیچ اعزامی از سوی مرزها به عراق صورت نمی‌گیرد و حتی اگر زائران با ویزا به مرز مراجعه کنند، امکان سفر به عراق را ندارند.

حبس در انتظار افرادی که غیرقانونی وارد عراق می‌شوند

با این وجود، برخی از علاقه‌مندان همچنان در حال حرکت به سوی مرزها هستند و همانطور که رئیس ستاد مرکزی اربعین اشاره کرده، برخی نیز سعی دارند به صورت غیرقانونی از مرزها خارج شوند. حتی چند نفر که غیرقانونی وارد عراق شده‌اند، توسط پلیس عراق دستگیر شده و به مرزبانان کشورمان تحویل داده شده‌اند که البته در صورت تخطی مجد زوار، ممکن است عراق بر اساس قوانین داخلی خود عمل کرده و افرادی را که به صورت غیرقانونی وارد کشورشان شود، تحویل دستگاه قضایی ایران ندهد. همانطور که ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در عراق مطرح کرد، چندین ماه و حتی سال‌ها حبس در انتظار افراد خاطی است که به صورت غیرمجاز وارد عراق شوند.

بر همین اساس، مسؤولان کشورمان همواره به عاشقان زیارت امام حسین علیه‌السلام توصیه می‌کنند که فریب افراد سودجو را نخورده و اخبار را از رسانه‌های معتبر پیگیری کنند.

امکان عبور از مرزهای زمینی به عراق وجود ندارد

با این وجود، در روزهای گذشته که ویزای عراق برای برخی از افراد صادر شده است، این افراد بدون اطلاع از وضعیت مرزها، سعی دارند از مرزهای زمینی به عراق سفر کنند. اما همانطور که دولت عراق نیز مطرح کرده است، پذیرش زائر خارجی فقط از مرزهای هوایی امکان‌پذیر بوده و مرزهای زمینی عراق هم همچنان به روی زائران بسته است.

پرواز ۱۲ میلیونی به عراق/ ورودی زوار خارجی به فرودگاه عراق ۱۰۱ دلار شد