علی‌اف: موضع ایران در قره‌باغ عادلانه است

از سراسر وب

به گزارش گروه بین‌الملل «رکن آنلاین»، «الهام علی‌اُف»، رئیس جمهور آذربایجان موضع جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره باغ و تنش اخیر بین باکو و ایروان را عادلانه دانست.

او در گفت‌وگو با شبکه «سی.ان.ان ترک» گفت: «ایران از اقدام قانونی آذربایجان حمایت کرد. یکی دو روز پیش مقامات رسمی ایران گفتند که امیدوارند اشغالگری پایان یابد و لازم است تمامیت ارضی آذربایجان احیا شود و آوارگان به سرزمین خود بازگردند. این هم موضعی منصفانه است.»

علی‌اف گفت که تنش و جنگ اخیر، جنگ با مردم ارمنی نیست بلکه خواست و اقدام قانونی برای بازگرداندن اراضی غصب شده است.

او ارمنستان و نیروهای این کشور را به ارتکاب جرایم جنگی متهم کرد و گفت که نیروهای جمهوری آذربایجان برخلاف نیروهای ارمنستان، غیرنظامیان را هدف قرار نداده و اقدام طرف مقابل در حمله به شهرهای جمهوری آذربایجان با موشک‌های بالستیک نیز نمی‌تواند مانع از پیشروی شود.

رئیس جمهور آذربایجان از جامعه جهانی خواست ارمنستان را به دلیل اقدامات و «جنایت‌هایی» که در قره باغ مرتکب شده، باخواست قرار دهد و تحریم‌هایی علیه ایروان اعمال کند.

او جمهوری آذربایجان را کشوری چند قومیتی دانست و مدعی شد: «در این کشور ارمنی‌های زیادی زندگی می‌کنند و شهروند آذربایجان به شمار می‌روند. این به نفع ماست، ولی ارمنستان تنها کشوری در جهان است که ۹۹ درصد آن ارمنی هستند و این کشور، تک‌قومیتی و نژادپرست است».

در گیری‌ها بین جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان بر سر قره‌باغ کوهستانی وارد دهمین روز شده و دو طرف طی این مدت ضمن طرح اتهام‌هایی علیه یکدیگر، مواضع خود را هدف قرار داده‌اند که بر اثر آن، شماری کشته یا زخمی شده است.

قرار است فردا در ژنو سوئیس نشستی با هدف وساطت بین این دو کشور برای پایان درگیری‌ها برگزار شود.

پایان خبر / رکن آنلاین


ممکن است شما دوست داشته باشید