اخبار مرتبط علی مطهری

قلم مطهری علیه «قانون»

«شخصی که تاکنون ۴ دوره نماینده مجلس بوده و مطابق با اصل ۶۷ قانون اساسی به دفاع از قانون اساسی سوگند یاد کرده است، نمی‌داند قانون اساسی چه صلاحیت‌هایی برای مجلس پیش‌بینی کرده است؟!»

واکنش کاربران فضای مجازی به توهین علی مطهری

شب گذشته ویدئویی از توهین علی مطهری خطاب به یکی از دانشجویان در جلسه سخنرانی در شبکه‌های اجتماعی به صورت گسترده به اشتراک گذاشته شد. در این گزارش به برخی از واکنش‌های کابران می‌پردازیم.

زندگینامه علی مطهری

علی مطهری یکی از نام‌های آشنای عرصه سیاسی کشورمان در سال‌های اخیر محسوب می‌شود. با نزدیک‌ شدن به روزهای انتخابات ریاست جمهوری، نام این چهره سیاسی بیش از پیش به گوش می‌رسد. در روزهای اخیر، علی مطهری به طور رسمی خبر نامزدی خود را در انتخابات ۱۴۰۰ اعلام کرد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با علی مطهری، بیشتر آشنا شوید.

سوابق سیاسی علی مطهری

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، علی مطهری در سه دوره مجلس هشتم، نهم و دهم نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بوده است. این سه دوره را می‌توان مهم‌ترین حضور مطهری در بالاترین سطح سیاست کشور دانست. البته ناگفته نماند که این چهره مشهور، در انتخابات یازدهمین دوره مجلس، توسط شورای نگهبان ردصلاحیت شد!

علی مطهری به مدت سه سال (از سال ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸( به عنوان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، مشغول به فعالیت بود.

این چهره سیاسی، در سال ۱۳۹۰ و با همکاری علی عباسپور و حمیدرضا کاتوزیان، اقدام به تاسیس ائتلاف جدیدی تحت عنوان “صدای ملت” نمود. مطهری، همچنان به عنوان رهبر این ائتلاف، شناخته می‌شود. صدای ملت به نوعی از مهم‌ترین افراد منتقد دولت محمود احمدی نژاد، تشکیل شده بود.

شاید یکی از مهم‌ترین ابهامات در رابطه با علی مطهری، مربوط به گرایش سیاسی او باشد. بسیاری از افراد هنوز به درستی نمی‌دانند که مطهری اصلاح‌طلب است یا اصول‌گرا؟

گرایش سیاسی علی مطهری

شاید دقیق‌ترین تفسیر در ارتباط با گرایش سیاسی مطهری، اصلاح طلب محافظه کار باشد. به عبارتی دیگر، علی مطهری هم به ایجاد تغییرات برای بهتر شدن نظام، اعتقاد دارد و هم، روی حفظ ارزش‌ها و سنت‌های موجود در جامعه، تاکید دارد.

به عبارتی دیگر، می‌توان ادعا کرد که علی مطهری هیچ‌گاه یک اصلاح طلب مطلق نبوده است. در طول سال‌های فعالیت او در عرصه سیاسی کشور، بارها به اصول‌گراها نزدیک شده است و دوباره پس از مدتی، رنگ اصلاح طلبی به خود، گرفته است.

شاید مهم‌ترین حضور علی مطهری در کنار اصلاح‌طلبان، به انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی باز می‌گردد. جایی که نام این فعال سیاسی، در لیست امید (لیستی که سید محمد خاتمی به عنوان نامزدهای مورد حمایت جبهه اصلاحات منتشر کرد) قرار گرفت.

به طور کلی می‌توان گفت که علی مطهری در دیدگاه‌های اجتماعی، نزدیکی زیادی به اصول‌گراها دارد؛ در حالی که در عرصه سیاسی، بیشتر به اصلاح طلبان نزدیک می‌شود.

علی مطهری بارها در زمینه مسائل اجتماعی، اظهار نظرهای تندی را مطرح کرده است. به عنوان مثال، مطهری بارها به شکل تند و تیزی به مسائل مربوط به حجاب پرداخته و حتی در برهه‌ای هم معتقد بود که دولت باید از ورود دختران بد حجاب به دانشگاه‌ها جلوگیری کند.

