فارس من|حل مشکل گرانی نیازمند هم‌افزایی کلیه دستگاه های مسئول است

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین» کاربران سامانه «فارس من » با ثبت سوژه هایی در این سامانه در مورد گرانی های افسارگسیخته خواهان پاسخگویی مسئولین در این ارتباط شدند گفتنی است کاربران این سامانه با ثبت مطالبی با عنوان «برای سامان دادن به گرانی ها نظارت  مستمر و جدی انجام شود» و همچنین «گرانی تا کی افسار گسیخته پیش خواهد رفت» از مسئولان خواستند با توجه به فشار ناشی از گرانی ها چاره ای برای این امر بیاندیشند. 

بر این اساس،  علیرضا رستمی مدیرکل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان به خبرنگار فارس گفت: گرانفروشی حالتی مستقل از تورم و گرانی است. 

وی افزود: از جمله دلایل گرانی کالاها می توان به افزایش هزینه های تولید از قبیل دستمزد، هزینه حمل و نقل، نرخ ارز و نهایتا تورم بخشی در هر یک از گروه های کالایی اشاره کرد.

رستمی بیان داشت: به عبارتی گرانی یعنی کاهش ارزش پول ملی و به تبع آن پایین آمدن سطح درآمد سرانه ملی و کاهش قدرت خرید مردم و همان طوری که اشاره شد این موضوع معلول سیاست ها، برنامه ریزی ها در سطح کلان جامعه و در حال حاضر بیشتر متاثر از تحریم های ظالمانه است. 

وی افزود: لیکن گران فروشی عبارت است از عرضه کالاها و خدمات با قیمتی بالاتر از قیمت متعارف و مصوب که معلول رفتارهای انفرادی یا گروهی واحدها و فعالان اقتصادی متخلف است که با سازوکارهای تعریف شده در سازمان های صنعت معدن و تجارت طی بازرسی های روزانه و اخذ شکایت های مردمی برخورد با تخلفاتی از قبیل احتکار، گرانفروشی، کم فروشی، ممانعت از عرضه و غیره از سوی این سازمان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه های ذیربط با جدیت در دستور کار قرار دارد. 

در حال حاضر عمده مشکلات معیشتی جامعه، گرانی است که نیازمند همکاری و هم‌افزایی کلیه دستگاه ها به منظور کنترل، تنظیم و حفظ تعادل بازار است. 

رستمی بیان داشت: بدیهی است با توجه به وسعت دامنه عوامل ایجاد کننده تورم و گرانی مانند بالا بودن نقدینگی، تورم وارداتی، مشکلات ساختاری اقتصاد، نوسانات اشتغال و بیکاری، تحریم، کاهش درآمد سرانه و توزیع نامناسب و غیره، مقابله با تورم و گرانی قاعدتا منحصر به یک دستگاه نیست. 

پایان خبر / رکن آنلاین 


ممکن است شما دوست داشته باشید