فارس من| آیین‌نامه روش احراز عمق ساخت داخل تصویب شد

از سراسر وب

به گزارش خبرنگار اقتصادی «رکن آنلاین»، برخی کاربران سامانه «فارس من» با ثبت سوژه ای با عنوان «لزوم حمایت بیش از پیش از شرکت‌های دانش‌بنیان» و «تأکید بر حمایت از تولیدکنندگان جوان» خواستار حمایت از تولید داخل و عمق بخشیدن به محصولات ایرانی شدند.

در این خصوص سید محمد مهدی هادوی، رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هیات وزیران به استناد قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی و به منظور شناسایی عمق ساخت داخل محصولات داخلی، آیین‌نامه اجرایی مربوط به روش احراز عمق ساخت داخل و تحقق آن را در ۷ ماده به تصویب رساند.

وی گفت: هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و با هدف انجام حمایت‌ هدفمند و به موقع از سوی دولت آیین نامه اجرایی تبصره جزء (۳) بند (الف) ماده (۴) قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی در خصوص روش احراز عمق ساخت داخل و تحقق آن را به تصویب رساند.

وی افزود: در روند اجرایی این تصویب نامه سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت خانه های نفت، نیرو، جهادکشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با وزارت صمت همکاری خواهند کرد.

هادوی ادامه داد: بر اساس این آیین نامه، عمق ساخت داخل، میزان مجموع سهم ارزش عوامل تولید و نهاده‌های به کار رفته در فرآیند ساخت محصولات داخلی که در قلمرو جغرافیایی کشور ایجاد شده، است.

وی اضافه کرد: درصد عمق ساخت همه خدماتی که در قلمرو جغرافیایی کشور ارائه می‌شوند معادل درصد سهم نیروی کار ایرانی در ارائه آن خدمت است.

رئیس مرکز ساخت داخل وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: درصد عمق ساخت داخل هر یک از کالاها و خدمات که با روش شاخص‌های ارزش جزء به جزء (IPI) تعیین شده، در پنج بازه «۲۰ درصد و کمتر از آن»،  «بیش از ۲۰ تا ۴۰ درصد»، «بیش از ۴۰ تا ۶۰ درصد»، «بیش از ۶۰ تا ۸۰ درصد» و «بیش از ۸۰ تا ۱۰۰ درصد» تعریف می شود.

انتهای پیام/


ممکن است شما دوست داشته باشید