علی مطهری در عرصه سیاسی، یکی از منتقدین سرسخت دولت محمود احمدی نژاد بود و بارها، خواستار محاکمه علنی او شد. همین جهت‌گیری، باعث شد که بسیاری از فعالان سیاسی کشور، مطهری را در ردیف اصلاح طلبان قرار دهند.

مطهری در انتخابات سال ۱۳۹۲ یکی از حامیان اصلی مرحوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. اما پس از عدم تایید صلاحیت وی، در ردیف کسانی قرار گرفت که از حسن روحانی (ریاست جمهوری فعلی ایران) حمایت کردند.

مطهری درباره گرایش‌های سیاسی و اجتماعی خود، این‌گونه می‌گوید:

شاید وجه اشتراک من با اصلاح‌طلبان همین تاکید بر آزادی بیان باشد و وجه اختلافم با آن‌ها، در همین حوزه آزادی‌های اجتماعی است. از طرفی، وجه اختلاف من با اصولگرایان، بحث آزادی بیان است که به نظرم، آن‌ها اهمیت لازم را به این موضوع نمی‌دهند و وجه اشتراکم با آن‌ها، در زمینه آزادی‌های اجتماعی و مسائل فرهنگی است و در این‌جا به اصول‌گرایان، نزدیک می‌شوم.

در مجموع، می‌توان علی مطهری را یک سیاستمدار مستقل به شمار آورد. او در جهت‌گیری‌های خود، هرگز به اصلاح طلب یا اصول‌گرا بودن توجهی نمی‌کند و همین عامل، سبب می‌شود تا به سختی بتوان او را در یکی از دو جناح اصلی سیاسی کشور قرار داد.

علی مطهری و انتخابات ۱۴۰۰

هشت سال پس از حمایت علی مطهری از حسن روحانی، اکنون نام او به‌صورت جدی، به عنوان یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ مطرح شده است.

آقای مطهری اخیرا در یک نشست خبری، به صراحت اعلام کرد که برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندید می‌شود. البته ایشان هیچ اشاره‌ای به رد صلاحیت خود در انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی نکردند. مطهری در این رابطه، تنها به گفتن این جمله اکتفا کرد: هیچ دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی‌بینم.

 

به گزارش خبرگزاری رکن آنلاین، علی مطهری در رابطه با تایید یا عدم تایید صلاحیت خود توسط شورای نگهبان، اظهار کرد: با شورای نگهبان رایزنی نداشتم، اما دلیلی برای رد صلاحیت خودم نمی بینم. هیچ تلاشی برای رایزنی نکردم. نمی‌دانم در آن دوران چه شرایطی بود.

این چهره محافظه‌کار در رابطه با برنامه‌های فرهنگی خود در صورت نشستن بر مسند ریاست قوه مجریه اعلام کرد که به هیچ‌عنوان با سخت‌گیری موافق نیست؛ اما از طرفی نباید فرهنگ هم به حال خود رها شود.

البته علی مطهری به صورت کلی با کاندید شدن یک روحانی (حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی) برای انتخابات ریاست جمهوری مخالف است و این دیدگاه را به بنیان‌گذار انقلاب نیز ربط می‌دهند. از طرفی دیگر، او اخیرا اظهار کرده است که نامزد شدن محمد باقر قالیباف (ریاست فعلی مجلس شورای اسلامی) برای انتخابات ریاست جمهوری، توهین به ملت ایران است!

آخرین جبهه گیری مطهری در رابطه با سایر نامزدهای احتمالی هم به سعید جلیلی مربوط می‌‎شود. او به صراحت آقای جلیلی را یک فرد تندرو می‎داند که به هیچ‌عنوان برای ریاست جمهوری مناسب نیست. البته علی مطهری در سال ۱۳۹۲ هم این دیدگاه را نسبت به سعید جلیلی داشت و حتی آن را در یک نامه، به رهبری نیز ارجاع داد.

با توجه به سوابق و جهت‌گیری‌های سیاسی و فرهنگی علی مطهری، نظر شما در ارتباط با نامزدی این چهره سیاسی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ چیست؟

خبرگزاری رکن آنلاین