ظریف خطاب به آمریکایی‌ها: شما دشمن شماره یک داعش را با زبونی کشتید و ترسو و وحشی هستید

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی «رکن آنلاین»، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه) در آخرین روز هفته دفاع مقدس در مراسم تجلیل از شهدای وزارت امور خارجه با حضور خانواده شهدای این وزارتخانه حضور یافت.

وی در این مراسم یاد همه شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، هسته ای، حرم و شهید عزیز سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش را گرامی داشت.

ظریف همچنین ضمن عرض ارادت به پیشگاه حضرت اباعبدالله الحسین افزود: آنچه کشور ما را اقتدار بخشیده و امروز در شرایط ناگوار بین المللی و منطقه ای و نابسامانی ها این مردم را عزت داده و اجازه نداده کسی به مردم توهین کند و فخر بفروشد، اجازه نداده هیچ قدرت و یاوه گویی بتواند بگوید که اگر من حمایتم را از شما بردارم، شما ظرف یک هفته به زبان دیگری صحبت می کنید.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: آنچه توانسته هشت سال تجاوز رژیم تا به دندان مسلح صدام در مقابل مردم بی دفاع ایران را در شرایط پس از انقلاب و شرایطی که فکر می کردند تهران و اهواز و شهرهای دیگر ما را ظرف یک هفته تصرف می کنند و از اهواز با مردم دنیا سخن می گویند، آنچه باعث شد همه اینها نقش برآب شود و صدام و صدامیان به زباله دادن تاریخ بپیوندند و مردم ما ایرانیان بزرگ همواره سرفراز باشند، همان فرهنگی است که از عاشورا و جهاد و شهادت و ایثار و مقاومت داریم.

وی خطاب به خانواده شهدای وزار خارجه افزود: درست است نیروهای مسلح ما حامیان این مرز و بوم هستند ولی این نیروهای مسلح ما از مردم عاشق ایثار و شهادت و حسین برخاستند. آنچه به ما قدرت و توان داده و باعث شده از همه فشارها و سختی ها عبور کردیم، همین حضور مردم و فرهنگ شهادت و ایثار است که شما بهترین یادگاران آن هستید، شما نشانه های بزرگی ایران هستید و شمایید که ایران را سر پا نگهداشتید. فرزندان شما بودند. 

به گفته وزیر خارجه اگر این فرهنگ و نگرش نبود، حتما هشت سال مقاومت در برابر همه حمایت ها، نبود. 

 ظریف گفت: آیا کشوری را سراغ دارید که در دوران دفاع مقدس از متجاوز حمایت نکرده و قدرتی را سراغ دارید که در این دوران به متجاوز سلاح نداده باشد، اگر می خواهند فراموش کنند هیچگاه اجازه نخواهیم داد.

وی افزود: این منطقه ۷۵ میلیارد دلار به صدام کمک کرد، امروز مدعی چه هستند؟ ما مدعی هستیم، ۷۵ میلیارد  دلار پول دادید که مردم ما را شهید کرده و بکشند و جمهوری اسلامی ایران را به زانو دربیاورند. اما این خانواده ها اجازه ندادند.

وزیر خارجه خطاب به حامیان صدام در جنگ هشت ساله گفت: هواپیمای آواکس‌ به عراق دادید، اطلاعات جبهه های ما را در اختیار این کشور قرار دادید حتی زمانی که می دانستید عراق از سلاح شیمیایی استفاده می کند بتوانند با بهترین و به روزترین اطلاعات فرزندان این کشور را شهید کنند، ولی ایستادیم.

به گزارش «رکن آنلاین»، رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: هواپیمای میراژ به عراق اجاره دادید، موشک اگزوست به عراق دادید، امروز می خواهید از مردم  لبنان حمایت کنید؟ تاریخ شما را این منطقه فراموش نکرده، جنایت های شما را این مردم هیچگاه فراموش نمی کنند، اما ایستادیم. تانک های چیفتن شما هر روز در جبهه ها از لای زرورق در میآمد و رزمندگان ما هر روز با تانک هایی که شما به صدام داده بودید با صدام می جنگیدند، امروز برای ما ادعای حقوق بشر می کنید؟ شما جنایتکاران علیه بشریت هستید.

وی افزود: سلاح شیمیایی شما از آلمان و هلند در اختیار عراقی ها قرار می گرفت و علیه مردم بزرگ سردشت و علیه شهدای زنده شیمیایی ما مورد بهره برداری قرار می گرفت، امروز برای ما ادعای مدنیت می کنید؟ آنچه به شما نمی آید مدنیت است. سلاح فرستادید و همه در این سلاح مشارکت کردید، چه باعث شد صدام امروز به زباله دان تاریخ بپیوندد. همین جوامان و بزرگ مردان ما که در برابر رژیم بعث و تمام حامیانش مقاومت کردند.

ظریف خطاب به آمریکایی ها گفت: شما می گویید