فرافکنی‌های این روزهای ورشکسته منطقه علیه ایران

از سراسر وب

به گزارش گروه سیاست خارجی «رکن آنلاین»، پس از آنکه پادشاه عربستان سعودی اخیرا در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل ادعاهایی تکراری و بی اساس را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد، سخنگوی امنیت کشور سعودی هم بعد از آن مدعی دستگیری ۱۰ نفر مرتبط با ایران شد.

دوشنبه هفتم مهر ماه سخنگوی امنیت کشور عربستان سعودی ادعا کرد یک گروه ۱۰ نفره تروریستی مرتبط با ایران را دستگیر کرده است که سه نفر از اعضای این گروه، در ایران تعلیمات نظامی دیده‌اند.

این ادعا در حالی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح شد که این مقام سعودی هیچگونه مدرک موثقی دال بر اثبات این ادعا ارائه نکرد. البته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در این خصوص ضمن رد ادعای ساختگی عربستان سعودی مبنی بر کشف گروه تروریستی منتسب به ایران، عنوان کرد: اتهام زنی‌های تکراری، کلیشه‌ای و بی ارزش حاکمان سعودی، راهی نیست که عربستان را به مقصد برساند و توصیه ما این است که عربستان سعودی به جای سناریونویسی‌های بی ارزش و سفارشی، مسیر صداقت و حکمت را انتخاب کند.(بیشتر بخوانید)

وی افزود: حاکمان سعودی با کنار گذاشتن عقلانیت سیاسی، و این بار در قالب نمایشی دست چندم، پرونده‌سازی دروغین علیه ایران را به عنوان حربه‌ای برای انحراف افکار عمومی و روشی برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات شکست خورده خود برگزیده‌اند. 

 

 

قبل از این ادعاها، شورای وزیران عربستان سعودی شامگاه روز سه شنبه اول مهر ماه اعلام کرد که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران باید باعث عدم اشاعه هسته‌ای شده و تلاش‌های انجام شده برای ایجاد منطقه عاری از تسلیحات کشتار جمعی در خاورمیانه را تکمیل کند.

*ادعاهای بی اساس شاه سعودی

یک روز بعد یعنی چهارشنبه دوم مهر ماه «سلمان بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان سعودی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ایران را به اتخاذ سیاست‌های تنش‌زا و مخرب در منطقه غرب آسیا و دخالت در امور کشورهای عربی از جمله یمن متهم کرد و گفت که عربستان سعودی هرگز یمن را در برابر مداخلات ایران تنها نخواهد گذاشت.

 

 

او مدعی شد که عربستان سعودی طی دهه‌های گذشته دست صلح به سوی ایران دراز کرد و برای برقراری روابط با تهران، تعامل مثبتی داشت.

پادشاه سعودی در ادامه اتهام‌های خود، ایران را به حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرد و خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی به ایران برای ممانعت از دست‌یابی این کشور به «سلاح کشتار دسته‌جمعی» شد و گفت که باید موضع قاطعانه بین‌المللی بتواند برنامه موشکی ایران را متوقف کند.(بیشتر بخوانید) 

*تخت‌روانچی: عربستان منبع بی ثباتی در منطقه

مجید تخت‌روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در واکنش به این ادعاهای بی اساس، با اعلام اینکه صلح و امنیت از طریق اتکا به نیروهای خارجی که فقط در پی منافع خود و فروش سلاح‌هایشان هستند، به دست نمی‌آید بلکه از طریق گفت‌وگوهای صادقانه با شرکت همه کشورهای منطقه بر اساس احترام متقابل و پایبندی به اصول بنیادین حقوق بین الملل قابل تحقق است، به طرح صلح «امید» جمهوری اسلامی ایران در مورد صلح و ثبات در منطقه خلیج فارس اشاره کرد و از عربستان خواست به چنین درخواستی برای گفت‌وگوهای فراگیر منطقه‌ای پاسخ مثبت بدهد.

 

نماینده دائم ایران در سازمان ملل همچنین عربستان را منبع بی ثباتی در منطقه خواند و گفت: ایدئولوژی وهابی عربستان الهام بخش اصلی داعش و القاعده بوده و این کشور با دلارهای نفتی خود اصلی ترین حامی مالی این گروه‌ها است.(اینجا بخوانید)

یک روز بعد (پنجشنبه/سوم مهر ماه) هم سعید خطیب‌زاده سخنگوی