طرح ایران برای حل مناقشه قره‌باغ/ تعرض به خاک‌مان حتی ناآگاهانه جزء خطوط قرمز ماست

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی «رکن آنلاین»، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

*طرح ایران برای حل مناقشه قره‌باغ

خطیب‌زاده در این نشست گفت: اتفاق و جنگی که در مرزهای شمال غربی ایران در جریان است با حساسیت و دقت و از نزدیک و در تماس مداوم با همه طرف‌ها در حال بررسی است. ایران از روز اول به همه طرف‌ها اعلام کرد مسیر نظامی برای حل و فصل این منازعه چند دهه‌ای وجود ندارد. ضمن احترام به تمامیت ارضی آذربایجان و خروج نیروها از شهرهای اشغالی، تاکید می‌کنیم باید هر چه زودتر توقف درگیری‌های نظامی رخ دهد برای آغاز گفت‌وگوهای سیاسی و زمان‌دار بین دو طرف و جمهوری اسلامی ایران آماده است تمامی مساعی جمیله خود را به کار ببرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران طرحی را آماده کرده است که با مشورت با هر دو طرف موضوع یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و دولت‌های منطقه و همسایگان ما پیگیری خواهد شد.

خطیب‌زاده عنوان کرد: امیدواریم دو طرف با رسالت تاریخی خود از ادامه جنگ و خشونت اجتناب کنند. حقوق اصلی در مورد عدم تعرض به غیرنظامیان را با دقت رعایت کرده و توجه داشته باشند که جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند درگیری را در مرزهای خود و تعرض به خاکش را تحمل کند.

وی افزود: اینها جزو خطوط قرمز ایران است که مرزهای ایران حتی مورد تعرض ناآگاهانه و غیرعمدی قرار نگیرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سوالی درباره استفاده ایران از ظرفیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای حل مناقشه قره‌باغ بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران شاید یکی از کنشگران معدودی باشد که با همه طرف‌ها و کنشگران موضوع اعم از دو طرف درگیر و طرف های دیگر منطقه‌ای روابط بسیار خوبی دارد و از این بعد در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. از این منظر تلاش کردیم به صورت دوجانبه با دو پایتخت ایروان و باکو در ارتباط مستمر باشیم و با کنشگران دیگر منطقه‌ای نیز به همین صورت، امیدواریم در چارچوب طرح ایران که در حال بررسی‌های نهایی است بتوانیم به این جنگ هر چه زودتر پایان دهیم.

* تذکر به ریاض؛ به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باش

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات وزیر خارجه عربستان مبنی بر اینکه ایران برجام را نقض کرده است، گفت: عربستان سعودی و رژیم اشغالگر قدس آخرین‌هایی هستند که حق دارند درباره برجام اظهارنظر کنند. این دو رژیم از ابتدا با هرگونه حل و فصل مسئله هسته‌ای مخالفت داشتند و پنهان نکرده و نمی‌کنند و این اظهارات خنده‌دارتر از آن است که پاسخ داده شود.

وی گفت: عربستان در چارچوب ان.پی.تی موظف است به تعهداتش پایبند باشد. به دقت در حال بررسی تحولات منطقه هستیم و به ریاض هم تذکر می‌دهیم که توجه داشته باشد و به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و اجازه دهد مسیرهای بین‌المللی و حقوقی درباره فعالیت‌های بعضا پنهان و غیرآشکار عربستان سعودی با دقت پیگیری شود. 

*توصیه به سه کشور اروپایی عضو برجام

به گزارش «رکن آنلاین»، سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات هایکو ماس وزیر خارجه آلمان مبنی بر اینکه محدودیت تسلیحاتی اروپا علیه ایران تا ۲۰۲۳ ادامه خواهد داشت، بیان کرد: اینکه اتحادیه اروپا چه تصمیمی بگیرد به خودشان مربوط است. آلمان و کشورهای اروپایی می‌دانند در چارچوب ۲۲۳۱ تعهد قطعی دارند که مانع انتفای ایران از رفع محدودیت‌های تسلیحاتی نشوند و هر اقدامی در غیر این مسیر انجام دهند اقدامی بر خلاف تعهدات خود در برجام و ۲۲۳۱ و منشور است و ایران از حق خود استفاده می‌کند.

وی درباره انتفاع اقتصادی ایران از برجام بیان کرد: اروپا بعد از خروج آمریکا از برجام نشان داد که چقدر از ا&#