فارس من|برنامه ریزی برای نوسازی صنعت چرم کشور

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه‌ای با عنوان «مسئولان نسبت به جذب سرمایه‌گذار در صنعت چرم و سالامبور اقدام کنند» خواستار حمایت از تولید و توسعه صنعت چرم در کشور شده بودند.

در این باره افسانه محرابی، مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: در حال حاضر واحدهای تولیدی با ظرفیت کم و تکنولوژی پایین و فرسودگی ماشین آلات فعالیت می‌کنند، ولی سالامبور نیازمند تکنولوژی خاصی نیست و صادر می‌شود.

وی تصریح کرد: واحدهای موفق چرم سنگین در شهرک صنعتی چرم شهر داریم که تولیدات خود را صادر می‌کنند.

محرابی گفت: برنامه راهبردی برای صنعت پوشاک، کفش و موضوع برندسازی، طراحی، صادرات و سرمایه‌گذاری و همچنین کارگروه ملی کفش در وزارت صمت فعال است.

وی افزود: با ممنوعیت واردات کفش، فرصت خوبی را در اختیار تولید کنندگان قرار دادیم و همه محصولات موجود در بازار، تولیدات داخلی است.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: در صنعت چرم کشور که قدمت بیش از ۱۰۰ سال دارد، بسیاری از واحدها از ماشین آلات قدیمی استفاده می کنند و نیازمند به روز رسانی در جهت رقابت در بازار هستند.

محرابی با بیان اینکه از سال ۹۱ عوارض برای صادرات سالامبور وضع شده است، ادامه داد: در سالامبور خطرهای زیست محیطی، مصرف آب ۷۰ درصد، اشتغال بسیار پایین و ارزش افزوده خیلی پایین وجود دارد.

وی تصریح کرد: از زمانی که زنجیره ارزش سالامبور تکمیل می شود تا محصول چرمی به تولید برسد بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ درصد ارزش افزوده خواهیم داشت.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: صادرکنندگان سالامبور مانع رشد این صنعت به دلیل خام فروشی شده اند.

وی افزود: در سال ۹۱ دولت در ستاد تدابیر ویژه موضوع عوارض را مطرح کرد که مقرر شد از ۵ درصد شروع و در طی سالیان به این ۵ درصد اضافه شود. از سال ۹۴ این عوارض با ۱۰ درصد شروع و در سال ۹۵ به ۱۵ درصد رسید.

وی با اشاره به اینکه در کشور چرم سبک و سنگین داریم و واحدهای بسیار خوبی در چرم سنگین فعال هستند، گفت: تولیدات محصول در چرم سبک برای پوشاک استفاده می‌شود، ولی چرم سنگین برای تولید کفش و غیره به کار می‌رود.

وی ادامه داد: در حال حاضر، چرم سنگین کشورمان از نظر کیفیت، رقابت خوبی در دنیا دارد.

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت گفت: در بودجه سال ۹۷ حدود ۴۵ میلیارد تومان موافقت نامه بین وزارت صمت و سازمان برنامه مصوب شد ولی در پایان سال این مبلغ به ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسید و این مبلغ در سال اول به عنوان یارانه سود تسهیلات با همکاری بانک کشاورزی و سود ۹ درصد در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت.

انتهای پیام/ب


ممکن است شما دوست داشته باشید